Plugins - All in One SEO – Powerful SEO Plugin to Boost SEO Rankings &amp - en to hu translation catalogue (256 entries)

en: Free Plugins
hu: Ingyenes bővítmények

en: title
hu: cím

en: Titles
hu: Címek

en: Descriptions
hu: Leírások

en: Clicks
hu: Kattintások

en: TruSEO Score
hu: TruSEO pontszám

en: Search Statistics
hu: Keresési statisztikák

en: SEO Overview
hu: SEO áttekintés

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Sitemaps, Link Assistant, Redirects, Local SEO, and individual pages and posts.%2$s
hu: A keresőoptimalizálási menedzserek alapértelmezés szerint hozzáférhetnek a %1$sSEO-beállításokhoz az általános beállításokhoz, a webhelytérképekhez, a Link Asszisztenshez, az átirányításokhoz, a helyi keresőoptimalizáláshoz, valamint az egyes oldalakhoz és bejegyzésekhez.%2$s

en: Details
hu: Részletek

en: Without a Focus Keyphrase
hu: Fókusz kulcskifejezés nélkül

note: Translators: 1 - The post type plural name.
en: Total %1$s
hu: %1$s összesen

en: Okay
hu: Elmegy

note: Translators: 1 - The upgrade call to action.
en: Get additional keyphrases and many more modules! %1$s
hu: Szerezzünk be további kulcskifejezéseket és még sok más modult! %1$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Did you know you can automatically add internal links using Link Assistant? %1$s
hu: Tudta, hogy a Link Asszisztens segítségével automatikusan hozzáadhat belső linkeket? %1$s

note: Translators: 1 - The plugin shortname ("AIOSEO").
en: %1$s Overview
hu: %1$s áttekintés

en: Choose a Post Type
hu: Válasszunk egy bejegyzéstípust

en: AIOSEO - HTML Sitemap
hu: AIOSEO – HTML webhelytérkép

en: Below are the TruSEO scores of your published posts. Take some time to improve your TruSEO score to help increase your rankings.
hu: Alább láthatók a közzétett bejegyzések TruSEO pontszámai. Szánjon egy kis időt TruSEO pontszámának javítására, hogy ezzel is javítsa rangsorát.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Overview
hu: %s áttekintés

en: Open Link Assistant
hu: Nyissa meg a Link Asszisztenst

en: Here you can view an overview of your existing links as well as find suggestions for new internal links. Click on the button below to view the Link Assistant panel.
hu: Itt megtekintheti a meglévő hivatkozások áttekintését, valamint javaslatokat találhat új belső hivatkozásokra. Kattintson az alábbi gombra a Link Asszisztens panel megtekintéséhez.

en: Link Assistant
hu: Link Asszisztens

note: Translators: 1 - The amount of errors.
en: %1$s Error | %1$s Errors
hu[0]: %1$s hiba
hu[1]: %1$s hiba

en: sitemap
hu: webhelytérkép

en: You're good to go!
hu: Készen állsz!

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
hu: A webhelytérképben szereplő taxonómiák (keresőbarát kifejezés szerint, vesszővel elválasztva).

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
hu: A webhelytérképben szereplő bejegyzéstípusok (keresőbarát kifejezés szerint, vesszővel elválasztva).

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
hu: A webhelytérkép megtekintéséhez írjon be egy URL-t, és mentse a változtatásokat.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
hu: Normál webhelytérkép vagy a kompakt dátumarchívum webhelytérkép kerül-e a kimenetre.

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
hu: Ezzel a beállítással válthat a normál webhelytérkép és a kompakt dátumarchívum webhelytérkép között. %1$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
hu: Webhelyén a WordPress egy %1$selavult verziója%2$s fut. Webhelye biztonságának megőrzése érdekében javasoljuk a WordPress legújabb verziójának használatát.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - The current year, 5 - Opening HTML link tag, 6 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of %4$s. %5$sRead more for additional information.%6$s
hu: %1$sMegjegyzés:%2$s Az %3$s %4$s végén megszünteti az 5.3-nál régebbi WordPress-verziók támogatását. %5$sTovábbi információért olvasson tovább.%6$s

