Plugins - Akismet - en to sv_SE translation catalogue (228 entries)

en: Upgrade plan
sv_SE: Uppgradera paket

note: translators: The placeholder is a URL to the contact form.
en: If you believe your site should not be classified as commercial, <a href="%s">please get in touch</a>.
sv_SE: Om du anser att din webbplats inte ska klassificeras som kommersiell, <a href="%s">kontakta oss</a>.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your current subscription is for <a href="%s">personal, non-commercial use</a>. Please upgrade your plan to continue using Akismet.
sv_SE: Din nuvarande prenumeration är för <a href="%s">personlig, icke-kommersiellt bruk</a>. Uppgradera ditt paket för att fortsätta använda Akismet.

en: We detected commercial activity on your site
sv_SE: Vi upptäckte kommersiell aktivitet på din webbplats

en: Almost done! Configure Akismet and say goodbye to spam
sv_SE: Nästan klart! Konfigurera Akismet och säg hejdå till skräppost

en: Choose an Akismet plan
sv_SE: Välj ett Akismet-paket

en: This comment was not sent to Akismet when it was submitted because it was caught by the comment disallowed list.
sv_SE: Denna kommentar skickades inte till Akismet när den skickades in eftersom den fastnade i listan över otillåtna kommentarer.

en: This comment was not sent to Akismet when it was submitted because it was caught by something else.
sv_SE: Denna kommentar skickades inte till Akismet när den skickades in eftersom den fastnade av något annat.

note: translators: the placeholder is the URL to the Akismet pricing page.
en: Please <a href="%s" target="_blank">choose a plan</a> to get started with Akismet.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Välj ett paket</a> för att komma igång med Akismet.

en: Your API key must have an Akismet plan before it can protect your site from spam.
sv_SE: Din API-nyckel måste ha ett Akismet-paket innan den kan skydda din webbplats från skräppost.

en: Multiple comments matched request.
sv_SE: Flera kommentarer matchade förfrågan.

en: Could not find matching comment.
sv_SE: Kunde inte hitta matchande kommentar.

en: The 'comments' parameter must be an array.
sv_SE: Parametern "comments" måste vara en array.

en: Akismet cleared this comment during a recheck. It did not update the comment status because it had already been modified by another user or plugin.
sv_SE: Akismet godkände den här kommentaren under en återkontroll. Kommentarstatusen uppdaterades inte eftersom den redan hade modifierats av en annan användare eller av ett annat tillägg.

en: Akismet determined this comment was spam during a recheck. It did not update the comment status because it had already been modified by another user or plugin.
sv_SE: Akismet fastställde att den här kommentaren var skräppost under en återkontroll. Kommentarstatusen uppdaterades inte eftersom den redan hade modifierats av en annan användare eller av ett annat tillägg.

en: Akismet cleared this comment and updated its status via webhook.
sv_SE: Akismet rensade denna kommentar och uppdaterade dess status via webhook.

en: Akismet caught this comment as spam and updated its status via webhook.
sv_SE: Akismet fångade denna kommentar som skräppost och uppdaterade dess status via webhook.

en: Akismet is now protecting your site from spam.
sv_SE: Akismet skyddar nu din webbplats från skräppost.

en: Account overview
sv_SE: Kontoöversikt

note: translators: %1$s: spam folder link, %2$d: delete interval in days
en: Spam in the %1$s older than %2$d day is deleted automatically. | Spam in the %1$s older than %2$d days is deleted automatically.
sv_SE[0]: Skräppost i %1$s äldre än %2$d dag tas bort automatiskt.
sv_SE[1]: Skräppost i %1$s äldre än %2$d dagar tas bort automatiskt.

en: spam folder
sv_SE: skräppostmapp

en: Akismet detailed stats
sv_SE: Detaljerad Akismet-statistik

en: Back to settings
sv_SE: Tillbaka till inställningarna

en: Subscription type
sv_SE: Prenumerationstyp

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms.
sv_SE: För att hjälpa din webbplats med transparens under sekretesslagar som GDPR kan Akismet visa dina besökare ett meddelande under dina kommentarsformulär.

