WooCommerce - WooCommerce Payments - en to sv_SE translation catalogue (2346 entries)

en:  (%d day left to respond) |  (%d days left to respond)
sv_SE[0]: (%d dag kvar att svara)
sv_SE[1]: (%d dagar kvar att svara)

en:  (Last day today)
sv_SE: (Sista dagen idag)

en:  (Past due)
sv_SE:  (Förfallen)

en:  <a>View details</a>
sv_SE: <a>Visa detaljer</a>

en:  The setting is not applied to {{a}}In-Person Payments{{/a}} (please note that In-Person Payments should be captured within 2 days of authorization).
sv_SE:  Inställningen tillämpas inte på {{a}}personliga betalningar{{/a}} (observera att personliga betalningar bör genomföras inom 2 dagar efter auktorisering).

en: "No" icon
sv_SE: Ikon för ”Nej”

en: "Yes" icon
sv_SE: Ikon för ”Ja”

en: $1M - $20M
sv_SE: 1 miljon-20 miljoner USD

en: $20M - $100M
sv_SE: 20–100 MILJONER USD

en: $250k - $1M
sv_SE: 250 000-1 miljon USD

en: %1$f%% + %2$s per transaction
sv_SE: %1$f&nbsp;%% + %2$s per transaktion

en: %1$s %2$s card
sv_SE: %1$s %2$s kort

en: %1$s %2$s requires <strong>%3$s %4$s</strong> or greater to be installed (you are using %5$s).
sv_SE: %1$s %2$s kräver <strong>%3$s %4$s</strong> eller högre för att installeras (du använder %5$s).

en: %1$s <strong>Status: Completed.</strong> Processed %2$d orders, remediated %3$d.
sv_SE: %1$s <strong>Status: Slutförd.</strong> Har behandlat %2$d beställningar, åtgärdat %3$d.

en: %1$s <strong>Status: Running...</strong> Processed %2$d orders so far. Check the Action Scheduler for details.
sv_SE: %1$s <strong>Status: Kör…</strong> Har behandlat %2$d beställningar hittills. Kontrollera åtgärdsschemaläggaren för detaljer.

en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
sv_SE[0]: %1$s och %2$s
sv_SE[1]: %1$s och %2$s

en: %1$s and %2$s buttons
sv_SE: %1$s- och %2$s-knappar

en: %1$s ending in %2$s
sv_SE: %1$s slutar med %2$s

en: %1$s gives your store flexibility to accept credit cards, debit cards, and Apple Pay. Enable popular local payment methods and other digital wallets like Google Pay to give customers even more choice.
sv_SE: %1$s ger din butik flexibilitet att ta emot kreditkort, betalkort och Apple Pay. Aktivera populära lokala betalningsmetoder och andra digitala plånböcker som Google Pay för att ge kunderna ännu fler val.

en: %1$s is not a valid date for format %2$s.
sv_SE: %1$s är inte ett giltigt datum för format %2$s.

en: %1$s is not a valid redirect URL. Use a URL in the allowed_redirect_hosts filter.
sv_SE: %1$s är inte en giltig omdirigerings-URL. Använd en URL i filtret allowed_redirect_hosts.

en: %1$s not found in array
sv_SE: %1$s hittades inte i array

en: %1$s requires %2$s to be enabled. Please remove the <code>woocommerce_admin_disabled</code> filter to use %1$s.
sv_SE: %1$s kräver %2$s för att aktiveras. Ta bort filtret <code>woocommerce_admin_disabled</code> för att använda %1$s.

en: %1$s requires <a>%2$s</a> to be installed and active.
sv_SE: %1$s kräver att <a>%2$s</a> ska vara installerat och aktivt.

en: %1$s requires <strong>%2$s %3$s</strong> or greater to be installed (you are using %4$s).
sv_SE: %1$s kräver <strong>%2$s %3$s</strong> eller högre för att installeras (du använder %4$s).

en: %1$s requires <strong>WordPress %2$s</strong> or greater (you are using %3$s).
sv_SE: %1$s kräver <strong>WordPress %2$s</strong> eller högre (du använder %3$s).

en: %1$s requires the %2$s currency. In order to enable the payment method, you must add this currency to your store. | %1$s requires the %2$s currencies. In order to enable the payment method, you must add these currencies to your store.
sv_SE[0]: %1$s kräver valutan %2$s. För att aktivera betalningsmetoden måste du lägga till denna valuta i din butik.
sv_SE[1]: %1$s kräver valutorna %2$s. För att aktivera betalningsmetoden måste du lägga till dessa valutor i din butik.

en: %1$s was added to your <a>%2$s payout</a>.
sv_SE: %1$s lades till i din <a>%2$s-utbetalning</a>.

en: %1$s was deducted from your <a>%2$s payout</a>.
sv_SE: %1$s har dragits av från din <a>%2$s-utbetalning</a>.

en: %1$s was in test mode when this %2$s was %3$s. To view live %2$ss, disable test mode in {{settingsLink}}%1$s settings{{/settingsLink}}. | %1$s was in test mode when these %2$ss were %3$s. To view live %2$ss, disable test mode in {{settingsLink}}%1$s settings{{/settingsLink}}.
sv_SE[0]: %1$s var i testläge när detta %2$s var %3$s. För att visa live %2$ss, inaktivera testläget i {{settingsLink}}%1$s-inställningarna{{/settingsLink}}.
sv_SE[1]: %1$s var i testläge när dessa %2$ss var %3$s. För att visa live %2$ss, inaktivera testläget i {{settingsLink}}%1$s-inställningarna{{/settingsLink}}.

en: %1$s was subtracted from your <a>%2$s payout</a>.
sv_SE: %1$s har dragits av från din <a>%2$s-utbetalning</a>.

en: %1$s%% off fees through %2$s
sv_SE: %1$s%% rabatt på avgifter fram till %2$s

en: %1$s, and %2$s buttons
sv_SE: %1$s- och %2$s-knappar

en: %1$s. See <a href="%2$s">dispute overview</a> for more details.
sv_SE: %1$s. Se <a href="%2$s">tvistöversikten</a> för mer information.

en: %1$sThere was an issue saving your product!%2$s A subscription product's billing period cannot be longer than one year. We have updated this product to renew every %3$s.
sv_SE: %1$sDet var ett problem med att spara din produkt!%2$s En prenumerationsprodukts faktureringsperiod kan inte vara längre än ett år. Vi har uppdaterat denna produkt att förnyas varje %3$s.

en: %1$sThere was an issue saving your variations!%2$s A subscription product's billing period cannot be longer than one year. We have updated one or more of this product's variations to renew every %3$s.
sv_SE: %1$sDet var ett problem med att spara din variant!%2$s En prenumerationsprodukts faktureringsperiod kan inte vara längre än ett år. Vi har uppdaterat en eller flera varianter av denna produkt att förnyas varje %3$s.

en: %d customer subscription is being migrated from Stripe off-site billing to billing powered by %s and %s. | %d customer subscriptions are being migrated from Stripe off-site billing to billing powered by %s and %s.
sv_SE[0]: %d kundprenumeration migreras från extern Stripe-fakturering till fakturering som drivs av %s och %s.
sv_SE[1]: %d kundprenumerationer migreras från extern Stripe-fakturering till fakturering som drivs av %s och %s.

en: %d customer subscription was successfully migrated from Stripe off-site billing to on-site billing powered by %s and %s. | %d customer subscriptions were successfully migrated from Stripe off-site billing to on-site billing powered by %s and %s.
sv_SE[0]: %d kundprenumerationen har migrerats från extern Stripe-fakturering till fakturering på webbplatsen som drivs av %s och %s.
sv_SE[1]: %d kundprenumerationer har migrerats från extern Stripe-fakturering till fakturering på webbplatsen som drivs av %s och %s.

en: %d day | %d days
sv_SE[0]: %d dag
sv_SE[1]: %d dagar

en: %d days
sv_SE: %d dagar

en: %d hours
sv_SE: %d timmar

en: %d minutes
sv_SE: %d minuter

en: %d seconds
sv_SE: %d sekunder

en: %d test order has been permanently deleted. | %d test orders have been permanently deleted.
sv_SE[0]: %d testbeställning har tagits bort permanent.
sv_SE[1]: %d testbeställningar har tagits bort permanent.

en: %s <strong>Status: Completed.</strong> No affected orders found.
sv_SE: %s <strong>Status: Slutförd.</strong> Inga påverkade beställningar hittades.

en: %s <strong>Status: Running...</strong> Check the Action Scheduler for details.
sv_SE: %s <strong>Status: Kör…</strong> Kontrollera åtgärdsschemaläggaren för detaljer.

en: %s Multi-Currency feature flag setting.
sv_SE: Inställning för %s Multi-Currency-funktionsflagga.

en: %s Safe Mode
sv_SE: %s säkert läge

en: %s Subscription ID
sv_SE: %s prenumerations-ID

en: %s Subscriptions feature flag setting.
sv_SE: Inställning för %s Subscriptions-funktionsflagga.

en: %s and %s
sv_SE: %s och %s

en: %s bank account descriptor to be displayed in customers' bank accounts.
sv_SE: %s bankkontobeskrivning som ska visas på kundernas bankkonton.

en: %s button
sv_SE: %s-knapp

en: %s connection successfully transferred
sv_SE: %s-anslutning är överförd

en: %s currency added | %s currencies added
sv_SE[0]: %s valuta tillagd
sv_SE[1]: %s valutor tillagda

en: %s day left | %s days left
sv_SE[0]: %s dag kvar
sv_SE[1]: %s dagar kvar

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
sv_SE: %s har tagits bort ur din varukorg eftersom den inte längre kan köpas. Kontakta oss om du behöver hjälp.

en: %s is currently powering multiple popular payment methods on your store. Without it, they will no longer be available to your customers, which may influence sales.
sv_SE: %s driver för närvarande flera populära betalningsmetoder i din butik. Utan det kommer betalningsmetoderna inte längre att vara tillgängliga för dina kunder, vilket kan påverka försäljningen.

en: %s is in test mode — all transactions are simulated!
sv_SE: %s är i testläge – alla transaktioner är simulerade.

en: %s is missing a connected WordPress.com account. Some functionality will be limited without a connected account.
sv_SE: %s saknar ett anslutet WordPress.com-konto. Viss funktionalitet kommer att begränsas utan ett anslutet konto.

en: %s is not a supported currency for payments.
sv_SE: %s är inte en valuta som stöds för betalningar.

en: %s is not a valid Stripe identifier
sv_SE: %s är inte en giltig Stripe-identifierare

en: %s is not a valid username.
sv_SE: %s är inte ett giltigt användarnamn.

en: %s is not available to your customers when the "manual capture" setting is enabled.
sv_SE: %s är inte tillgängligt för dina kunder när inställningen ”Manuell genomföring” är aktiverad.

en: %s not found in array
sv_SE: %s hittades inte i array

en: %s refund was attempted but failed due to %s
sv_SE: %s återbetalningsförsök gjordes, men misslyckades på grund av %s

en: %s requires your store to be live and fully functional before it can be reviewed for use with their service. This approval process usually takes 2-3 days.
sv_SE: %s kräver att din butik är live och fullt fungerande innan den kan granskas för användning med deras tjänst. Denna godkännandeprocess tar vanligtvis 2-3 dagar.

en: %s service fee
sv_SE: %s serviceavgift

en: %s service fee:
sv_SE: %s serviceavgift:

en: %s test mode setting.
sv_SE: Inställning av testläge för %s.

en: %s transactions
sv_SE: %s-transaktioner

en: %s will be added to a future payout.
sv_SE: %s kommer att läggas till i en framtida utbetalning.

en: %s will be deducted from a future payout.
sv_SE: %s kommer att dras från en framtida utbetalning.

en: %s will be subtracted from a future payout.
sv_SE: %s kommer att dras av från en framtida utbetalning.

en: %s won't be visible to your customers until you provide the required information. Follow the instructions sent by our partner Stripe to %s.
sv_SE: %s kommer inte att vara synlig för dina kunder förrän du tillhandahåller den obligatoriska informationen. Följ instruktionerna som skickas till %s av vår partner Stripe.

en: %s won't be visible to your customers until you provide the required information. Follow the instructions sent by our partner Stripe to your email.
sv_SE: %s kommer inte att vara synlig för dina kunder förrän du tillhandahåller den obligatoriska informationen. Följ instruktionerna som skickas till din e-postadress av vår partner Stripe.

en: %s%% off fees
sv_SE: %s%% rabatt på avgifter

en: %s, and %s
sv_SE: %s och %s

en: %s: Terms of Service
sv_SE: %s: Användarvillkor

en: &#x1F6AB; A payment of %1$s was <strong>blocked</strong> by one or more risk filters.<br><br><a>View more details</a>.
sv_SE: &#x1F6AB; En betalning på %1$s <strong>blockerades</strong> av ett eller flera riskfilter.<br><br><a>Visa mer detaljer</a>.

en: &#x26D4; A payment of %1$s was <strong>held for review</strong> by one or more risk filters.<br><br><a>View more details</a>.
sv_SE: ⛔ En betalning på %1$s har <strong>kvarhållits för granskning</strong> av ett eller flera riskfilter.<br><br><a>Visa mer information</a>.

en: (%f%% discount)
sv_SE: (%f&nbsp;%% rabatt)

en: (%s day left) | (%s days left)
sv_SE[0]: (%s dag kvar)
sv_SE[1]: (%s dagar kvar)

en: (+1 0000000000 can be used for test accounts)
sv_SE:  (+1 0000000000 kan användas för testkonton)

en: (Last day today)
sv_SE: (Sista dagen idag)

en: *See <a>Terms and Conditions</a> for details.
sv_SE: *Se <a>villkoren</a> för information.