en: Add Redirects
hu: Átirányítások hozzáadása

en: 404 Redirects
hu: 404 Átirányítások

en: Target URL
hu: Cél URL

en: Source URL
hu: Forrás URL

en: Automatic Redirects
hu: Automatikus átirányítások

en: Add New Redirection
hu: Új átirányítás hozzáadása

en: All Groups
hu: Minden csoport

en: Filter by Group
hu: Szűrés csoport szerint

en: Group
hu: Csoport

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
hu: Webhelyén a PHP egy %1$selavult verziója%2$s fut, amely már nem támogatott, és problémákat okozhat az %3$s bővítménnyel. Kérjük, forduljon webtárhely-szolgáltatójához a PHP verzió frissítéséhez, vagy váltson egy %4$sajánlott WordPress tárhelyszolgáltatóra%5$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The PHP version, 4 - The current year, 5 - The short plugin name ("AIOSEO"), 6 - Opening HTML link tag, 7 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s Support for PHP %3$s will be discontinued in %4$s. After this, if no further action is taken, %5$s functionality will be disabled. %6$sRead more for additional information.%7$s
hu: %1$sMegjegyzés:%2$s A PHP %3$s támogatása %4$s évben megszűnik. Ezt követően, ha nem tesz további lépéseket, az %5$s bővítmény le lesz tiltva. %6$sTovábbi információért olvasson tovább.%7$s

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
hu: %1$s részletek

en: Separator
hu: Elválasztó

en: TruSEO Score & Content
hu: TruSEO pontszám és tartalom

en: Read Only
hu: Csak olvasható

en: Local SEO
hu: Helyi SEO

en: All Good!
hu: Minden rendben!

en: Excellent!
hu: Kiváló!

en: Very Good!
hu: Nagyon jó!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Needs%1$sImprovement!
hu: Fejlesztésre%1$sszorul!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: We've got some%1$swork to do!
hu: Még dolgunk van!

en: Sitemaps
hu: Webhelytérképek

en: Social Networks
hu: Közösségi hálózatok

en: Good Results
hu: Jó eredmények

en: Recommended Improvements
hu: Javasolt fejlesztések

en: Title:
hu: Cím:

en: Global Settings
hu: Globális beállítások

en: Video and News Sitemaps
hu: Videó és hír webhelytérképek

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Title & Description
hu: Cím és leírás

en: Search Appearance
hu: Keresési megjelenés

en: Tools
hu: Eszközök

en: SEO Analysis
hu: SEO elemzés

en: Redirects
hu: Átirányítások

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Paginated Content
hu: Lapozható tartalom

en: Nofollowed content
hu: Nem követett tartalom

en: Noindexed content
hu: Nem indexált tartalom

en: Notifications
hu: Értesítések

en: RSS Sitemap
hu: RSS webhelytérkép

en: Yes I love it
hu: Igen, szeretem

en: Not Really...
hu: Nem igazán...

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Activate
hu: Bekapcsolás

en: Activated
hu: Bekapcsolva

en: About Us
hu: Rólunk

en: Organization Name
hu: Szervezet neve

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: sitemaps
hu: oldaltérképek

en: This sitemap contains
hu: Ez a webhelytérkép tartalmaz

en: This sitemap index contains
hu: Ez a webhelytérkép-index tartalmaz

en: Disallow
hu: Letiltás

en: Allow
hu: Engedélyezés

en: Exclude Images
hu: Képek kizárása

en: Exclude Images from your sitemap.
hu: Képek kizárása a webhelytérképből.

en: Site Title
hu: Oldal cím

en: Site Language
hu: Oldal nyelve

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
hu: SEO- Kategóriák, címkék, saját taxonómiák

en: Advanced support for e-commerce
hu: Fejlett e-kereskedelem támogatás

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
hu: Tartalom használata az automatikusan létrehozott leírásokhoz

en: SEO News
hu: SEO Hírek

en: Upgrade
hu: Frissítés

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
hu: Dinamikus XML oldaltérkép létrehozása statikus fájllal.

en: Analyze
hu: Analizáld

note: Description of the plugin
en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
hu: SEO a WordPress-hez. XML webhelytérképek, SEO az egyedi bejegyzéstípusokhoz, SEO blogokhoz, üzleti oldalakhoz, e-kereskedelmi oldalakhoz, és még sok más. Több mint 100 millió letöltés 2007 óta.

en: Block Referral Spam using HTTP
hu: HTTP alkalmazásával blokkold a referer spam-et

en: Image SEO
hu: Kép SEO

en: Use Custom Blocklists
hu: Alkalmazzon felhasználói tiltólistákat

en: Block Bad Bots using HTTP
hu: HTTP alkalmazásával blokkold a káros botokat

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
hu: Frissítés a Pro verzióra