en: Spam filtering
sv_SE: Skräppostfiltrering

en: API key
sv_SE: API-nyckel

en: Akismet stats
sv_SE: Akismet-statistik

en: WP-Cron has been disabled using the DISABLE_WP_CRON constant. Comment rechecks may not work properly.
sv_SE: WP-Cron har inaktiverats med konstanten DISABLE_WP_CRON. Förnyade kontroller av kommentarer kanske inte fungerar korrekt.

note: translators: %1$s is a human-readable time difference, like "3 hours ago", and %2$s is an already-translated phrase describing how a comment's status changed, like "This comment was reported as spam."
en: %1$s - %2$s
sv_SE: %1$s – %2$s

en: (opens in a new tab)
sv_SE: (öppnas i en ny flik)

note: translators: The placeholder is the name of a subscription level, like "Plus" or "Enterprise" .
en: Upgrade to %s
sv_SE: Uppgradera till %s

en: Upgrade your subscription level
sv_SE: Uppgradera din prenumerationsnivå

en: Learn more about usage limits.
sv_SE: Lär dig mer om användningsgränser.

note: translators: The first placeholder is a date, the second is a (formatted) number, the third is another formatted number.
en: Since %1$s, your account made %2$s API calls, compared to your plan&#8217;s limit of %3$s.
sv_SE: Sedan %1$s har ditt konto utfört %2$s API-anrop, vilket bör jämföras med gränsen för ditt paket, %3$s.

en: Your Akismet usage has been over your plan&#8217;s limit for three consecutive months. We have restricted your account for the rest of the month. Upgrade your plan so Akismet can continue blocking spam.
sv_SE: Din användning av Akismet har nu överskridit användningsgränsen för ditt paket tre månader i följd. Vi har begränsat ditt konto under resten av månaden. Skaffa ett större paket för att Akismet ska kunna fortsätta att blockera skräppost.

en: Your Akismet usage is nearing your plan&#8217;s limit for the third consecutive month. We will restrict your account after you reach the limit. Upgrade your plan so Akismet can continue blocking spam.
sv_SE: Din användning av Akismet har nu legat nära användningsgränsen för ditt paket tre månader i följd. Vi kommer att begränsa ditt konto när du går över gränsen. Skaffa ett större paket för att Akismet ska kunna fortsätta att blockera skräppost.

en: Your Akismet usage has been over your plan&#8217;s limit for two consecutive months. Next month, we will restrict your account after you reach the limit. Please consider upgrading your plan.
sv_SE: Din användning av Akismet har nu överskridit användningsgränsen för ditt paket två månader i följd. Nästa månad kommer vi att begränsa ditt konto när du överskrider gränsen. Du bör överväga att skaffa ett större paket.

en: Your account has been restricted
sv_SE: Ditt konto har begränsats

en: Your Akismet account usage is approaching your plan&#8217;s limit
sv_SE: Användningen av ditt Akismet-konto närmar sig gränsen för ditt paket

en: Your Akismet account usage is over your plan&#8217;s limit
sv_SE: Användningen av ditt Akismet-konto överskrider gränsen för ditt paket

note: translators: The placeholder is a URL to the Akismet contact form.
en: Please enter a new key or <a href="%s" target="_blank">contact Akismet support</a>.
sv_SE: Ange en ny nyckel eller <a href="%s" target="_blank">kontakta Akismets support</a>.

en: Your API key is no longer valid.
sv_SE: Din API-nyckel är inte längre giltig.

note: translators: The placeholder is for showing how much of the process has completed, as a percent. e.g., "Checking for Spam (40%)"
en: Checking for Spam (%1$s%)
sv_SE: Söker efter skräppost (%1$s&nbsp;%)

en: No comment history.
sv_SE: Ingen kommentarhistorik.