en: 1 – 3 months
sv_SE: 1-3 månader

en: 1-click checkout button border radius.
sv_SE: Kantradie för 1-klickskassaknapp

en: 1-click checkout button sizes.
sv_SE: Storlekar för 1-klickskassaknapp

en: 1-click checkout button themes.
sv_SE: Teman för 1-klickskassaknapp

en: 1-click checkout button types.
sv_SE: Typer för 1-klickskassaknapp

en: 10 minutes
sv_SE: 10 minuter

en: 11-digit number, for example 12 345 678 901.
sv_SE: 11-siffrigt nummer, till exempel 12 345 678 901.

en: 13-digit number, for example 1234567890123.
sv_SE: 13-siffrigt nummer, till exempel 1234567890123.

en: 3 – 6 months
sv_SE: 3-6 månader

en: 6+ months
sv_SE: 6+ månader

en: 8 to 12 digits with your country code prefix, for example DE 123456789.
sv_SE: 8 till 12 siffror med prefixet för din landskod, till exempel DE 123456789.

en: 8-digit or 9-digit number, for example 99-999-999 or 999-999-999.
sv_SE: 8-siffrigt eller 9-siffrigt nummer, till exempel 99-999-999 eller 999-999-999.

en: <a1>Update %1$s</a1> <strong>(recommended)</strong> or manually re-install <a2>a previous version</a2> of %2$s.
sv_SE: <a1>Uppdatera %1$s</a1> <strong>(rekommenderas)</strong> eller installera manuellt om <a2>en tidigare version</a2> av %2$s.

en: <a>Learn more</a>.
sv_SE: <a>Lär dig mer</a>.

en: <b>%1$s is not currently available in your location</b>. To be eligible for %1$s, your business address must be in one of the following <a>supported countries</a>.
sv_SE: <b>%1$s är för närvarande inte tillgängligt på din plats</b>. För att vara berättigad till %1$s måste din företagsadress finnas i något av följande <a>länder som stöds</a>.

en: <big>%s</big> of %s
sv_SE: <big>%s</big> av %s

en: <big>%s</big> of %s minimum
sv_SE: <big>%s</big> av minst %s

en: <p><strong>Recommended for</strong></p><list><item>development sites</item><item>sites that need access to all %3$s features</item></list><p><strong>Please note</strong> that creating a fresh connection for <hostname>%1$s</hostname> would require restoring the connection on <hostname>%2$s</hostname> if that site is cloned back to production. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>.</p>
sv_SE: <p><strong>Rekommenderas för</strong></p><list><item>utvecklingswebbplatser</item><item>webbplatser som behöver tillgång till alla %3$s-funktioner</item></list><p><strong>Observera</strong> att om du skapar en ny anslutning för <hostname>%1$s</hostname> måste anslutningen återställas på <hostname>%2$s</hostname> om webbplatsen klonas tillbaka till produktionen. <safeModeLink>Läs mer</safeModeLink>.</p>

en: <p><strong>Recommended for</strong></p><list><item>short-lived test sites</item><item>sites that will be cloned back to production after testing</item></list><p><strong>Please note</strong> that staying in Safe Mode will cause issues for some %s features such as dispute and refund updates, payment confirmations for local payment methods. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>.</p>
sv_SE: <p><strong>Rekommenderas för</strong></p><list><item>kortlivade testwebbplatser</item><item>webbplatser som kommer att klonas tillbaka till produktionen efter testning</item></list><p><strong>Observera</strong> att om du stannar i säkert läge kommer det att orsaka problem för vissa %s-funktioner, såsom tvist- och återbetalningsuppdateringar samt betalningsbekräftelser för lokala betalningsmetoder. <safeModeLink>Läs mer</safeModeLink>.</p>

en: <span>Your site is in Safe Mode because <hostname>%1$s</hostname> appears to be a staging or development copy of <hostname>%2$s</hostname>.</span> Two sites that are telling WooPayments they’re the same site. <safeModeLink>Learn more about Safe Mode issues</safeModeLink>.
sv_SE: <span>Din webbplats är i Säkert läge eftersom <hostname>%1$s</hostname> verkar vara en mellanlagrings- eller utvecklingskopia av <hostname>%2$s</hostname>.</span>Två webbplatser som talar om för WooPayments att de är samma webbplats. <safeModeLink>Läs mer om problem med säkert läge</safeModeLink>.

en: <strong class="red">Note:</strong> This option deletes all test mode orders placed via %s. Orders placed via other gateways will not be affected. Use with caution, as this action cannot be undone.
sv_SE: <strong class="red">Obs!</strong> Det här alternativet tar bort alla beställningar i testläge som gjorts via %s. Beställningar som görs via andra moduler påverkas inte. Använd med försiktighet, eftersom denna åtgärd inte kan ångras.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to challenge the dispute with your customer's bank, %3$s.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee.
sv_SE: <strong>%1$s</strong> Om du anser att detta är felaktigt har du fram till <strong>%2$s att bestrida tvisten med din kunds bank, %3$s.</strong> Om du accepterar tvisten kommer du att förverka medlen och behöva betala tvistavgiften.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to challenge the dispute with your customer's bank.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee.
sv_SE: <strong>%1$s</strong> Om du anser att detta är felaktigt har du fram till <strong>%2$s att bestrida tvisten med din kunds bank.</strong> Om du accepterar tvisten kommer du att förverka medlen och behöva betala tvistavgiften.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to submit evidence to your customer's bank, %3$s.</strong> Alternatively, you can issue a refund.
sv_SE: <strong>%1$s</strong> Om du anser att detta är felaktigt har du fram till <strong>%2$s att lämna in bevis till din kunds bank, %3$s.</strong> Alternativt kan du utfärda en återbetalning.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to submit evidence to your customer's bank.</strong> Alternatively, you can issue a refund.
sv_SE: <strong>%1$s</strong> Om du anser att detta är felaktigt har du fram till <strong>%2$s att lämna in bevis till din kunds bank.</strong> Alternativt kan du utfärda en återbetalning.

en: <strong>Dispute lost.</strong> Your customer's bank reviewed the evidence and decided in the customer's favor.
sv_SE: <strong>Tvist förlorad.</strong> Din kunds bank granskade bevisen och beslutade till kundens fördel.

en: <strong>Dispute lost.</strong> Your customer's bank, <strong>%s</strong>, reviewed the evidence and decided in the customer's favor.
sv_SE: <strong>Tvist förlorad.</strong> Din kunds bank, <strong>%s</strong>, granskade bevisen och beslutade till kundens fördel.

en: <strong>Fee details:</strong>
sv_SE: <strong>Avgiftsdetaljer:</strong>

en: <strong>Good news — you've won this dispute! The customer's bank reached this decision on %1$s.</strong> Your account has been credited with the disputed amount and fee.
sv_SE: <strong>Goda nyheter – du har vunnit denna tvist! Kundens bank fattade detta beslut den %1$s.</strong> Ditt konto har krediterats med det omtvistade beloppet och avgiften.

en: <strong>Good news — you've won this dispute! The customer's bank, %1$s, reached this decision on %2$s.</strong> Your account has been credited with the disputed amount and fee.
sv_SE: <strong>Goda nyheter – du har vunnit denna tvist! Kundens bank, %1$s, fattade detta beslut den %2$s.</strong> Ditt konto har krediterats med det omtvistade beloppet och avgiften.

en: <strong>Good news — you've won this dispute! Visa reached this decision on %1$s.</strong> Your account has been credited with the disputed amount and fee.
sv_SE: <strong>Goda nyheter – du har vunnit denna tvist! Visa fattade detta beslut den %1$s.</strong> Ditt konto har krediterats med det omtvistade beloppet och avgiften.

en: <strong>Important:</strong> From version 9.7 of WooPayments (scheduled for 23 July, 2025), you'll <strong>no longer be able to offer new product subscriptions</strong>. To avoid disruption, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.
sv_SE: <strong>Viktigt:</strong> Från och med version 9.7 av WooPayments (schemalagd till 23 juli 2025) kommer du <strong>inte längre att kunna erbjuda nya produktprenumerationer</strong>. För att undvika avbrott, installera <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.

en: <strong>Notice:</strong> It appears that your 'wp-config.php' file might be using dynamic site URL values. Dynamic site URLs could cause %s to enter Safe Mode. <dynamicSiteUrlSupportLink>Learn how to set a static site URL.</dynamicSiteUrlSupportLink>
sv_SE: <strong>Obs!</strong> Det verkar som att din ”wp-config.php”-fil använder dynamiska värden för webbplats-URL. Dynamiska webbplats-URL:er kan få %s att gå in i säkert läge. <dynamicSiteUrlSupportLink>Lär dig hur du anger en statisk webbplats-URL.</dynamicSiteUrlSupportLink>

en: <strong>Test mode:</strong> use the test account number <number>000123456</number>. Other payment methods may redirect to a Stripe test page to authorize payment. More test card numbers are listed <a>here</a>.
sv_SE: <strong>Testläge:</strong> använd testkontonummer <number>000123456 </number>. Andra betalningsmetoder kan omdirigera till en Stripe-testsida för att auktorisera betalning. Fler testkortsnummer finns listade <a>här</a>.

en: <strong>Test mode:</strong> use the test account number <number>AT611904300234573201</number>. Other payment methods may redirect to a Stripe test page to authorize payment. More test card numbers are listed <a>here</a>.
sv_SE: <strong>Testläge:</strong> använd testkontonummer <number>AT611904300234573201</number>. Andra betalningsmetoder kan omdirigera till en Stripe-testsida för att auktorisera betalning. Fler testkortsnummer finns listade <a>här</a>.

en: <strong>The customer's bank is currently reviewing the evidence you submitted on %1$s.</strong> This process can sometimes take more than 60 days — we'll let you know once a decision has been made.
sv_SE: <strong>Kundens bank granskar för närvarande de bevis som du lämnade in den %1$s.</strong> Denna process kan ibland ta mer än 60 dagar – vi meddelar dig när ett beslut har fattats.

en: <strong>The customer's bank, %1$s, is currently reviewing the evidence you submitted on %2$s.</strong> This process can sometimes take more than 60 days — we'll let you know once a decision has been made.
sv_SE: <strong>Kundens bank, %1$s, granskar för närvarande bevisen du skickade in den %2$s.</strong> Denna process kan ibland ta mer än 60 dagar – vi meddelar dig när ett beslut har fattats.

en: <strong>The outcome of this dispute will be determined by %1$s.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
sv_SE: <strong>Utgången av denna tvist kommer att bestämmas av %1$s.</strong> WooPayments har inget inflytande över beslutet och ansvarar inte för eventuella återkrav.

en: <strong>The outcome of this dispute will be determined by Visa.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
sv_SE: <strong>Utgången av denna tvist kommer att bestämmas av Visa.</strong> WooPayments har inget inflytande över beslutet och ansvarar inte för eventuella återkrav.

en: <strong>The outcome of this dispute will be determined by the cardholder's bank.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
sv_SE: <strong>Utgången av denna tvist kommer att bestämmas av kortinnehavarens bank.</strong> WooPayments har inget inflytande över beslutet och ansvarar inte för eventuella återkrav.

en: <strong>Unfortunately, you've lost this dispute. The customer's bank reached this decision on %1$s.</strong>
sv_SE: <strong>Tyvärr har du förlorat denna tvist. Kundens bank fattade detta beslut den %1$s.</strong>

en: <strong>Unfortunately, you've lost this dispute. The customer's bank, %1$s, reached this decision on %2$s.</strong>
sv_SE: <strong>Tyvärr har du förlorat denna tvist. Kundens bank, %1$s, fattade detta beslut den %2$s.</strong>

en: <strong>Unfortunately, you've lost this dispute. Visa reached this decision on %1$s.</strong>
sv_SE: <strong>Tyvärr har du förlorat denna tvist. Visa fattade detta beslut den %1$s.</strong>

en: <strong>Visa is currently reviewing the evidence you submitted on %1$s.</strong> This process can sometimes take more than 60 days — we'll let you know once a decision has been made.
sv_SE: <strong>Visa granskar för närvarande de bevis som du lämnade in den %1$s.</strong> Denna process kan ibland ta mer än 60 dagar – vi meddelar dig när ett beslut har fattats.

en: <strong>You accepted this dispute on %1$s.</strong>
sv_SE: <strong>Du accepterade denna tvist den %1$s.</strong>

en: <title>Customer country</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Kundland</title> <rule /> <filter />

en: <title>Customer currency</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Kundvaluta</title> <rule /> <filter />

en: <title>Date</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Datum</title> <rule /> <filter />

en: <title>Device type</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Enhetstyp</title> <rule /> <filter />

en: <title>Loan</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Lån</title> <rule /> <filter />

en: <title>Payment method</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Betalningsmetod</title> <rule /> <filter />

en: <title>Risk Level</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Risknivå</title> <rule /> <filter />

en: <title>Sales channel</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Försäljningskanal</title> <rule /> <filter />

en: <title>Type</title> <rule /> <filter />
sv_SE: <title>Typ</title> <rule /> <filter />

en: A %s payment method was not provided
sv_SE: En betalningsmetod för %s angavs inte

en: A CSS hex color value representing the primary branding color for this account.
sv_SE: Ett CSS HEX-färgvärde som representerar den primära varumärkesfärgen för detta konto.

en: A CSS hex color value representing the secondary branding color for this account.
sv_SE: Ett CSS HEX-färgvärde som representerar den sekundära varumärkesfärgen för detta konto.

en: A capture of %1$s <strong>failed</strong> to complete using %2$s (<a>%3$s</a>).
sv_SE: En genomföring av %1$s <strong>kunde inte</strong> slutföras med %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A confirmation that a refund was issued.
sv_SE: En bekräftelse på att en återbetalning har utfärdats.