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
hu: Dokumentáció

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
hu: SEO beállítások

en: License Key
hu: Licenckulcs

en: Facebook App ID
hu: Facebook alkalmazás ID

en: Add URL
hu: URL hozzáadása

en: Additional Pages
hu: További oldalak

en: All Post Types
hu: Minden bejegyzéstípus

en: dynamically
hu: dinamikusan

en: Last Modified
hu: Utolsó módosítás

en: Page URL
hu: Oldal URL

en: Post Types
hu: Bejegyzéstípusok

en: Taxonomies
hu: Taxonómiák

en: Enable Sitemap Indexes
hu: Webhelytérkép indexek aktiválása

en: daily
hu: napi

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Priority
hu: Prioritás

en: weekly
hu: heti

en: monthly
hu: havi

en: Change Frequency
hu: Gyakoriság megváltoztatása

en: Profile
hu: Profil

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Website
hu: Weboldal

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Version
hu: Verzió

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Submit
hu: Beküldés

en: .htaccess Editor
hu: .htaccess szerkesztő

en: Active Theme
hu: Aktív sablon

en: Activity
hu: Aktivitás

en: Actor
hu: Színész

en: Add Rule
hu: Szabály hozzáadása

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: Article
hu: Cikk

en: Article Section
hu: Cikk szekció

en: Athlete
hu: Atléta

en: Author
hu: Szerző

en: Book
hu: Könyv

en: City
hu: Város

en: Country
hu: Ország

en: Custom Image
hu: Egyedi kép

en: Director
hu: Rendező

en: Drink
hu: Ital

en: Edit SEO
hu: SEO szerkesztése

en: Featured Image
hu: Kiemelt kép

en: First Available Image
hu: Első elérhető kép

en: First Image in Content
hu: Első kép a tartalomban

en: Food
hu: Étel

en: Game
hu: Játék

en: Home URL
hu: Főoldal URL

en: Image
hu: Kép

en: Movie
hu: Film

en: Musician
hu: Zenész

en: Not set
hu: Nincs beállítva

en: Operating System
hu: Operációs rendszer

en: Organization
hu: Szervezet

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: Person
hu: Személy

en: PHP IPTC Support
hu: PHP IPTC támogatás

en: PHP Version
hu: PHP verzió

en: PHP XML Support
hu: PHP XML támogatás

en: Politician
hu: Politikus

en: Post
hu: Bejegyzés

en: Product
hu: Termék

en: Restaurant
hu: Étterem

en: Save
hu: Mentés

en: School
hu: Iskola

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Song
hu: Dal

en: Sports League
hu: Sport liga

en: SQL Mode
hu: SQL mód

en: Summary
hu: Összefoglaló

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
hu: Támogatás

en: University
hu: Egyetem

en: Site URL
hu: Oldal URL

en: XML Sitemap
hu: XML webhelytérkép

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
hu: Lehetővé teszi a bejegyzések maximális számának meghatározását (50 000 -ig).

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
hu: Válaszd ki milyen bejegyzéstípusok jelenjenek meg a webhelytérképedben.

en: Include Date Archives in your sitemap.
hu: A webhelytérkép tartalmazza a dátumok archívumait.

en: Include Author Archives in your sitemap.
hu: A webhelytérkép tartalmazza szerző archívumokat.

en: Front Page
hu: Főoldal

en: Reset Selected Settings to Default
hu: Általános beállítások alaphelyzetbe

en: View the Changelog
hu: Changelog megtekintése

en: Getting started? Read the Beginners Guide
hu: Most kezdesz? Olvasd el a Kezdők kézikönyvét