en: Akismet was unable to recheck this comment.
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera denna kommentar igen.

en: Akismet was unable to check this comment but will automatically retry later.
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera denna kommentar men gör automatiskt ett nytt försök senare.

note: translators: The placeholder is a WordPress PHP function name.
en: Comment was caught by %s.
sv_SE: Kommentaren stoppades av %s.

en: Akismet is not configured. Please enter an API key.
sv_SE: Akismet är inte konfigurerad. Ange en API-nyckel.

en: Enter your API key
sv_SE: Ange din API-nyckel

en: Set up a different account
sv_SE: Ställ in ett annat konto

en: Set up your Akismet account to enable spam filtering on this site.
sv_SE: Ställ in ditt Akismetkonto för att aktivera skräppostfiltrering på denna webbplats.

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera dina kommentarer igen efter skräppost.

en: You don&#8217;t have permission to do that.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra det.

en: Stats response could not be decoded.
sv_SE: Statistikens svar kunde inte avkodas.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
sv_SE: För närvarande kan statistik inte hämtas. Försök igen.

en: API key must be set to fetch stats.
sv_SE: API-nyckeln måste vara inställd för att hämta statistik.

en: Do not display privacy notice.
sv_SE: Visa inte integritetsmeddelandet.

en: Display a privacy notice under your comment forms.
sv_SE: Visa ett integritetsmeddelande under dina kommentarsformulär.

en: Akismet privacy notice
sv_SE: Akismet integritetsmeddelande

en: Privacy
sv_SE: Integritet

note: translators: %s: Akismet privacy URL
en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed.</a>
sv_SE: Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas</a>.

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet Anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
sv_SE: Vi samlar in information om besökare som kommenterar på webbplatser som använder vår tjänst Akismet Anti-spam. Informationen vi samlar in beror på hur användaren konfigurerar Akismet för webbplatsen, men brukar omfatta kommentatorns IP-adress, användaragent, hänvisande sida och webbplats-URL (tillsammans med annan information som tillhandahålls direkt av kommentatorn, såsom hens namn, användarnamn, e-postadress och själva kommentaren).

en: Comment discarded.
sv_SE: Kommentaren har kastats.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
sv_SE: Denna webbplats API-nyckel är hårdkodad och kan inte tas bort.

en: The value provided is not a valid and registered API key.
sv_SE: Det angivna värdet är inte någon giltig och registrerad API-nyckel.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
sv_SE: Denna webbplats API-nyckel är hårdkodad och kan inte ändras via API:et.

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
sv_SE: Tidsperioden för att hämta statistik. Alternativ: 60 dagar, 6 månader, allt

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
sv_SE: Om sant, visa antalet godkända kommentarer bredvid varje kommentarförfattare på kommentarlistningssidan.

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
sv_SE: Om sant kommer Akismet ta bort den värsta skräpposten automatiskt istället för att lägga den i skräppostmappen.

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
sv_SE: En Akismet API-nyckel på 12 tecken. Finns på akismet.com/get/

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
sv_SE: Din webbplats kan inte ansluta till Akismets servrar.

note: translators: %s is the wp-config.php file
en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
sv_SE: En API-nyckel för Akismet har angetts i filen %s för denna webbplats.

en: Manual Configuration
sv_SE: Manuell konfigurering

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
sv_SE: På denna sida kan du uppdatera dina inställningar för Akismet och se spam-statistik.

note: Description of the plugin
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Akismet Anti-spam keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
sv_SE: Akismet används av miljontals personer och är kanske världens bästa sätt att <strong>skydda din blogg mot skräppost</strong>. Akismet Anti-spam skyddar din webbplats t.o.m. medan du sover. För att komma igång behöver du aktivera tillägget Akismet och sedan gå till inställningssidan för Akismet och konfigurera din API-nyckel.