en: A copy of the customer's receipt, which can be found in the receipt history for this transaction.
sv_SE: En kopia av kundens kvitto, som finns i kvittohistoriken för den här transaktionen.

en: A currency switcher is also available in your widgets.
sv_SE: En valutaväxlare är också tillgänglig i dina widgetar.

en: A currency switcher is also available in your widgets. <linkToWidgets>Configure now</linkToWidgets>
sv_SE: En valutaväxlare är också tillgänglig i dina widgetar. <linkToWidgets>Konfigurera nu</linkToWidgets>

en: A customer saved payment method was not selected for this order.
sv_SE: Inget av kund sparat betalsätt har valts för denna beställning.

en: A digital wallet for customers with mainland China Alipay accounts. Regional versions like AlipayHK are not supported.
sv_SE: En digital plånbok för kunder med Alipay-konton på kinesiska fastlandet. Regionala versioner som AlipayHK stöds inte.

en: A digital wallet for customers with mainland China WeChat Pay wallets. Regional versions like WeChat Pay HK are not supported.
sv_SE: En digital plånbok för kunder med WeChat Pay-plånböcker på kinesiska fastlandet. Regionala versioner som WeChat Pay HK stöds inte.

en: A logo id for the account that will be used in Checkout
sv_SE: Ett ID för logga för kontot som kommer att användas i kassan

en: A one-click, high-converting, secure checkout built for Woo — themed to your brand.
sv_SE: En säker kassa med ett klick och hög konverteringsgrad byggd för Woo – med ditt varumärke som tema.

en: A payment inquiry has been raised for %1$s with reason "%2$s". <a>Response due by %3$s</a>.
sv_SE: En betalningsförfrågan har väckts för %1$s med anledningen "%2$s". <a>Besvaras senast %3$s</a>.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> to complete because of too many failed transactions. A rate limiter was enabled for the user to prevent more attempts temporarily.
sv_SE: En betalning på %1$s <strong>gick inte att slutföra</strong> på grund av för många misslyckade transaktioner. En prisbegränsare har aktiverats för användaren för att tillfälligt förhindra fler försök.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> to complete with the following message: <code>%2$s</code>.
sv_SE: En betalning på %1$s <strong>misslyckades</strong> med följande meddelande: <code>%2$s</code>.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
sv_SE: En betalning på %1$s <strong>misslyckades</strong> med %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong>. %2$s
sv_SE: En betalning för %1$s <strong>misslyckades</strong>. %2$s

en: A payment of %1$s failed: %2$s.
sv_SE: En betalning på %1$s misslyckades: %2$s.

en: A payment of %1$s was <strong>authorized</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
sv_SE: En betalning på %1$s har <strong>auktoriserats</strong> med %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s was <strong>started</strong> using %2$s (<code>%3$s</code>).
sv_SE: En betalning på %1$s har <strong>inletts</strong> med %2$s (<code>%3$s</code>).

en: A payment of %1$s was <strong>successfully captured</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
sv_SE: En betalning på %1$s har <strong>genomförts</strong> med %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s was <strong>successfully charged</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
sv_SE: En betalning på %1$s har <strong>debiterats</strong> med %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %s was successfully authorized.
sv_SE: En betalning för %s har auktoriserats.

en: A payment of %s was successfully charged.
sv_SE: En betalning på %s debiterades.

en: A payment of %s was successfully refunded.
sv_SE: En betalning för %s återbetalades utan problem.

en: A payment with ID <code>%1$s</code> was used in an attempt to pay for this order. This payment intent ID does not match any payments for this order, so it was ignored and the order was not updated.
sv_SE: En betalning med ID <code>%1$s</code> användes i ett försök att betala för den här beställningen. Detta betalningsavsikts-ID matchar inte några betalningar för den här beställningen, så det ignorerades och beställningen uppdaterades inte.

en: A popular digital wallet for cashless payments in Singapore.
sv_SE: En populär digital plånbok för kontantlösa betalningar i Singapore.

en: A price range must be set for the "Purchase Price threshold" filter.
sv_SE: Ett prisintervall måste ställas in för filtret ”Tröskelvärde för köppris”.

en: A price range must be set for this filter to take effect.
sv_SE: Ett prisintervall måste anges för att detta filter ska träda i kraft.

en: A publicly available email address for sending support issues to.
sv_SE: En offentlig tillgänglig e-postadress för att skicka supportärenden till.

en: A publicly available mailing address for sending support issues to.
sv_SE: En offentlig tillgänglig e-postadress för att skicka supportärenden till.

en: A publicly available phone number to call with support issues.
sv_SE: Ett offentligt tillgängligt telefonnummer att ringa med supportärenden.

en: A receipt from the shipping carrier or a tracking number, for example.
sv_SE: Till exempel ett kvitto från transportföretaget eller ett spårningsnummer.

en: A refund cannot be found for order: %1$s
sv_SE: En återbetalning kan inte hittas för beställning: %1$s

en: A refund has been issued
sv_SE: En återbetalning har utfärdats

en: A refund of %1$s %4$s using %2$s (<code>%3$s</code>).
sv_SE: En återbetalning på %1$s %4$s med %2$s (<code>%3$s</code>).

en: A refund of %1$s %5$s using %2$s. Reason: %3$s. (<code>%4$s</code>)
sv_SE: En återbetalning för att %1$s %5$s använda %2$s. Anledning: %3$s. (<code>%4$s</code>)

en: A refund of %1$s failed to complete: %2$s
sv_SE: En återbetalning på %1$s misslyckades att slutföras: %2$s

en: A refund of %1$s was <strong>%2$s</strong> using %3$s (<code>%4$s</code>)%5$s
sv_SE: En återbetalning på %1$s har <strong>%2$s</strong> med %3$s (<code>%4$s</code>)%5$s

en: A sandbox account gives you access to all %1$s features while checkout transactions are simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Ett sandlådekonto ger dig åtkomst till alla %1$s-funktioner medan kassatransaktioner simuleras. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: A screenshot of the item condition.
sv_SE: En skärmbild av artikelvillkoren.

en: A screenshot of your store's refund policy.
sv_SE: En skärmbild av din butiks återbetalningspolicy.

en: A screenshot of your store's terms of service.
sv_SE: En skärmbild av din butiks användarvillkor.

en: A terminal payment of %1$s <strong>failed</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>)
sv_SE: En terminalbetalning på %1$s <strong>misslyckades</strong> med %2$s (<a>%3$s</a>)

en: A test account gives you access to all %1$s features while checkout transactions are simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Ett testkonto ger dig åtkomst till alla %1$s-funktioner medan kassatransaktioner simuleras. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: A test data helper was supplied to simulate verification failure. Refer to the documentation for <a>test file tokens</a>.
sv_SE: En testdatahjälpare tillhandahölls för att simulera verifieringsfel. Se dokumentationen om <a>testfilstokens</a>.

en: A unique identifier for each transaction based on its transaction type.
sv_SE: En unik identifierare för varje transaktion baserat på dess transaktionstyp.

en: A unique identifier for the deposit.
sv_SE: En unik identifierare för insättningen.

en: A unique source id for each transaction.
sv_SE: Ett unikt käll-ID för varje transaktion.

en: A valid shipping address is required for Afterpay payments.
sv_SE: En giltig leveransadress krävs för Afterpay-betalningar.

en: A valid signature is missing on the document. Upload a document that includes a valid signature.
sv_SE: En giltig signatur saknas på dokumentet. Ladda upp ett dokument som inkluderar en giltig signatur.

en: A voucher based payment method for your customers in Portugal.
sv_SE: En kupongbaserad betalningsmetod för dina kunder i Portugal.

en: ACH Credit Transfer
sv_SE: ACH kreditöverföring

en: ACSS Debit
sv_SE: ACSS-debet

en: AMOUNT PAID
sv_SE: BETALT BELOPP

[ctx: API error message to throw as Exception]
en: Error: %1$s
sv_SE: Fel: %1$s

en: AVS Mismatch
sv_SE: AVS-felmatchning

en: Accept
sv_SE: Acceptera

en: Accept dispute
sv_SE: Acceptera tvist

en: Accept payments in multiple currencies. Prices are converted based on exchange rates and rounding rules. <a href="%s">Learn more</a>
sv_SE: Ta emot betalningar i flera valutor. Priserna konverteras baserat på växelkurser och avrundningsregler. <a href="%s">Lär dig mer</a>

en: Accept payments in multiple currencies. Prices are converted based on exchange rates and rounding rules. <learnMoreLink>Learn more</learnMoreLink>
sv_SE: Ta emot betalningar i flera valutor. Priserna konverteras baserat på växelkurser och avrundningsregler. <learnMoreLink>Läs mer</learnMoreLink>

en: Accept payments via credit card. Manage transactions within WordPress.
sv_SE: Acceptera betalningar via kreditkort. Hantera transaktioner i WordPress.

en: Accept payments with Przelewy24 (P24), the most popular payment method in Poland.
sv_SE: Ta emot betalningar med Przelewy24 (P24), den mest populära betalningsmetoden i Polen.

en: Accept secure bank transfers from Austria, Belgium, Germany, Italy, Netherlands, and Spain.
sv_SE: Acceptera säkra banköverföringar från Österrike, Belgien, Tyskland, Italien, Nederländerna och Spanien.

en: Accept the dispute?
sv_SE: Acceptera tvisten?

en: Accept your payment with EPS — a common payment method in Austria.
sv_SE: Ta emot din betalning med EPS – en vanlig betalningsmetod i Österrike.

en: Accepting the dispute
sv_SE: Acceptera tvisten

en: Accepting the dispute marks it as <em>Lost</em>. The disputed amount and the %s dispute fee will not be returned to you.
sv_SE: Om du accepterar tvisten markeras den som <em>Förlorad</em>. Det omtvistade beloppet och %s-tvistavgiften kommer inte att returneras till dig.

en: Accepting the dispute means you’ll forfeit the funds, pay the standard dispute fee, and avoid the $500 USD Visa network fee.
sv_SE: Att acceptera tvisten innebär att du förlorar pengarna, betalar standardavgiften för tvisten och undviker nätverksavgiften på 500 USD för Visa.

en: Accepting…
sv_SE: Accepterar …

en: Account
sv_SE: Konto

en: Account ID
sv_SE: Konto-ID

en: Account Tools
sv_SE: Kontoverktyg

en: Account Type
sv_SE: Kontotyp

en: Account details
sv_SE: Kontodetaljer

en: Account notifications
sv_SE: Kontoaviseringar

en: Acquirer Reference Number (ARN) %s
sv_SE: Inlösarens referensnummer (ARN) %s

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
sv_SE: Åtgärd misslyckades. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Activate WooCommerce
sv_SE: Aktivera WooCommerce

en: Activate payments
sv_SE: Aktivera betalningar

en: Activate payments on your store
sv_SE: Aktivera betalningar i din butik

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Active discounts
sv_SE: Aktiva rabatter

en: Active loan overview
sv_SE: Översikt över aktivt lån

en: Add %s currency | Add %s currencies
sv_SE[0]: Lägg till %s valuta
sv_SE[1]: Lägg till %s valutor

en: Add a currency switcher to the Storefront theme on breadcrumb section.
sv_SE: Lägg till en valutaväxlare i Storefront-temat i sektionen för synliga sökvägar.

en: Add and edit payments available to customers at checkout. Based on their device type, location, and purchase history, your customers will only see the most relevant payment methods.
sv_SE: Lägg till och redigera betalningar tillgängliga för kunder i kassan. Baserat på deras enhetstyp, plats och köphistorik kommer dina kunder endast att se de mest relevanta betalningsmetoderna.

en: Add currencies
sv_SE: Lägg till valutor

en: Add currencies so international customers can shop and pay in their local currency. Your store's default currency is {{storeCurrencyText /}}.
sv_SE: Lägg till valutor så att internationella kunder kan handla och betala i sin lokala valuta. Din butiks standardvaluta är {{storeCurrencyText /}}.

en: Add enabled currencies
sv_SE: Lägg till aktiverade valutor

en: Add new payment methods
sv_SE: Lägg till ny betalningsmetod

en: Add/remove currencies
sv_SE: Lägg till/ta bort valutor

en: Additional information is required to verify your business. Update by %s to avoid a disruption in payouts.
sv_SE: Ytterligare information krävs för att verifiera ditt företag. Uppdatera senast den %s för att undvika utbetalningsavbrott.

en: Additionally, only card payments support manual capture. Non-card payments will be hidden from checkout.
sv_SE: Dessutom är det bara kortbetalningar som stöder manuell registrering. Betalningar utan kort kommer att döljas i kassan.