en: Feature Manager
hu: Funkciókezelő

en: Video Sitemap
hu: Video webhelytérkép

en: Robots.txt Editor
hu: Robots.txt szerkesztő

en: Edit .htaccess
hu: Szerkeszd a .htaccess fájlt

en: Export Settings
hu: Export beállítások

en: Update Options
hu: Opciók frissítése

en: Company
hu: Vállalat

en: Cause
hu: Cél

en: Sports Team
hu: Csapat

en: Band
hu: Zenekar

en: Public Figure
hu: Közéleti személyiség

en: Landmark
hu: Nevezetesség

en: TV Show
hu: TV program

en: Episode
hu: Epizód

en: Run Shortcodes in Title
hu: Futtass rövidkódokat a címben

en: Run Shortcodes in Description
hu: Futtass rövidkódokat a leírásban

en: Site Name
hu: Oldalnév

en: Image from Custom Field
hu: Kép egyedi mezőből

en: Post Author Image
hu: Bejegyzés szerzőjének képe

en: Automatically Generate Article Tags
hu: Cikk tagek automatikus létrehozása

en: Article Tags
hu: Cikk tagek

en: System Status
hu: Rendszerállapot

en: Off
hu: Kikapcsolva

en: PHP Exif Support
hu: PHP Exif támogatás

en: PHP Max Script Execution Time
hu: PHP max szkript futtatási idő

en: Memory Usage
hu: Memóriafelhasználás

en: PHP Memory Limit
hu: PHP Memórialimit

en: PHP Max Upload Size
hu: PHP Max feltöltési méret

en: On
hu: Bekapcsolva

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
hu: Válaszd ki mely taxonómia archívumok jelenjenek meg a webhelytérképedben

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Object Type
hu: Objektum típus

en: Watch video tutorials
hu: Nézd meg videóismertetőinket

en: Person or Organization
hu: Személy vagy szervezet

en: Email Debug Information
hu: E-mail hibakeresési információ

en: Non-Profit
hu: Nonprofit

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Site Description
hu: Honlap leírása

en: Use Keywords in Article Tags
hu: Kulcsszavak használata a cikk címkékben

en: Use Categories in Article Tags
hu: Kategóriák használata a cikk címkékben

en: Use Post Tags in Article Tags
hu: Bejegyzés címkék használata a cikk címkékben

en: Social Media
hu: Közösségi média

en: Title
hu: Cím

en: Enabled
hu: Bekapcsolva

en: Disabled
hu: Kikapcsolva

en: Description
hu: Leírás

en: Display Settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: Home Page Settings
hu: Főoldal beállítások

en: Description Format
hu: Leírás formátuma

en: No Pagination for Canonical URLs
hu: Oldaltörés tiltása az előnyben részesített URL-ek esetében

en: Pinterest Site Verification
hu: Pinterest oldal verifikáció

en: Paged Format
hu: Lapozható oldalak címének formátuma

en: Autogenerate Descriptions
hu: Leírások automatikus létrehozása

en: Manage Google Analytics
hu: Google Analytics kezelése

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
hu: Ez a karakterlánc a tördelt oldalak címéhez lesz hozzáfűzve (például a taxonómia- vagy az archívumoldalakon).

en: Canonical URL
hu: Előnyben részesített URL

en: Use Tags for Meta Keywords
hu: Címkék használata a Meta kulcsszavakhoz

en: Use Categories for Meta Keywords
hu: Kategóriák használata a Meta kulcsszavakhoz

en: Network Settings
hu: Hálózati beállítások

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
hu: Jelöld meg ezt az opciót ha azt szeretnéd, hogy a bejegyzés kategóriái meta kulcsszóként kerüljenek felhasználásra (azokon kívül, amelyeket már megadtál a bejegyzésszerkesztési képernyőn).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
hu: Ez az opció lehetővé teszi meta kulcsszavak használatát az egész szájton.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
hu: Jelöld ezt meg, ha azt szeretnéd, hogy egy bejegyzéshez tartozó tagek meta kulcsszóként legyenek felhasználva (azok mellett amelyeket a szerkesztési képernyőn adtál meg).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
hu: Jelöld ezt meg, ha azt szeretnéd, hogy a kulcsszavaid a bejegyzések oldalán (ami a WordPress-ben a Beállítások, Olvasás, Kezdőlap megjelenése szekcióban van beállítva), és az archívum oldalak dinamikusan legyenek létrehozva a bejegyzés kulcsszavaiból, amelyeket az oldalon olvashatunk. Ha az opció nincs kijelölve, akkor a szerkesztési oldalon megadott kulcsszavakat fogja használni a bejegyzések oldalra.

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Track Blocked Bots
hu: A blokkolt botok követése

en: User Agent Blocklist
hu: User Agent blokkolási lista

en: Referer Blocklist
hu: Referenciák blokkolási listája

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
hu: Blokkolt bot %1$s IP-címmel -- egyező referencia %2$s található a blokkolási listában.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
hu: Blokkolt bot %1$s IP-címmel -- egyező user agent %2$s található a blokkolási listában.