en: Connect with API key
sv_SE: Anslut med hjälp av API-nyckel

note: translators: %s is the WordPress.com username
en: You are connected as %s.
sv_SE: Du är ansluten som %s.

en: Connect with Jetpack
sv_SE: Anslut med hjälp av Jetpack

en: Use your Jetpack connection to set up Akismet.
sv_SE: Använd din Jetpack-anslutning för att ställa in Akismet.

en: Eliminate spam from your site
sv_SE: Eliminera skräppost på din webbplats

note: translators: The placeholder is a URL for checking pending comments.
en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
sv_SE: Vill du <a href="%s">kontrollera kommentarer som inväntar granskning</a>?

en: Set up your Akismet account
sv_SE: Konfigurera ditt Akismet-konto

en: Detailed stats
sv_SE: Detaljerad statistik

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
sv_SE: Akismet, som används av miljoner personer, är kanske världens bästa sätt att <strong>skydda din blogg från skräppost</strong>. Det skyddar din webbplats t.o.m. medan du sover. För att komma igång behöver du bara gå till <a href="admin.php?page=akismet-key-config">din inställningssida för Akismet</a> för att konfigurera din API-nyckel.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
sv_SE: Akismet, som används av miljoner personer, är kanske världens bästa sätt att <strong>skydda din blogg från skräppost</strong>. Din webbplats är färdigkonfigurerad och skyddar din webbplats t.o.m. medan du sover.

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
sv_SE[0]: %s kommentar bedömdes som skräppost.
sv_SE[1]: %s kommentarer bedömdes som skräppost.

en: No comments were caught as spam.
sv_SE: Inga kommentarer bedömdes som skräppost.

note: translators: %s: Number of comments.
en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
sv_SE[0]: Akismet har kontrollerat %s kommentar.
sv_SE[1]: Akismet har kontrollerat %s kommentarer.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments awaiting moderation.
sv_SE: Det finns inga kommentarer att kontrollera. Akismet kommer endast att kontrollera kommentarer som inväntar granskning.

en: Comment not found.
sv_SE: Kommentaren kunde inte hittas.

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
sv_SE[0]: %d kommentar kunde inte kontrolleras.
sv_SE[1]: %d kommentarer kunde inte kontrolleras.

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
sv_SE[0]: %d kommentar markerades som skräppost.
sv_SE[1]: %d kommentarer markerades som skräppost.

note: translators: %d: Number of comments.
en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
sv_SE[0]: Bearbetade %d kommentar.
sv_SE[1]: Bearbetade %d kommentarer.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d could not be checked.
sv_SE: Kommentar #%d kunde inte kontrolleras.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Failed to connect to Akismet.
sv_SE: Kunde inte ansluta till Akismet.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d is not spam.
sv_SE: Kommentar #%d är inte skräppost.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d is spam.
sv_SE: Kommentar #%d är skräppost.

note: translators: %s: number of false positive spam flagged by Akismet
en: %s false positive | %s false positives
sv_SE[0]: %s falskt positiv
sv_SE[1]: %s falska positiva

note: translators: %s: number of spam missed by Akismet
en: %s missed spam | %s missed spam
sv_SE[0]: %s missad skräppost
sv_SE[1]: %s missade skräpposter

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
sv_SE: Du har inget Akismet-paket.

en: Your Akismet subscription is suspended.
sv_SE: Din prenumeration för Akismet är avstängd.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
sv_SE: Ditt Akismet-paket har avslutats.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
sv_SE: Vi kan inte bearbeta din betalning. <a href="%s" target="_blank">Uppdatera dina betalningsdetaljer</a>.

en: Please update your payment information.
sv_SE: Uppdatera din betalningsinformation.

note: translators: %s: Number of minutes.
en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
sv_SE[0]: Akismet har sparat dig %d minut!
sv_SE[1]: Akismet har sparat dig %d minuter!

note: translators: %s: Number of hours.
en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
sv_SE[0]: Akismet har sparat dig %d timme!
sv_SE[1]: Akismet har sparat dig %d timmar!

note: translators: %s: Number of days.
en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
sv_SE[0]: Akismet har sparat dig %s dag!
sv_SE[1]: Akismet har sparat dig %s dagar!