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address Mismatch
sv_SE: Adress matchar inte

en: Address associated with the billing details.
sv_SE: Adress associerad med faktureringsuppgifterna.

en: Address country and line 1 are required.
sv_SE: Adressland och rad 1 är obligatoriska.

en: Address:
sv_SE: Adress:

en: Adjust and edit your Multi-Currency settings
sv_SE: Justera och redigera dina inställningar för flera valutor

en: Adjust risk filters
sv_SE: Justera riskfilter

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: Advanced filters
sv_SE: Avancerade filter

en: Advanced fraud protection
sv_SE: Avancerat bedrägeriskydd

en: Advanced settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: After
sv_SE: Efter

en: All
sv_SE: Alla

en: All currencies
sv_SE: Alla valutor

en: All disputes
sv_SE: Alla tvister

en: All documents
sv_SE: Alla dokument

en: All loans
sv_SE: Alla lån

en: All messages dismissed
sv_SE: Alla meddelanden avfärdade

en: All payouts
sv_SE: Alla utbetalningar

en: All transactions
sv_SE: Alla transaktioner

en: All transactions with customer names or billing emails that include {{query /}}
sv_SE: Alla transaktioner med kundnamn eller e-postadresser för fakturering som inkluderar {{query /}}

en: Allow customers to pay over time or pay now with Klarna.
sv_SE: Tillåt kunder att betala över tid eller betala nu med Klarna.

en: Allow customers to pay over time with Affirm.
sv_SE: Tillåt kunder att betala över tid med Affirm.

en: Allow customers to pay over time with Afterpay.
sv_SE: Tillåt kunder att betala över tid med Afterpay.

en: Allow customers to pay over time with Cash App Afterpay.
sv_SE: Tillåt kunder att betala över tid med Cash App Afterpay.

en: Allow customers to pay over time with Clearpay.
sv_SE: Tillåt kunder att betala över tid med Clearpay.

en: Allow customers to shop and pay in multiple currencies. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Tillåt kunder att handla och betala i flera valutor. {{learnMoreLink}}Lär dig mer{{/learnMoreLink}}

en: Allow your customers to collect payments via Amazon Pay.
sv_SE: Låt dina kunder ta emot betalningar via Amazon Pay.

en: Allow your customers to collect payments via Apple Pay and Google Pay.
sv_SE: Låt dina kunder ta emot betalningar via Apple Pay och Google Pay.

en: Allow your customers to collect payments via WooPay.
sv_SE: Låt dina kunder ta emot betalningar via WooPay.

en: Allows you to fine-tune the level of filtering according to your business needs.
sv_SE: Gör att du kan finjustera filtreringsnivån efter ditt företags behov.

en: Almost there!
    
    Your order has already been created, the only thing that still needs to be done is for you to authorize the payment with your bank.
sv_SE: Nästan där!
    
    Din beställning har redan skapats, det enda som fortfarande behöver göras är att du ska auktorisera betalningen med din bank.

en: Alternatively, you can enable this setting and future %s subscription purchases will also utilize Stripe Billing for payment processing. Note: This feature supports card payments only and may lack support for key subscription features. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Alternativt kan du aktivera den här inställningen så kommer framtida %s-prenumerationsköp också att använda Stripe Billing för betalningsbehandling. Obs! Den här funktionen stöder endast kortbetalningar och kan sakna stöd för viktiga prenumerationsfunktioner. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Amazon Transaction ID
sv_SE: Amazon transaktions-ID

en: Amount
sv_SE: Belopp

en: Amount Paid
sv_SE: Betalt belopp

en: Amount in Customer Currency
sv_SE: Belopp i kundvaluta

en: Amount in Payout Currency
sv_SE: Belopp i utbetalningsvaluta

en: Amount placeholder
sv_SE: Platshållare för belopp

en: An easy, secure way to pay that's accepted on millions of stores.
sv_SE: Ett enkelt och säkert sätt att betala som accepteras i miljontals butiker.

en: An error occurred while processing the card
sv_SE: Ett fel inträffade när kortet behandlades

en: An error occurred while setting up your sandbox account. Please try again!
sv_SE: Ett fel inträffade när du konfigurerade ditt sandbox-konto. Försök igen!

en: An error was encountered when preparing the payment form. Please try again later.
sv_SE: Ett fel uppstod när betalningsformuläret förbereddes. Försök igen senare.

en: An icon for the account.
sv_SE: En ikon för kontot.

en: An interval for deposit scheduling.
sv_SE: Ett intervall för schemalagd insättning.

en: An item range must be set for the "Order Item Threshold" filter.
sv_SE: Ett artikelintervall måste anges för filtret ”Tröskelvärde för beställningsartikel”.

en: An item range must be set for this filter to take effect.
sv_SE: Ett artikelintervall måste ställas in för att detta filter ska träda i kraft.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
sv_SE: Ett oväntat fel uppstod. Försök igen senare.

en: An unknown error occurred while processing the refund.
sv_SE: Ett okänt fel uppstod vid behandlingen av återbetalningen.

en: An unusually high item count, compared to the average for your business, can indicate potential fraudulent activity.
sv_SE: Ett ovanligt högt antal artiklar, jämfört med genomsnittet för ditt företag, kan indikera potentiell bedräglig aktivitet.

en: An unusually high purchase amount, compared to the average for your business, can indicate potential fraudulent activity.
sv_SE: Ett ovanligt högt köpbelopp, jämfört med genomsnittet för ditt företag, kan indikera potentiell bedräglig aktivitet.

en: Another account setup session is already in progress. Please finish it or %1$sclick here to start again%2$s.
sv_SE: En annan session för kontoinställning pågår redan. Slutför den eller %1$sklicka här för att börja om%2$s.

en: Any additional receipts
sv_SE: Eventuella ytterligare kvitton

en: Any correspondence with the customer regarding this purchase.
sv_SE: Eventuell korrespondens med kunden angående detta köp.

en: Any documents showing the billing history, subscription status, or cancellation logs, for example.
sv_SE: Alla dokument som till exempel visar faktureringshistoriken, prenumerationsstatus eller avbokningsloggar.

en: Any other relevant documents that will support your case.
sv_SE: Eventuella andra relevanta dokument som stöder ditt ärende.

en: Any relevant documents showing the customer's signature, such as signed proof of delivery.
sv_SE: Eventuella relevanta dokument som visar kundens signatur, exempelvis undertecknat leveransbevis.

en: Apple Pay / Google Pay
sv_SE: Apple Pay/Google Pay

en: Apple Pay / Google Pay Express Checkout
sv_SE: Apple Pay/Google Pay expresskassa

en: Apple Pay domain verification failed with the following error:
sv_SE: Verifieringen av Apple Pay-domänen misslyckades med följande fel:

en: Apple Pay domain verification failed.
sv_SE: Verifiering av Apple Pay-domän misslyckades.

en: Apple Pay is an easy and secure way for customers to pay on your store.
sv_SE: Apple Pay är ett enkelt och säkert sätt för kunder att betala i din butik.

en: Application Name
sv_SE: Applikationsnamn

en: Application name
sv_SE: Applikationsnamn

en: Approval pending
sv_SE: Godkännande väntar

en: Approve Transaction
sv_SE: Godkänn transaktion

en: Approved
sv_SE: Godkänd

en: Approving this transaction will capture the charge.
sv_SE: Om du godkänner den här transaktionen debiteras avgiften.

en: Are you satisfied with WooPayments?
sv_SE: Är du nöjd med WooPayments?

en: Are you sure you want to continue?
sv_SE: Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to deactivate %s?
sv_SE: Är du säker på att du vill inaktivera %s?

en: Are you sure you want to enable test mode?
sv_SE: Är du säker på att du vill aktivera testläge?

en: Are you sure you want to remove {{strong}}%s (%s){{/strong}}? Your customers will no longer be able to pay in this currency and use payment methods listed below.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort {{strong}}%s (%s){{/strong}}? Dina kunder kommer inte längre att kunna betala i denna valuta och använda betalningsmetoder som listas nedan.

en: Are you sure you want to remove {{strong}}%s{{/strong}}? Your customers will no longer be able to pay using %s.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort {{strong}}%s{{/strong}}? Dina kunder kommer inte längre att kunna betala med %s.

en: Are you sure you're ready to submit this evidence? Evidence submissions are final.
sv_SE: Är du säker på att du är redo att skicka in detta bevis? Bevismaterialet är slutgiltigt.

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Are you trying to issue a refund for this order? If so, please click {{doNothingBold/}} and see our documentation on {{howtoIssueRefunds/}}. If you want to mark this order as Cancelled without issuing a refund, click {{cancelOrderBold/}}.
sv_SE: Försöker du utfärda en återbetalning för denna beställning? Om så är fallet, klicka på {{doNothingBold/}} och se vår dokumentation om {{howtoIssueRefunds/}}. Om du vill markera denna beställning som Avbruten utan att utfärda en återbetalning, klicka på {{cancelOrderBold/}}.

en: As things begin to happen in your store your inbox will start to fill up. You'll see things like achievements, new feature announcements, extension recommendations and more!
sv_SE: När saker och ting börjar hända i din butik kommer din inkorg börja fyllas upp. Du kommer se saker som bedrifter, meddelanden om nya funktioner, rekommendationer av utökningar och mycket mer!

en: As you continue the process of signing up for %s, we'll ask for information about your business, including the business owner's date of birth and tax ID number. We know you may wonder why we ask for this information, and how it will be used. The “Know Your Customer” process, explained below, helps us provide a safe, ethical environment for all financial transactions.
sv_SE: När du fortsätter processen med att registrera dig för %s kommer vi att be om information om ditt företag, inklusive företagsägarens födelsedatum och momsregistreringsnummer. Vi vet att du kanske undrar varför vi ber om denna information och hur den kommer att användas. Processen ”Lär känna din kund”, som förklaras nedan, hjälper oss att tillhandahålla en säker, etisk miljö för alla finansiella transaktioner.

en: Ask for the dispute to be withdrawn
sv_SE: Begär att tvisten ska dras tillbaka

en: At least one risk filter needs to be enabled for advanced protection.
sv_SE: Minst ett riskfilter måste vara aktiverat för avancerat skydd.

en: Australia
sv_SE: Australien

en: Australian dollar
sv_SE: Australisk dollar

en: Austria
sv_SE: Österrike

en: Auth and Capture
sv_SE: Autentisera och genomför

en: Authorization expired
sv_SE: Auktorisering löpt ut

en: Authorization for %s expired.
sv_SE: Auktorisering för %s löpt ut.

en: Authorization for %s was voided.
sv_SE: Auktorisering för %s ogiltigförklarades.

en: Authorization voided
sv_SE: Auktorisering ogiltigförklarad

en: Authorize and hold for review
sv_SE: Auktorisera och håll för granskning

en: Authorize the payment &raquo;
sv_SE: Auktorisera betalningen &raquo;

en: Authorized
sv_SE: Auktoriserad

en: Authorized on
sv_SE: Auktoriserat den

en: Authorized payment
sv_SE: Auktoriserad betalning

en: Automatic - Daily
sv_SE: Automatiskt – dagligen

en: Automatic renewal payment failed due to authentication required
sv_SE: Automatisk betalning av förnyelse misslyckades på grund av att autentisering krävs

en: Automatically switch customers to their local currency if it has been enabled
sv_SE: Växla automatiskt kunder till deras lokala valuta, om detta har aktiverats

en: Available funds
sv_SE: Tillgängliga medel

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}every %1$s{{/strong}}.
sv_SE: Tillgängliga medel skickas automatiskt {{strong}}varje %1$s{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}every day{{/strong}}.
sv_SE: Tillgängliga medel skickas automatiskt {{strong}}varje dag{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}on the %1$s of every month{{/strong}}.
sv_SE: Tillgängliga medel skickas automatiskt, {{strong}}den %1$s varje månad{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}on the last day of every month{{/strong}}.
sv_SE: Tillgängliga medel skickas automatiskt {{strong}}den sista dagen i varje månad{{/strong}}.

en: BILLING ADDRESS
sv_SE: FAKTURERINGSADRESS

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Back to home
sv_SE: Tillbaka till hem

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Balance
sv_SE: Balans

en: Balance available for instant payout:
sv_SE: Saldo tillgängligt för omedelbar utbetalning:

en: Bancontact is a bank redirect payment method offered by more than 80% of online businesses in Belgium.
sv_SE: Bancontact är en betalningsmetod för bankomdirigering som erbjuds av mer än 80 % av onlineföretagen i Belgien.

en: Bank account
sv_SE: Bankkonto

en: Bank account information
sv_SE: Bankkontoinformation

en: Bank cannot process
sv_SE: Bank kan inte behandla

en: Bank code
sv_SE: Bankkod

en: Bank name
sv_SE: Banknamn

en: Bank reference ID
sv_SE: Bankens referens-ID

en: Base fee
sv_SE: Grundavgift

en: Base fee: %1$s%%
sv_SE: Grundavgift: %1$s&nbsp;%%

en: Base fee: %1$s%% + %2$s
sv_SE: Grundavgift: %1$s&nbsp;%% + %2$s

en: Base fee: capped at %2$s
sv_SE: Grundavgift: begränsat till %2$s

en: Base transaction fees: %s
sv_SE: Grundläggande transaktionsavgifter: %s

en: Based on this information, we respectfully request that the chargeback be reversed. Please let me know if any further details are required.
sv_SE: Baserat på denna information begär vi respektfullt att återkravet hävs. Meddela mig om ytterligare detaljer krävs.

en: Based on this information, we respectfully request that the chargeback be reversed. Please let us know if any further details are required.
sv_SE: Baserat på denna information begär vi respektfullt att återkravet hävs. Meddela oss om ytterligare detaljer krävs.

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Basic filter level
sv_SE: Grundläggande filternivå

en: Basic level help icon
sv_SE: Ikon för hjälp på grundläggande nivå

en: Because the card security code appears only on the card and not on receipts or statements, the card security code provides some assurance that the physical card is in the possession of the buyer.
sv_SE: Eftersom kortets säkerhetskod endast visas på kortet och inte på kvitton eller kontoutdrag ger kortets säkerhetskod viss garanti för att det fysiska kortet är i köparens ägo.

en: Before
sv_SE: Före

en: Before continuing, please make sure that you're aware of the following:
sv_SE: Innan du fortsätter, se till att du är medveten om följande:

en: Before proceeding, please take note of the following:
sv_SE: Innan du fortsätter, observera följande:

en: Before we build a payment relationship with a customer, we ask for the information listed above to validate the business owner's identity and tax ID number, and to ensure that we can connect the listed bank account with the business itself.
sv_SE: Innan vi bygger en betalningsrelation med en kund ber vi om den information som anges ovan för att validera företagsägarens identitet och momsregistreringsnummer samt för att säkerställa att vi kan ansluta det listade bankkontot till själva företaget.

en: Before you continue
sv_SE: Innan du fortsätter

en: Begin migration
sv_SE: Börja migrering

en: Belgium
sv_SE: Belgien

en: Between
sv_SE: Mellan

en: Billing details for the payment method.
sv_SE: Faktureringsuppgifter för betalningsmetoden.

en: Block Payment
sv_SE: Blockera betalning

en: Block if the AVS verification fails
sv_SE: Blockera om AVS-verifieringen misslyckas

en: Block if the country resolved from customer IP is not listed in your selling countries
sv_SE: Blockera om det land som hämtades från kundens IP-adress inte är listat i dina länder för försäljning

en: Block if the items count is not in your defined range
sv_SE: Blockera om antalet artiklar inte ligger inom ditt definierade intervall

en: Block if the order originates from a country different from the shipping address country
sv_SE: Blockera om beställningen kommer från ett annat land än leveransadressens land

en: Block if the purchase price is not in your defined range
sv_SE: Blockera om köppriset inte ligger inom ditt definierade intervall

en: Block if the shipping address differs from the billing address
sv_SE: Blockera om leveransadressen skiljer sig från faktureringsadressen

en: Block transaction
sv_SE: Blockera transaktion

en: Blocked
sv_SE: Blockerad

en: Blocked transactions
sv_SE: Blockerade transaktioner

en: Book
sv_SE: Bok

en: Book with
sv_SE: Boka med

en: Book with WooPay
sv_SE: Boka med WooPay

en: Booking/Reservation
sv_SE: Bokning/reservation

en: Boost conversion and customer loyalty by offering a single click, secure way to pay.
sv_SE: Öka konverteringar och kundlojalitet genom att erbjuda ett säkert betalningsalternativ med ett enda klick.

en: Boost conversion and customer loyalty by offering a single click, secure way to pay. In order to use {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, you must agree to our {{tosLink}}WooCommerce Terms of Service{{/tosLink}} and {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Click here{{/trackingLink}} to learn more about the data you will be sharing and opt-out options.
sv_SE: Öka konvertering och kundlojalitet genom att erbjuda ett säkert sätt att betala med ett klick. För att använda {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}} måste du godkänna våra {{tosLink}}användarvillkor{{/tosLink}} och vår {{privacyLink}}integritetspolicy{{/privacyLink}} för WooCommerce. {{trackingLink}}Klicka här{{/trackingLink}} för att läsa mer om vilka data du kommer att dela och avanmälningsalternativ.

en: Boost sales by offering customers additional buying power and flexible payment options.
sv_SE: Öka försäljningen genom att erbjuda kunderna extra köpkraft och flexibla betalningsalternativ.

en: Boost your international sales by allowing your customers to shop and pay in their local currency.
sv_SE: Öka din internationella försäljning genom att låta dina kunder köpa och betala i sin lokala valuta.

en: Border
sv_SE: Ram

en: Border radius
sv_SE: Ramradie

en: Border radius, number input
sv_SE: Kantradie, talinmatning

en: Border radius, slider
sv_SE: Kantradie, bildspel

en: Brand of the card.
sv_SE: Varumärke på kortet.

en: Built-in subscriptions functionality has been removed. Here's what to do
sv_SE: Den inbyggda prenumerationsfunktionen har tagits bort. Gör så här

en: Bulgaria
sv_SE: Bulgarien

en: Bulk Electronic Clearing System — Accept secure bank transfer from Australia.
sv_SE: Bulk Electronic Clearing System – Ta emot säker banköverföring från Australien.

en: Business Location:
sv_SE: Företagsplats:

en: Business Number
sv_SE: Företagsnummer

en: Business Website
sv_SE: Företagswebbplats

en: Business info:
sv_SE: Företagsinformation:

en: Business name
sv_SE: Företagsnamn

en: Business owner info:
sv_SE: Information om företagsägare:

en: Button height
sv_SE: Knapphöjd

en: Button locations
sv_SE: Knapparnas platser

en: Button size
sv_SE: Knappstorlek

en: Button theme
sv_SE: Knapptema

en: Button type
sv_SE: Knapptyp

en: Buy
sv_SE: Köp

en: Buy now
sv_SE: Köp nu

en: Buy now, pay later
sv_SE: Köp nu, betala senare

en: Buy with
sv_SE: Köp med

en: Buy with WooPay
sv_SE: Köp med WooPay

en: Buyers who can provide correct post code on file with the issuing bank are more likely to be the actual account holder.
sv_SE: Köpare som kan ange det postnummer som finns registrerat hos den utfärdande banken är mer sannolikt den faktiska kontoinnehavaren.

en: By %1$s – %2$s left to respond
sv_SE: Senast %1$s – %2$s kvar att svara

en: By %s – %s left to respond
sv_SE: Senast %s – %s kvar att svara

en: By activating this feature, you accept {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} and {{amazonLink}}Amazon{{/amazonLink}}'s terms of use.
sv_SE: Genom att aktivera den här funktionen accepterar du användarvillkoren för {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} och {{amazonLink}}Amazon{{/amazonLink}}.

en: By checking this box, you acknowledge that challenging this Visa compliance dispute incurs a $500 USD network fee, which will be refunded if you win the dispute.
sv_SE: Genom att markera denna ruta bekräftar du att bestridande av denna Visa-efterlevnadstvist medför en nätverksavgift på 500 USD, som kommer att återbetalas om du vinner tvisten.

en: By clicking "Finish setup", you agree to the <a>Terms of Service</a>
sv_SE: Genom att klicka på "Installera" samtycker du till <a>användarvillkoren</a>

en: By continuing, you agree to WooPay's {{termsOfService/}} and {{privacyPolicy/}}.
sv_SE: Genom att fortsätta godkänner du WooPay {{termsOfService/}} och {{privacyPolicy/}}.

en: By declining our {{link}}Terms of Service{{/link}}, you’ll no longer be able to capture credit card payments using %s. Your previous transaction and payout data will still be available.
sv_SE: Om du avfärdar våra {{link}}användarvillkor{{/link}} kommer du inte längre att kunna ta emot kreditkortsbetalningar med %s. Dina tidigare transaktions- och utbetalningsdata kommer fortfarande att vara tillgängliga.

en: By enabling this feature, you agree to the {{stripeLinkTerms}}Link by Stripe terms{{/stripeLinkTerms}}, and {{privacyPolicy}}Privacy Policy{{/privacyPolicy}}.
sv_SE: Genom att aktivera den här funktionen godkänner du {{stripeLinkTerms}}Link by Stripes villkor{{/stripeLinkTerms}} och {{privacyPolicy}}integritetspolicy{{/privacyPolicy}}.

en: By enabling this setting, future %s subscription purchases will utilize Stripe Billing for payment processing. Note: This feature supports card payments only and may lack support for key subscription features. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Genom att aktivera den här inställningen kommer framtida %s-prenumerationsköp att använda Stripe Billing för betalningsbehandling. Obs! Den här funktionen stöder endast kortbetalningar och kan sakna stöd för viktiga prenumerationsfunktioner. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: By inputting your ABN number you confirm that you are going to account for the GST.
sv_SE: Genom att ange ditt ABN-nummer bekräftar du att du kommer att redovisa GST.

en: By inputting your IRD number you confirm that you are going to account for the GST.
sv_SE: Genom att ange ditt IRD-nummer bekräftar du att du kommer att redovisa GST.

en: By inputting your VAT number you confirm you are a Norway VAT registered business and that you are going to account for the VAT.
sv_SE: Genom att ange ditt momsregistreringsnummer bekräftar du att du är ett norskt momsregistrerat företag och att du kommer att redovisa moms.

en: By placing this order, you agree to our [terms] and understand our [privacy_policy].
sv_SE: Genom att lägga denna beställning godkänner du våra [terms] och förstår vår [privacy_policy].

en: By proceeding with your purchase you agree to our %1$s and %2$s
sv_SE: Genom att fortsätta med ditt köp samtycker du till våra %1$s och vår %2$s

en: By providing your UEN or GST number you confirm you are a Singapore GST registered business and you are going to account for the GST.
sv_SE: Genom att ange ditt UEN- eller GST-nummer bekräftar du att du är ett Singapore GST-registrerat företag och att du kommer att redovisa GST.

en: By using %1$s, you agree to be bound by our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} (including {{merchantTermsLink}}%2$s merchant terms{{/merchantTermsLink}}) and acknowledge that you have read our {{privacyPolicyLink}}Privacy Policy{{/privacyPolicyLink}}.
sv_SE: Genom att använda %1$s samtycker du till att vara bunden av våra {{tosLink}}Användarvillkor{{/tosLink}} (inklusive {{merchantTermsLink}}%2$s försäljningsvillkor{{/merchantTermsLink}}) och bekräftar att du har läst vår {{privacyPolicyLink}}Integritetspolicy{{/privacyPolicyLink}}.

en: COVER LETTER
sv_SE: FÖLJEBREV

en: CVC Verification
sv_SE: CVC-verifiering

en: CVC check
sv_SE: CVC-kontroll

en: Call to action
sv_SE: Uppmaning till åtgärd

en: Can your store connect securely to wordpress.com? Without a proper WPCOM connection %s can't function!
sv_SE: Kan din butik ansluta säkert till WordPress.com? Utan en korrekt WPCOM-anslutning kan %s inte fungera!

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Canadian dollar
sv_SE: Kanadensisk dollar

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel authorization
sv_SE: Avbryt auktorisering

en: Cancel order
sv_SE: Avbryt beställning

en: Cancel order and payment
sv_SE: Avbryt beställning och betalning

en: Cancel payment
sv_SE: Avbryt betalning

en: Canceled
sv_SE: Avbruten

en: Canceling authorization <strong>failed</strong> to complete with the following message: <code>%1$s</code>.
sv_SE: Auktoriseringsavbrytandet <strong>misslyckades</strong> med följande meddelande: <code>%1$s</code>.

en: Canceling authorization <strong>failed</strong> to complete.
sv_SE: Det <strong>gick inte</strong> att avbryta auktoriseringen.

en: Cancellation logs
sv_SE: Annulleringsloggar

en: Cancellation policy
sv_SE: Avbeställningsregler

en: Cannot find subscription for the incoming "invoice.paid" event.
sv_SE: Kan inte hitta prenumeration för den inkommande ”invoice.paid”-händelsen.

en: Cannot find subscription for the incoming "invoice.payment_failed" event.
sv_SE: Kan inte hitta prenumeration för den inkommande händelsen ”invoice.payment_failed”.

en: Cannot find subscription to handle the "invoice.upcoming" event.
sv_SE: Kan inte hitta prenumeration för att hantera händelsen "invoice.upcoming”.

en: Capital Loans
sv_SE: Kapitallån

en: Capture
sv_SE: Genomför

en: Capture authorization <strong>failed</strong> to complete.
sv_SE: Capture-auktoriseringen <strong>misslyckades</strong>.

en: Capture by
sv_SE: Genomför senast

en: Capture charge
sv_SE: Genomför debitering

en: Capture on order
sv_SE: Fångst för beställning

en: Capture payment
sv_SE: Genomför betalning

en: Card
sv_SE: Kort

en: Card Payment
sv_SE: Kortbetalning

en: Card Readers
sv_SE: Kortläsare

en: Card details for the payment method.
sv_SE: Kortuppgifter för betalningsmetoden.

en: Card ending in
sv_SE: Kort slutar på

en: Card readers
sv_SE: Kortläsare

en: Card readers are marked as active if they’ve processed one or more transactions during the current billing cycle. To connect or disconnect card readers, use the %s mobile application.
sv_SE: Kortläsare markeras som aktiva om de har behandlat en eller flera transaktioner under den aktuella faktureringscykeln. För att ansluta eller koppla från kortläsare, använd %s-mobilappen.

en: Card transactions
sv_SE: Korttransaktioner

en: Cart
sv_SE: Varukorg

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Challenge dispute
sv_SE: Bestrid tvist

en: Challenge evidence submitted.
sv_SE: Utmaningsbevis inlämnat.

en: Challenge or accept the dispute
sv_SE: Bestrid eller acceptera tvisten

en: Challenge the dispute
sv_SE: Bestrid tvisten

en: Challenging the dispute will incur a $500 USD Visa network fee, which is charged when you submit evidence. This fee will be refunded if you win the dispute.
sv_SE: Att bestrida tvisten kommer att medföra en nätverksavgift på 500 USD för Visa, som debiteras när du lämnar in bevis. Denna avgift kommer att återbetalas om du vinner tvisten.