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
sv_SE: Akismet filtrerar bort skräppost så att du kan fokusera på viktigare saker.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
sv_SE: Anslutningen till aksimet.com misslyckades. Se <a href="%s" target="_blank">vår guide om brandväggar </a> och kontrollera din serverkonfiguration.

en: The API key you entered could not be verified.
sv_SE: API-nyckeln du angav kunde inte verifieras.

en: All systems functional.
sv_SE: Alla system funktionella.

en: Enabled.
sv_SE: Aktiverat.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
sv_SE: Akismet stötte på ett problem med tidigare SSL-förfrågan och inaktiverade stödet tillfälligt. SSL-förfrågningar kommer att upptas inom kort igen.

en: Temporarily disabled.
sv_SE: Temporärt inaktiverat.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
sv_SE: Din webbserver kan inte göra SSL-förfrågningar: kontakta ditt webbhotell och be dem lägga till stöd för SSL-förfrågningar.

en: Disabled.
sv_SE: Inaktiverat.

en: SSL status
sv_SE: SSL-status

en: This comment was reported as not spam.
sv_SE: Denna kommentar rapporterades som ”inte skräppost”.

en: This comment was reported as spam.
sv_SE: Denna kommentar rapporterades som skräppost.

en: Manually enter an API key
sv_SE: Ange en API-nyckel manuellt

en: Contact Akismet support
sv_SE: Kontakta Akismets support

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
sv_SE: Oroa dig inte! Kontakta oss så hjälper vi dig att ordna detta.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is suspended.
sv_SE: Din prenumeration för %s är avstängd.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is cancelled.
sv_SE: Din prenumeration för %s är avslutad.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
sv_SE: Nyckeln du angav är ogiltigt. Kontrollera den igen.

en: There is a problem with your API key.
sv_SE: Det är problem med din API-nyckel.

note: translators: the placeholder is a clickable URL to the Akismet account upgrade page.
en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
sv_SE: Du kan hjälpa oss bekämpa skräppost genom att uppgradera ditt konto och <a href="%s" target="_blank">bidra med en symbolisk summa</a>.

note: translators: The placeholder is a URL. translators: The placeholder is a URL to the Akismet contact form.
en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
sv_SE: Kontakta <a href="%s" target="_blank">Akismets support</a> för assistans.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
sv_SE: Besök din <a href="%s" target="_blank">kontosida för Akismet</a> för att återaktivera din prenumeration.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
sv_SE: Din brandvägg kanske blockerar Akismet från att ansluta till sitt API. Kontakta ditt webbhotell och hänvisa till <a href="%s" target="_blank">vår guide om brandväggar</a>.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
sv_SE: Ditt webbhotell eller serveradministratör har inaktiverat PHP-funktionen <code>gethostbynamel</code>. <strong>Akismet kan inte fungera korrekt förrän detta har åtgärdats.</strong> Kontakta ditt webbhotell eller brandväggsadministratör och ge dem <a href="%s" target="_blank">denna information om Akismets systemkrav</a>.

en: Network functions are disabled.
sv_SE: Nätverksfunktioner inaktiverade.

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
sv_SE: För mer information: %s

note: translators: The placeholder is an error code returned by Akismet.
en: Akismet error code: %s
sv_SE: Akismets felkod: %s

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
sv_SE: Några kommentarer har ännu inte kontrollerats för skräppost av Akismet. De hålls tillfälligt för granskning och kommer automatiskt att kontrolleras igen senare.

en: Akismet has detected a problem.
sv_SE: Akismet har upptäckt ett problem.