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Change payout schedule
sv_SE: Ändra utbetalningsschema

en: Charge
sv_SE: Avgift

en: Charge ID
sv_SE: ID för debitering

en: Charge must be captured on the order details screen within 7 days of authorization, otherwise the authorization and order will be canceled.
sv_SE: Debitering måste fångas upp på skärmen Beställningsinformation inom 7 dagar efter auktorisering, annars kommer auktoriseringen och beställningen att avbrytas.

en: Charge must be captured within 7 days of authorization, otherwise the authorization and order will be canceled.
sv_SE: Debitering måste genomföras inom 7 dagar efter auktorisering, annars kommer auktoriseringen och beställningen att avbrytas.

en: Charge object associated with this payment intention.
sv_SE: Debiteringsobjekt som är kopplat till denna betalningsavsikt.

en: Charge refunded
sv_SE: Avgift återbetald

en: Charm pricing
sv_SE: Lockprissättning

en: Cheatin&#8217; huh?
sv_SE: Fuskar du, va?

en: Check returned
sv_SE: Check returnerad

en: Checkout
sv_SE: Kassa

en: Checkout appearance
sv_SE: Kassautseende

en: Checkout logo
sv_SE: Logotyp för kassa

en: Checkout policies
sv_SE: Kassapolicyer

en: Checkout theme
sv_SE: Kassatema

en: Choose Advanced settings for full control over each filter. You can enable and configure filters to block risky transactions.
sv_SE: Välj avancerade inställningar för full kontroll över varje filter. Du kan aktivera och konfigurera filter för att blockera riskabla transaktioner.

en: Choose between automatic or manual exchange rates and modify formatting rules to refine the display of your prices.
sv_SE: Välj mellan automatiska eller manuella växelkurser och ändra formateringsregler för att förfina visningen av dina priser.

en: Choose how you'd like to screen incoming transactions using our Basic or Advanced options.
sv_SE: Välj hur du vill granska inkommande transaktioner med hjälp av våra grundläggande eller avancerade alternativ.

en: Choose your filter level 🚦
sv_SE: Välj din filternivå 🚦

en: City of the billing address.
sv_SE: Ort för faktureringsadressen.

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear %s account cache
sv_SE: Rensa %s-kontots cache

en: Click "Payments of services/shopping".
sv_SE: Klicka på ”Betalningar för tjänster/shopping”.

en: Click to copy the test number to clipboard
sv_SE: Klicka för att kopiera testnumret till urklipp

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Color settings
sv_SE: Färginställningar

en: Company URL
sv_SE: Företagets URL

en: Company address
sv_SE: Företagsadress

en: Company phone number
sv_SE: Företagets telefonnummer

en: Complete order and capture payment
sv_SE: Slutför beställning och genomför betalning

en: Completed
sv_SE: Slutförd

en: Completed (deducted)
sv_SE: Slutförd (avdragen)

en: Completed (paid)
sv_SE: Slutförd (betald)

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: Configure the display of Amazon Pay buttons on your store.
sv_SE: Konfigurera visningen av Amazon Pay-knappar i din butik.

en: Configure the display of Apple Pay and Google Pay buttons on your store.
sv_SE: Konfigurera visningen av Apple Pay- och Google Pay-knappar i din butik.

en: Configure the display of WooPay buttons on your store.
sv_SE: Konfigurera visningen av WooPay-knappar i din butik.

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Confirm your business details
sv_SE: Bekräfta dina företagsdetaljer

en: Congratulations! Your capital loan has been approved and %1$s was deposited into the bank account linked to %2$s. You'll automatically repay the loan, plus a flat fee, through a fixed percentage of each %2$s transaction.
sv_SE: Grattis! Ditt kapitallån har godkänts och %1$s har satts in på det bankkonto som är kopplat till %2$s. Du betalar automatiskt tillbaka lånet, plus en fast avgift, genom en fast procentandel av varje %2$s-transaktion.

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Connect your store
sv_SE: Anslut din butik

en: Connected card readers
sv_SE: Anslutna kortläsare

en: Connected readers
sv_SE: Anslutna läsare

en: Connected to WPCOM
sv_SE: Ansluten till WPCOM

en: Connection to WordPress.com failed. Please connect to WordPress.com to start using %s.
sv_SE: Anslutning till WordPress.com misslyckades. Anslut till WordPress.com för att börja använda %s.

en: Contact Support
sv_SE: Kontakta support

en: Contact information
sv_SE: Kontaktinformation

en: Contact our support team
sv_SE: Kontakta vårt supportteam.

en: Contact your customer
sv_SE: Kontakta din kund

en: Contact:
sv_SE: Kontakt:

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Continue onboarding
sv_SE: Fortsätt onboarding

en: Continue with challenge
sv_SE: Fortsätt med bestridande

en: Controls the corner roundness of express payment buttons.
sv_SE: Styr hörnrundheten för snabbbetalningsknappar.

en: Converted from %s
sv_SE: Konverterad från %s

en: Copy bank reference ID to clipboard
sv_SE: Kopiera bankreferens-ID till urklipp

en: Copy link for sharing
sv_SE: Kopiera länk för delning

en: Copy the test number:
sv_SE: Kopiera testnumret:

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Corporate Number
sv_SE: Organisationsnummer

en: Could not determine the blog ID.
sv_SE: Kunde inte fastställa blogg-ID.

en: Could not find order via charge ID: %1$s
sv_SE: Beställningen kunde inte hittas via debiterings-ID: %1$s

en: Could not find order via intent ID: %1$s
sv_SE: Beställningen kunde inte hittas via avsikts-ID: %1$s

en: Country
sv_SE: Land

en: Country of the billing address.
sv_SE: Land för faktureringsadressen.

en: Country where your business is based
sv_SE: Land där ditt företag är baserat

en: Coupon - %s
sv_SE: Rabattkod – %s

en: Cover Letter
sv_SE: Följebrev

en: Create a new connection
sv_SE: Skapa en ny anslutning

en: Create a new connection to %3$s for <hostname>%1$s</hostname>. You’ll have to re-verify your business details to begin accepting payments. Your <hostname>%2$s</hostname> connection will remain as is.
sv_SE: Skapa en ny anslutning till %3$s för <hostname>%1$s</hostname>. Du måste verifiera dina företagsuppgifter igen för att börja ta emot betalningar. Din <hostname>%2$s</hostname>-anslutning kommer att förbli som den är.

en: Create and connect your account
sv_SE: Skapa och anslut ditt konto

en: Create subscription product
sv_SE: Skapa prenumerationsprodukt

en: Create test account
sv_SE: Skapa testkonto

en: Credit / Debit Cards
sv_SE: Kredit/betalkort

en: Credit not processed
sv_SE: Kredit inte bearbetad

en: Croatia
sv_SE: Kroatien

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency From parameter is required
sv_SE: Valuta från parameter är obligatoriskt

en: Currency Switcher Block
sv_SE: Blocket Valutaväxlare

en: Currency Switcher Widget
sv_SE: Widget för valutaväxling

en: Currency conversion fee
sv_SE: Valutakonverteringsavgift

en: Currency conversion fee: %1$s%%
sv_SE: Avgift för valutakonvertering: %1$s%%

en: Currency conversion fee: %1$s%% + %2$s
sv_SE: Avgift för valutakonvertering: %1$s%% + %2$s

en: Currency settings
sv_SE: Valutainställningar

en: Currency settings updated.
sv_SE: Valutainställningar uppdaterade.

en: Current rate: 1 %s = %s %s (Last updated: %s)
sv_SE: Nuvarande kurs: 1 %s = %s %s (Senast uppdaterad: %s)

en: Currently selected: %s
sv_SE: Vald för närvarande: %s

en: Custom button label
sv_SE: Anpassad knappetikett

en: Custom message to display to WooPay customers.
sv_SE: Anpassat meddelande att visa för WooPay-kunder.

en: Customer
sv_SE: Kund

en: Customer Country
sv_SE: Kundland

en: Customer Currency
sv_SE: Kundens valuta

en: Customer ID is required
sv_SE: Kund-ID är obligatoriskt

en: Customer bank statement
sv_SE: Kundens kontoutdrag

en: Customer bank statement (kana)
sv_SE: Kontoutdrag från kund (kana)

en: Customer bank statement (kanji)
sv_SE: Kontoutdrag från kund (kanji)

en: Customer bank statement is invalid. Statement should be between 5 and 22 characters long, contain at least single Latin character and does not contain special characters: ' " * &lt; &gt;
sv_SE: Kundens kontoutdrag är ogiltigt. Utdraget ska vara mellan 5 och 22 tecken långt, innehålla minst ett latinskt tecken och inte innehålla specialtecken: ' " * &lt; &gt;

en: Customer communication
sv_SE: Kommunikation med kunder

en: Customer country.
sv_SE: Kundens land.

en: Customer currency
sv_SE: Kundens valuta

en: Customer details
sv_SE: Kunddetaljer

en: Customer details.
sv_SE: Kunddetaljer.

en: Customer email.
sv_SE: Kundens e-post.

en: Customer initiated
sv_SE: Kund initierad

en: Customer name.
sv_SE: Kundens namn.

en: Customer statements
sv_SE: Kontoutdrag från kund

en: Customer support
sv_SE: Kundsupport

en: Customer's signature
sv_SE: Kundens signatur

en: Customers will be notified via store alert banner.
sv_SE: Kunder kommer att aviseras via banner för butiksavisering.

en: Customers will be notified via store alert banner. <previewLink>Preview</previewLink>
sv_SE: Kunder kommer att aviseras via banner för butiksavisering. <previewLink>Förhandsgranska</previewLink>

en: Customers with Apple Pay or Google Pay enabled will be able to pay with their preferred wallet as options in the payment methods list.
sv_SE: Kunder med Apple Pay eller Google Pay aktiverat kommer att kunna betala med sin föredragna plånbok som alternativ i listan över betalningsmetoder.

en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Cyprus
sv_SE: Cypern

en: Czech Republic
sv_SE: Tjeckien

en: Daily
sv_SE: En gång om dagen

en: Danish krone
sv_SE: Dansk krona

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date / Time
sv_SE: Datum/tid

en: Date and time
sv_SE: Datum och tid

en: Date of birth
sv_SE: Födelsedatum

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Day
sv_SE: Dag

en: Dear Dispute Resolution Team,
sv_SE: Bästa tvistlösningsteam,

en: Debit not authorized
sv_SE: Debitering inte auktoriserad

en: Debit transactions are not approved on your bank account. Bank accounts need to be set up for both credit and debit transfers.
sv_SE: Betalningstransaktioner är inte godkända på ditt bankkonto. Bankkonton måste konfigureras för både kredit- och betalöverföringar.

en: Debug log
sv_SE: Felsökningslogg

en: Debug mode
sv_SE: Felsökningsläge

en: Decline
sv_SE: Avböj

en: Deducted
sv_SE: Avdraget

en: Default currency
sv_SE: Standardvaluta

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete %s test orders
sv_SE: Ta bort %s testbeställningar

en: Delivery details
sv_SE: Leveransdetaljer

en: Demonstrate that each payment was for a separate product or service.
sv_SE: Visa att respektive betalning avsåg en separat produkt eller tjänst.

en: Demonstrate that the product or service was delivered as described at the time of purchase.
sv_SE: Visa att produkten eller tjänsten levererades enligt beskrivningen vid köptillfället.

en: Demonstrate that you have refunded your customer through other means or that your customer is not entitled to a refund. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. If you believe that your customer was entitled a refund that you did not provide, you can accept the dispute.
sv_SE: Visa att du har återbetalat din kund på annat sätt eller att din kund inte har rätt till återbetalning. Du kan inte utfärda en återbetalning medan en betalning bestrids. Om du anser att din kund hade rätt till en återbetalning som du inte tillhandahöll kan du acceptera tvisten.

en: Denmark
sv_SE: Danmark

en: Deposit currency
sv_SE: Insättningsvaluta

en: Deposit date of transaction
sv_SE: Insättningsdatum för transaktionen

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Determine if your customer was incorrectly charged multiple times.
sv_SE: Fastställ om din kund har debiterats felaktigt flera gånger.

en: Device Type
sv_SE: Enhetstyp

en: Dialog opened: %s
sv_SE: Dialogruta öppnad: %s

en: Didn't receive the returned item(s)? Once the inquiry has automatically escalated to a dispute after 21 days, you can submit evidence and challenge the dispute.
sv_SE: Har du inte tagit emot den/de returnerade varan/varorna? När förfrågan automatiskt har eskalerat till en tvist efter 21 dagar kan du lämna in bevis och bestrida tvisten.

en: Digital products
sv_SE: Digitala produkter

en: Direction on which to sort.
sv_SE: Riktning att sortera efter.

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disable %s
sv_SE: Inaktivera %s

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabled %s
sv_SE: Inaktiverade %s

en: Disagree with the claim? You can challenge it by submitting evidence to the customer's bank. Otherwise, you can settle the inquiry by issuing a refund.
sv_SE: Håller du inte med om påståendet? Du kan bestrida det genom att lämna in bevis till kundens bank. Annars kan du reglera förfrågan genom att utfärda en återbetalning.

en: Disagree with the dispute? You can challenge it with the customer's bank. Otherwise, accept it to close the case — the order amount and dispute fee won't be refunded.
sv_SE: Håller du inte med om tvisten? Du kan bestrida den med kundens bank. Annars kan du acceptera den för att avsluta ärendet – beställningsbeloppet och tvistavgiften kommer inte att återbetalas.

en: Disbursed
sv_SE: Utbetalat

en: Discount
sv_SE: Rabatt

en: Discount details
sv_SE: Rabattdetaljer

en: Discount will be applied to payments processed via WooPayments upon completion of installation, setup, and connection.
sv_SE: Rabatten kommer att tillämpas på betalningar som behandlas via WooPayments – efter slutförd installation, konfiguration och anslutning.

en: Discounted base fee expires after the first %1$s of total payment volume or on %2$s.
sv_SE: Rabatterad grundavgift löper ut efter den första %1$s av den totala betalningsvolymen eller den %2$s.

en: Discounted base fee expires after the first %1$s of total payment volume.
sv_SE: Rabatterad grundavgift löper ut efter den första %1$s av den totala betalningsvolymen.

en: Discounted base fee expires on %1$s.
sv_SE: Rabatterad grundavgift löper ut den %1$s.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda denna notis

en: Dispatch date
sv_SE: Avsändningsdatum

en: Display currency symbols
sv_SE: Visa valutasymboler

en: Display flags
sv_SE: Visa flaggor

en: Display flags in supported devices
sv_SE: Visa flaggor på enheter som stöds

en: Dispute
sv_SE: Tvist

en: Dispute Amount
sv_SE: Tvistebelopp

en: Dispute currency
sv_SE: Tvistvaluta

en: Dispute details
sv_SE: Detaljer om tvist

en: Dispute fee
sv_SE: Avgift för tvister

en: Dispute has been closed with status %1$s. See <a>dispute overview</a> for more details.
sv_SE: Tvisten har stängts med statusen %1$s. Se <a>tvistöversikten</a> för mer information.

en: Dispute inquiry closed. The bank chose not to pursue this dispute.
sv_SE: Tvisteförfrågan avslutad. Banken valde att inte fullfölja denna tvist.

en: Dispute lost.
sv_SE: Tvist förlorad.

en: Dispute reversal
sv_SE: Upphävande av tvist

en: Dispute reversal: %s
sv_SE: Återföring av tvisten: %s

en: Dispute won! The bank ruled in your favor.
sv_SE: Tvisten vunnen! Banken dömde till din fördel.

en: Disputed On
sv_SE: Bestreds den

en: Disputed amount: %s
sv_SE: Omtvistat belopp: %s

en: Disputed on
sv_SE: Bestreds den

en: Disputed on date
sv_SE: Datum för bestridande

en: Disputed: %s
sv_SE: Omtvistad: %s

en: Disputed: In review
sv_SE: Tvist: Under granskning

en: Disputed: Lost
sv_SE: Tvist: Förlorad

en: Disputed: Needs response
sv_SE: Omtvistad: Behöver svar

en: Disputed: Won
sv_SE: Tvist: Vann

en: Disputes
sv_SE: Tvister

en: Disputes match <select /> filters
sv_SE: Tvister matchar <select /> filter

en: Disputes match {{select /}} filters
sv_SE: Tvister matchar {{select /}} filter

en: Disputes page
sv_SE: Sida för tvister

en: Do Nothing
sv_SE: Gör ingenting

en: Do you want to continue?
sv_SE: Vill du fortsätta?

en: Documents
sv_SE: Dokument

en: Documents match <select /> filters
sv_SE: Dokument matchar <select /> filter

en: Documents match {{select /}} filters
sv_SE: Dokument matchar {{select /}} filter

en: Donate
sv_SE: Donera

en: Donate with
sv_SE: Donera med

en: Donate with WooPay
sv_SE: Donera med PayPal

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Dry run has been scheduled and will run in the background. Check WooCommerce > Status > Logs for results (source: wcpay-fee-remediation).
sv_SE: Testkörning har schemalagts och kommer att köras i bakgrunden. Kontrollera WooCommerce > Status > Loggar för resultat (källa: wcpay-fee-remediation).

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duplicate order
sv_SE: Duplicerad beställning

en: EMAIL
sv_SE: E-POST

en: Earn recurring revenue and get payouts into your bank account.
sv_SE: Tjäna återkommande intäkter och få utbetalningar till ditt bankkonto.

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit %1$s
sv_SE: Redigera %1$s

en: Edit details
sv_SE: Redigera detaljer

en: Edit the way your store name appears on your customers' bank statements.
sv_SE: Redigera hur ditt butiksnamn visas på dina kunders bankkontoutdrag.

en: Edit the way your store name appears on your customers’ bank statements (read more about requirements <a>here</a>).
sv_SE: Redigera hur ditt butiksnamn visas på dina kunders kontoutdrag (läs mer om krav <a>här</a>).

en: Elevated
sv_SE: Upphöjd

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email address
sv_SE: E-postadress

en: Email address used for WooPayments communications.
sv_SE: E-postadress som används för WooPayments-kommunikation.

en: Email associated with the billing details.
sv_SE: E-post associerad med faktureringsuppgifterna.

en: Email associated with the link.
sv_SE: E-post associerad med länken.

en: Email customer
sv_SE: E-posta kund

en: Empty parameter is not allowed
sv_SE: Tom parameter är inte tillåten

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable %s
sv_SE: Aktivera %s

en: Enable AVS Mismatch filter
sv_SE: Aktivera felmatchningsfilter för AVS

en: Enable Address Mismatch filter
sv_SE: Aktivera felmatchningsfilter för adresser

en: Enable Amazon Pay as an express payment button
sv_SE: Aktivera Amazon Pay som en knapp för expressbetalning

en: Enable Apple Pay / Google Pay as express payment buttons
sv_SE: Aktivera Apple Pay/Google Pay som snabbetalningsknappar

en: Enable Apple Pay / Google Pay as options in the payment methods list
sv_SE: Aktivera Apple Pay/Google Pay som alternativ i listan över betalningsmetoder

en: Enable HTTPS on your checkout pages to display all available payment methods and protect your customers data.
sv_SE: Aktivera HTTPS på dina kassasidor för att visa alla tillgängliga betalningsmetoder och skydda dina kunders data.

en: Enable IP Address Mismatch filter
sv_SE: Aktivera felmatchningsfilter för IP-adresser

en: Enable International IP Address filter
sv_SE: Aktivera internationellt IP-adressfilter

en: Enable Multi-Currency
sv_SE: Aktivera flera valutor

en: Enable Order Items Threshold filter
sv_SE: Aktivera tröskelvärdesfilter för beställningsartiklar

en: Enable Purchase Price Threshold filter
sv_SE: Aktivera tröskelvärdesfilter för köppris

en: Enable Stripe Billing
sv_SE: Aktivera Stripe Billing

en: Enable Stripe Billing for future subscriptions
sv_SE: Aktivera Stripe Billing för framtida prenumerationer

en: Enable Subscriptions with %s
sv_SE: Aktivera prenumerationer med %s

en: Enable WooPay
sv_SE: Aktivera WooPay

en: Enable global theme support
sv_SE: Aktivera stöd för globalt tema

en: Enable manual capture
sv_SE: Aktivera manuell genomföring

en: Enable or disable %s on your store.
sv_SE: Aktivera eller inaktivera %s i din butik.

en: Enable payment via saved cards
sv_SE: Aktivera betalning via sparade kort

en: Enable payments via saved cards
sv_SE: Aktivera betalningar via sparade kort

en: Enable secure checkout
sv_SE: Aktivera säker kassa

en: Enable test mode
sv_SE: Aktivera testläge

en: Enable this email notification
sv_SE: Aktivera denna e-postavisering

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled APMs
sv_SE: Aktiverade APM:er

en: Enabled Fraud Filters
sv_SE: Aktiverade bedrägerifilter

en: Enabled currencies
sv_SE: Aktiverade valutor

en: Enabled currencies updated.
sv_SE: Aktiverade valutor uppdaterade.

en: Enhanced fraud protection 🔒
sv_SE: Förbättrat bedrägeriskydd 🔒

en: Enter a price in your default currency (%s) to see it converted to %s using the exchange rate and formatting rules above.
sv_SE: Ange ett pris i din standardvaluta (%s) för att se det konverterat till %s med hjälp av valutakurs- och formateringsreglerna ovan.

en: Enter the custom text you would like the button to have.
sv_SE: Ange den anpassade texten du vill att knappen ska ha.

en: Enter the entity number, reference number, and amount.
sv_SE: Ange enhetsnummer, referensnummer och belopp.

en: Enter the height you would like the button to be in pixels. Width will always be 100%.
sv_SE: Ange höjden som du vill att knappen ska vara i pixlar. Bredd kommer alltid att vara 100&nbsp;%.

en: Enter the manual rate you would like to use. Must be a positive number.
sv_SE: Ange det manuella pris du vill använda. Måste vara ett positivt tal.

en: Enter your UEN (e.g., 200312345A) or GST Registration Number (e.g., M91234567X).
sv_SE: Ange ditt UEN (t.ex. 200312345A) eller GST-registreringsnummer (t.ex. M91234567X).

en: Enter your fixed rate of exchange
sv_SE: Ange din fasta växelkurs

en: Entity
sv_SE: Enhet

en: Error - Unable to fetch automatic rate for this currency
sv_SE: Fel – Det gick inte att hämta den automatiska kursen för den här valutan

en: Error activating promotion. Please try again.
sv_SE: Fel vid aktivering av kampanj. Försök igen.

en: Error creating instant payout.
sv_SE: Fel vid skapande av omedelbar utbetalning.

en: Error deleting test orders: %s
sv_SE: Fel vid borttagning av testbeställningar: %s

en: Error dismissing promotion. Please try again.
sv_SE: Fel vid avfärdande av kampanj. Försök igen.

en: Error downloading file
sv_SE: Fel vid nedladdning av fil

en: Error loading account details.
sv_SE: Det gick inte att ladda kontoinformationen.

en: Error retrieving all payouts' overviews.
sv_SE: Fel vid hämtning av översikter över alla utbetalningar.

en: Error retrieving authorization.
sv_SE: Det gick inte att hämta auktorisering.

en: Error retrieving currencies.
sv_SE: Det gick inte att hämta valutor.

en: Error retrieving dispute
sv_SE: Fel vid hämtning av tvist.

en: Error retrieving dispute.
sv_SE: Fel vid hämtning av tvist.

en: Error retrieving disputes.
sv_SE: Fel vid hämtning av tvister.

en: Error retrieving documents.
sv_SE: Fel vid hämtning av dokument.

en: Error retrieving file.
sv_SE: Fel vid hämtning av fil.

en: Error retrieving on review transactions.
sv_SE: Det gick inte att hämta transaktioner under granskning.

en: Error retrieving payout.
sv_SE: Fel vid hämtning av utbetalning.

en: Error retrieving payouts.
sv_SE: Fel vid hämtning av utbetalningar.

en: Error retrieving promotions. Please try again later.
sv_SE: Fel vid hämtning av kampanjer. Försök igen senare.

en: Error retrieving settings.
sv_SE: Fel vid hämtning av inställningar.

en: Error retrieving single currency settings.
sv_SE: Fel vid hämtning av enskilda valutainställningar.

en: Error retrieving store settings.
sv_SE: Fel vid hämtning av butiksinställningar.

en: Error retrieving the active loan summary.
sv_SE: Det gick inte att hämta den aktiva lånesammanfattningen.

en: Error retrieving the summary of disputes.
sv_SE: Fel vid hämtning av tvistsammanfattningen.

en: Error retrieving transaction.
sv_SE: Det gick inte att hämta transaktion.

en: Error retrieving transactions.
sv_SE: Det gick inte att hämta transaktioner.

en: Error retrieving uncaptured transactions.
sv_SE: Det gick inte att hämta ej genomförda transaktioner.

en: Error saving option
sv_SE: Det gick inte att spara alternativet

en: Error saving settings.
sv_SE: Fel när inställningarna skulle sparas.

en: Error saving store settings.
sv_SE: Det gick inte att spara butiksinställningar.

en: Error scheduling dry run: %s
sv_SE: Fel vid schemaläggning av testkörning: %s

en: Error scheduling remediation: %s
sv_SE: Fel vid schemaläggning av åtgärdande: %s

en: Error starting the Stripe Billing migration.
sv_SE: Det gick inte att starta Stripe Billing-migreringen.

en: Error updating currency settings.
sv_SE: Fel vid uppdatering av valutainställningar.

en: Error updating enabled currencies.
sv_SE: Det gick inte att uppdatera aktiverade valutor.

en: Error while loading timeline
sv_SE: Fel vid laddning av tidslinje

en: Error: Communications email is required.
sv_SE: Fel: E-post för kommunikation är obligatorisk.

en: Error: Invalid Japanese phone number:
sv_SE: Fel: Ogiltigt japanskt telefonnummer:

en: Error: Invalid address format!
sv_SE: Fel: ogiltigt adressformat!

en: Error: Invalid email address:
sv_SE: Fel: ogiltig e-postadress:

en: Error: Invalid phone number:
sv_SE: Fel: ogiltigt telefonnummer:

en: Error: The payment could not be captured because the requested capture amount is greater than the amount you can capture for this charge.
sv_SE: Fel: Betalningen kunde inte genomföras eftersom det begärda beloppet är större än det belopp som du kan begära för denna debitering.

en: Estonia
sv_SE: Estland

en: Even if your customer agrees to withdraw the dispute, you must still submit appropriate evidence using the forms on the next screen. Simply saying that your customer is going to withdraw the dispute is not sufficient evidence.
sv_SE: Även om din kund går med på att dra tillbaka tvisten måste du fortfarande lämna in lämpliga bevis med hjälp av formulären på nästa skärm. Att bara säga att din kund kommer att dra tillbaka tvisten är inte tillräckligt bevis.

en: Evidence saved!
sv_SE: Bevis sparat!

en: Evidence submitted successfully
sv_SE: Bevis har skickats

en: Evidence submitted!
sv_SE: Bevis inlämnat!

en: Exchange rate
sv_SE: Växlingskurs

en: Expand your business with giropay — Germany's second most popular payment system.
sv_SE: Utöka ditt företag med giropay  — Tysklands näst mest populära betalningssystem.

en: Expand your business with iDEAL — Netherlands's most popular payment method.
sv_SE: Utöka ditt företag med iDEAL – Nederländernas mest populära betalningsmetod.

en: Expiration month of the card.
sv_SE: Utgångsmånad för kortet.

en: Expiration year of the card.
sv_SE: Utgångsår för kortet.

en: Expires
sv_SE: Löper ut

en: Expires %s
sv_SE: Löper ut %s

en: Expires <strong>%s</strong>
sv_SE: Löper ut <strong>%s</strong>

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Express checkout does not support products without prices! Please add a price to product #%d
sv_SE: Snabbkassa stöder inte produkter utan priser! Lägg till ett pris på produkt #%d

en: Express checkout methods enabled on cart page.
sv_SE: Snabbkassametoder aktiverade på varukorgssidan.