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Next billing date
sv_SE: Nästa faktureringsdatum

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: No subscription found
sv_SE: Ingen prenumeration hittades

en: Missing
sv_SE: Saknas

en: Suspended
sv_SE: Avstängd

en: Cancelled
sv_SE: Avslutad

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Disconnect this account
sv_SE: Koppla från detta konto

en: Note:
sv_SE: Observera:

en: Always put spam in the Spam folder for review.
sv_SE: Placera alltid skräppost i skräppostmappen för granskning.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
sv_SE: Förkasta tyst den mest genomgripande skräpposten så att jag slipper se den.

en: Akismet Anti-spam strictness
sv_SE: Akismet strikthet för antispam-åtgärder

en: Show the number of approved comments beside each comment author.
sv_SE: Visa antalet godkända kommentarer bredvid varje kommentarsförfattare.

en: Accuracy
sv_SE: Precision

en: All time
sv_SE: Sedan starten

en: Spam blocked | Spam blocked
sv_SE[0]: Skräppost blockerad
sv_SE[1]: Skräppost blockerad

en: Past six months
sv_SE: Senaste sex månaderna

note: translators: 1: WordPress documentation URL, 2: Akismet download URL.
en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
sv_SE: <a href="%1$s">Uppgradera WordPress</a> till en aktuell version eller <a href="%2$s">nedgradera till version 2.4 av tillägget Akismet</a>.

note: translators: 1: Current Akismet version number, 2: Minimum WordPress version number required.
en: Akismet %1$s requires WordPress %2$s or higher.
sv_SE: Akismet %1$s kräver WordPress %2$s eller senare

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
sv_SE: Akismet godkände denna kommentar vid en automatisk förnyad körning.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
sv_SE: Akismet flaggade denna kommentar som skräppost vid en automatisk körning.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as not spam.
sv_SE: %s rapporterade denna kommentar som ”inte skräppost”.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as spam.
sv_SE: %s rapporterade denna kommentar som skräppost.

note: translators: %1$s is a username; %2$s is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: %1$s changed the comment status to %2$s.
sv_SE: %1$s ändrade status för kommentaren till %2$s.

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera denna kommentar (svar: %s) men kommer automatiskt att försök igen senare.

en: Akismet cleared this comment.
sv_SE: Akismet godkände denna kommentar.

note: translators: The placeholder is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: Comment status was changed to %s
sv_SE: Kommentarsstatus ändrades till %s

en: Akismet caught this comment as spam.
sv_SE: Akismet markerade denna kommentar som skräppost.

note: translators: The placeholder is the number of pieces of spam blocked by Akismet.
en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
sv_SE[0]: <strong class="count">%1$s skräppost</strong> blockerad av <strong>Akismet</strong>
sv_SE[1]: <strong class="count">%1$s skräpposter</strong> blockerade av <strong>Akismet</strong>

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Spam Blocked
sv_SE: Skräppost blockerad

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
sv_SE: Visa antalet skräpkommentarer som Akismet har fångat

en: Akismet Widget
sv_SE: Akismet-widget

en: Cleaning up spam takes time.
sv_SE: Att rensa upp skräppost tar tid.

note: translators: The Akismet configuration page URL.
en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
sv_SE: Kontrollera din <a href="%s">konfiguration av Akismet</a> och kontakta ditt webbhotell om problemen kvarstår.

note: translators: The placeholder is an amount of time, like "7 seconds" or "3 days" returned by the function human_time_diff().
en: %s ago
sv_SE: %s sedan

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s approved | %s approved
sv_SE[0]: %s godkänd
sv_SE[1]: %s godkända

en: History
sv_SE: Historik

en: View comment history
sv_SE: Visa kommentarshistorik

note: translators: %s: Username.
en: Un-spammed by %s
sv_SE: Avmarkerat som skräppost av %s

note: translators: %s: Username.
en: Flagged as spam by %s
sv_SE: Flaggat som skräppost av %s

en: Cleared by Akismet
sv_SE: Godkänd av Akismet

en: Flagged as spam by Akismet
sv_SE: Flaggat som skräppost av Akismet

en: Awaiting spam check
sv_SE: Inväntar skräppostkontroll

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera denna kommentar igen (svar: %s).

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
sv_SE: Akismet kontrollerade denna kommentar igen och godkände den.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
sv_SE: Akismet kontrollerade denna kommentar igen och markerade den som skräppost.

en: Check for Spam
sv_SE: Kolla efter skräppost

note: translators: %s: Comments page URL.
en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
sv_SE: Din <a href='%s'>skräppost-kö</a> är för tillfället tom.

note: translators: 1: Number of comments, 2: Comments page URL.
en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
sv_SE[0]: Det finns <a href="%2$s">%1$s kommentar</a> i din skräppost-kö just nu.
sv_SE[1]: Det finns <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din skräppost-kö just nu.

note: translators: %s: Akismet website URL.
en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
sv_SE: <a href="%s">Akismet</a> blockerar skräppost från att nå din blogg.

note: translators: 1: Akismet website URL, 2: Number of spam comments.
en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
sv_SE[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har redan skyddat din webbplats från %2$s skräpkommentar.
sv_SE[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har redan skyddat din webbplats från %2$s skräpkommentarer.

note: translators: 1: Akismet website URL, 2: Comments page URL, 3: Number of spam comments.
en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
sv_SE[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har skyddat din webbplats från <a href="%2$s">%3$s skräpkommentar</a>.
sv_SE[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har skyddat din webbplats från <a href="%2$s">%3$s skräpkommentarer</a>.

[ctx: comments]
en: Spam
sv_SE: Skräppost

en: Cheatin&#8217; uh?
sv_SE: Fuskar du va?

en: Akismet Support
sv_SE: Support för Akismet

en: Akismet FAQ
sv_SE: Vanliga frågor för Akismet

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
sv_SE: Prenumerationsstatus – aktiv, avslutad eller avstängd

en: The Akismet subscription plan
sv_SE: Akismets prenumerationspaket

en: Subscription Type
sv_SE: Prenumerationstyp

en: Account
sv_SE: Konto

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
sv_SE: Välj att antingen ignorera den värsta skräpposten automatiskt eller att alltid placera all skräppost i skräppostmappen.

en: Strictness
sv_SE: Strikthet

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
sv_SE: Visa antalet godkända kommentarer bredvid varje kommentarsförfattare på kommentarslistningssidan.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Enter/remove an API key.
sv_SE: Ange/ta bort en API-nyckel.

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Akismet Configuration
sv_SE: Konfigurera Akismet

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
sv_SE: På denna sida kan du se statistik över filtreringen av skräppost på din webbplats.

en: Akismet Stats
sv_SE: Statistik för Akismet

en: Click the Use this Key button.
sv_SE: Klicka på knappen ”Använd denna nyckel”.

en: Copy and paste the API key into the text field.
sv_SE: Kopiera och klistra in API-nyckeln i textfältet.

en: If you already have an API key
sv_SE: Om du redan har en API-nyckel

en: Enter an API Key
sv_SE: Ange en API-nyckel

note: translators: %s: a link to the signup page with the text 'Akismet.com'.
en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
sv_SE: Registrera ett konto på %s för att få en API-nyckel.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
sv_SE: Du måste ange en API-nyckel för att aktivera tjänsten från Akismet på din webbplats.

en: New to Akismet
sv_SE: Ny på Akismet

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
sv_SE: På denna sida kan du konfigurera tillägget Akismet.

en: Akismet Setup
sv_SE: Konfiguration för Akismet

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Re-adding...
sv_SE: Lägger till igen …

en: (undo)
sv_SE: (ångra)

en: URL removed
sv_SE: URL borttagen

en: Removing...
sv_SE: Tar bort …

en: Remove this URL
sv_SE: Ta bort denna URL

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Comment History
sv_SE: Kommentarshistorik