en: Express checkout methods enabled on checkout page.
sv_SE: Snabbkassametoder aktiverade på kassasidan.

en: Express checkout methods enabled on product page.
sv_SE: Snabbkassametoder aktiverade på produktsidan.

en: Express checkout methods on cart page
sv_SE: Snabbkassametoder på varukorgssidan

en: Express checkout methods on checkout page
sv_SE: Snabbkassametoder på kassasidan

en: Express checkout methods on product page
sv_SE: Snabbkassametoder på produktsidan

en: Express checkouts
sv_SE: Snabbkassa

en: Express checkouts:
sv_SE: Snabbkassa:

en: Failed
sv_SE: Misslyckad

en: Failed subscription renewal SCA authentication
sv_SE: Misslyckad SCA-autentisering för prenumerationsförnyelse

en: Failed to activate the account: account does not exist.
sv_SE: Misslyckades att aktivera kontot: konto finns inte.

en: Failed to add the provided payment method. Please try again later
sv_SE: Misslyckades med att lägga till den angivna betalningsmetoden. Försök igen senare

en: Failed to create refund
sv_SE: Misslyckades att skapa återbetalning

en: Failed to delete account.
sv_SE: Misslyckades att ta bort konto.

en: Failed to detect connection status
sv_SE: Misslyckades att upptäcka anslutningsstatus

en: Failed to disable test drive account.
sv_SE: Det gick inte att inaktivera testkontot.

en: Failed to finalize onboarding session.
sv_SE: Misslyckades att slutföra onboarding-session.

en: Failed to preview the Apple Pay or Google Pay button. Ensure your store uses HTTPS on a publicly available domain and you're viewing this page in a Safari or Chrome browser. Your device must be configured to use Apple Pay or Google Pay.
sv_SE: Det gick inte att förhandsgranska Apple Pay- eller Google Pay-knappen. Se till att din butik använder HTTPS på en offentligt tillgänglig domän och att du visar denna sida i en Safari- eller Chrome-webbläsare. Din enhet måste vara konfigurerad för att använda Apple Pay eller Google Pay.

en: Failed to reset the account: account does not exist.
sv_SE: Misslyckades att återställa kontot: konto finns inte.

en: Failed to save evidence. (%s)
sv_SE: Det gick inte att spara bevis. (%s)

en: Failed to submit evidence. (%s)
sv_SE: Misslyckades att skicka in bevis. (%s)

en: Failed to update Account locale.
sv_SE: Misslyckades att uppdatera kontots språkversion.

en: Failed to update Stripe account.
sv_SE: Misslyckades att uppdatera Stripe-konto.

en: Failed to upload file. (%s)
sv_SE: Misslyckades att ladda upp fil. (%s)

en: Failure reason:
sv_SE: Orsak till misslyckande:

en: Fee
sv_SE: Avgift

en: Fee amount
sv_SE: Avgiftsbelopp

en: Fee breakdown
sv_SE: Fördelning av avgifter

en: Fee refund
sv_SE: Avgiftsåterbetalning

en: Fee refund: %s
sv_SE: Återbetalning av avgift: %s

en: Fee: %s
sv_SE: Avgift: %s

en: Fees
sv_SE: Avgifter

en: Fees:
sv_SE: Avgifter:

en: Fetch rates automatically
sv_SE: Hämta priser automatiskt

en: Field on which to sort.
sv_SE: Fält att sortera efter.

en: Filter action
sv_SE: Filteråtgärd

en: Filter configuration
sv_SE: Filterkonfiguration

en: Filter transactions after this date.
sv_SE: Filtrera transaktioner efter detta datum.

en: Filter transactions based on the associated deposit ID.
sv_SE: Filtrera transaktioner baserat på associerande insättnings-ID.

en: Filter transactions based on the associated order ID.
sv_SE: Filtrera transaktioner baserat på det associerade beställnings-ID:t.

en: Filter transactions based on the customer email.
sv_SE: Filtrera transaktioner baserat på kundens e-post.

en: Filter transactions based on the payment method used.
sv_SE: Filtrera transaktioner baserat på den betalningsmetod som använts.

en: Filter transactions before this date.
sv_SE: Filtrera transaktioner före detta datum.

en: Filter transactions between these dates.
sv_SE: Filtrera transaktioner mellan dessa datum.

en: Filter transactions where type is a specific value.
sv_SE: Filtrera transaktioner där typ är ett specifikt värde.

en: Final day to respond to %d of the disputes
sv_SE: Sista dagen att svara på %d av tvisterna

en: Finish business details verifications
sv_SE: Slutför verifieringar av företagsdetaljer

en: Finish setting up %s
sv_SE: Avsluta inställningen av %s

en: Finish setup
sv_SE: Slutför inställning

en: Finish your verification process
sv_SE: Slutför din verifieringsprocess

en: Finishing payments setup
sv_SE: Slutför betalningskonfiguration

en: First paydown
sv_SE: Första utbetalningen

en: First, get in touch with your customer. If you understand what they believe happened, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right.
sv_SE: Börja med att kontakta din kund. Om du förstår vad de tror har hänt finns det en chans för dig att förklara missförståndet eller att ställa det till rätta.

en: First, get in touch with your customer. Understanding why they filed the dispute will be important for helping make sure your customer gets the product and will give you critical information to prevent this from happening to others.
sv_SE: Börja med att kontakta din kund. Att förstå varför de lämnade in tvisten kommer att vara viktigt för att se till att din kund får produkten och kommer att ge dig kritisk information för att förhindra att detta händer andra.

en: First, try to get in touch with your customer. Sometimes people forget about payments they make or don’t recognize the way they appear on their card statement. If this is the case, ask them to contact their card issuer and let them know they no longer dispute the transaction. Even if your customer agrees to withdraw the dispute, you must still submit appropriate evidence. Simply saying that your customer is going to withdraw the dispute is not sufficient evidence.
sv_SE: Börja med att försöka komma i kontakt med din kund. Ibland glömmer människor bort betalningar de gör eller känner inte igen hur de visas på deras kontoutdrag. Om så är fallet, be dem kontakta sin kortutgivare och låta dem veta att de inte längre bestrider transaktionen. Även om din kund går med på att dra tillbaka tvisten måste du fortfarande lämna in lämpliga bevis. Att bara säga att din kund kommer att dra tillbaka tvisten är inte tillräckligt bevis.

en: Fix canceled authorization analytics
sv_SE: Korrigera avbruten auktoriseringsanalys

en: Fixed fee
sv_SE: Fast avgift

en: Fixed fee: %s
sv_SE: Fast avgift: %s

en: For products that have been repaired or replaced, provide evidence that the cardholder agreed to a repair or replacement, it has been received by the customer, and the repair or replacement has not since been disputed.
sv_SE: För produkter som har reparerats eller bytts ut, tillhandahåll bevis på att kortinnehavaren gick med på en reparation eller ett byte, att kunden har mottagit den och att reparationen eller bytet sedan dess inte har bestridits.

en: For recurring payment greater than mandate amount or INR 15000, payment was not approved by the card holder.
sv_SE: Återkommande betalningar som överstiger fullmaktsbeloppet eller 15 000 INR godkändes inte av kortinnehavaren.

en: For security, this filter is enabled and cannot be modified. Payments failing CVC verification will be blocked. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Av säkerhetsskäl är detta filter aktiverat och kan inte ändras. Betalningar som misslyckas med CVC-verifiering kommer att blockeras. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Formatting rules
sv_SE: Formateringsregler

en: France
sv_SE: Frankrike

en: Fraud &amp; Risk
sv_SE: Bedrägeri och risk

en: Fraud Protection Level
sv_SE: Nivå för bedrägeriskydd

en: Fraud protection
sv_SE: Bedrägeriskydd

en: Fraud risk level.
sv_SE: Risknivå för bedrägeri.

en: Fraudulent
sv_SE: Bedräglig

en: Fraudulent transactions often use fake addresses to place orders. If the IP address seems to be in one country, but the billing address is in another, that could signal potential fraud.
sv_SE: Bedrägliga transaktioner använder ofta falska adresser för att lägga beställningar. Om IP-adressen verkar finnas i ett land och faktureringsadressen i ett annat kan det signalera potentiellt bedrägeri.

en: Frequency
sv_SE: Frekvens

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: From %1$f%% + %2$s
sv_SE: Från %1$f %% + %2$s

en: Funds are available for payout %s business days after they’re received.
sv_SE: Medlen är tillgängliga för utbetalning %s arbetsdagar efter att de har mottagits.

en: Future payout
sv_SE: Framtida utbetalning

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Germany
sv_SE: Tyskland

en: Get %1$s via instant payout. Funds are typically in your bank account within 30 mins. Fee: %2$s%%.
sv_SE: Få %1$s via omedelbar utbetalning. Medlen är vanligtvis på ditt bankkonto inom 30 minuter. Avgift: %2$s%%.

en: Get %s now
sv_SE: Skaffa %s nu

en: Get immediate access to your funds when you need them – including nights, weekends, and holidays. With %s' <a>Instant Payouts feature</a>, you're able to transfer your earnings to a debit card within minutes.
sv_SE: Få omedelbar tillgång till dina pengar när du behöver dem – inklusive på nätter, helger och helgdagar. Med %s-funktionen för <a>omedelbara utbetalningar</a> kan du överföra dina intäkter till ett betalkort på några minuter.

en: Get started
sv_SE: Kom igång

en: Get your customer to withdraw the dispute by helping them identify the payment. Otherwise, challenge the dispute with appropriate evidence that proves the purchase was legitimate.
sv_SE: Få din kund att dra tillbaka tvisten genom att hjälpa dem att identifiera betalningen. I annat fall kan du bestrida tvisten med lämpliga bevis som visar att köpet var legitimt.

en: Go to Tools page
sv_SE: Gå till sidan Verktyg

en: Good afternoon
sv_SE: God eftermiddag

en: Good afternoon, %s
sv_SE: God eftermiddag, %s

en: Good evening
sv_SE: God kväll

en: Good evening, %s
sv_SE: God kväll, %s

en: Good morning
sv_SE: God morgon

en: Good morning, %s
sv_SE: God morgon, %s

en: Got it
sv_SE: Jag förstår

en: Great news — your %s account has been activated. You can now start accepting payments on your store.
sv_SE: Goda nyheter – ditt %s-konto har aktiverats. Du kan nu börja ta emot betalningar i din butik.

en: Greece
sv_SE: Grekland

en: Green check mark
sv_SE: Grön bockmarkering

en: Held for review
sv_SE: Hålls för granskning

en: Help avoid unauthorized transactions and disputes by setting your fraud protection level.
sv_SE: Hjälp till att undvika obehöriga transaktioner och tvister genom att ställa in din nivå för bedrägeriskydd.

en: Help other businesses succeed
sv_SE: Hjälp andra företag att lyckas

en: Help prevent any further disputes by <learnMoreLink>following the advice in our guide</learnMoreLink>
sv_SE: Hjälp till att förhindra ytterligare tvister genom att <learnMoreLink>följa råden i vår guide</learnMoreLink>

en: Help us make improvements to %s
sv_SE: Hjälp oss göra förbättringar till %s

en: Here's a brief list of the information you'll need to finish payment signup:
sv_SE: Här är en kort lista över den information du behöver för att slutföra betalningsregistreringen:

en: Hi %s,
sv_SE: Hej %s,

en: Hi%s, Welcome to %s!
sv_SE: Hej %s, välkommen till %s!

en: Hide tasks
sv_SE: Dölj uppgifter

en: High
sv_SE: Hög

en: Highest
sv_SE: Högsta

en: Home address
sv_SE: Hemadress

en: Hong Kong
sv_SE: Hongkong

en: How does this filter protect me?
sv_SE: Hur skyddar detta filter mig?

en: How quickly will you confirm my identity and allow me to process payments?
sv_SE: Hur snabbt kommer du att bekräfta min identitet och låta mig behandla betalningar?

en: Http request failed. Reason: %1$s
sv_SE: HTTP-begäran misslyckades. Anledning: %1$s

en: Hungary
sv_SE: Ungern

en: I have a valid %1$s
sv_SE: Jag har ett giltigt %1$s

en: I'm setting up a store for someone else.
sv_SE: Jag ställer in en butik för någon annan.

en: ID for the payment intent.
sv_SE: ID för betalningsavsikten.

en: ID for the payment method.
sv_SE: ID för betalningsmetoden.

en: IP ADDRESS
sv_SE: IP-ADRESS

en: IP Address Mismatch
sv_SE: IP-adress matchar inte

en: IRD Number
sv_SE: IRD-nummer

en: Icelandic Króna does not accept decimals. Please update your currency number of decimals to 0 or select a different currency. %1$sVisit settings%2$s
sv_SE: Isländsk króna accepterar inte decimaler. Ändra antalet decimaler i din valuta till 0 eller välj en annan valuta. %1$sGå till inställningar%2$s

en: Identify the issue and work towards a resolution where possible.
sv_SE: Identifiera problemet och arbeta för en lösning där så är möjligt.

en: If %s "Saved cards" should be enabled.
sv_SE: Om %s ”Sparade kort” ska vara aktiverat.

en: If %s express checkouts should be enabled.
sv_SE: Om %s-snabbkassor ska aktiveras.

en: If %s manual capture of charges should be enabled.
sv_SE: Om manuell genomföring av avgifter för %s ska vara aktiverat.

en: If %s should be enabled.
sv_SE: Om %s ska vara aktiverat.

en: If Amazon Pay should be enabled.
sv_SE: Om Amazon Pay ska vara aktiverat.

en: If Apple Pay / Google Pay should be enabled as an option in the payment methods list.
sv_SE: Om Apple Pay/Google Pay ska vara aktiverat som ett alternativ i listan över betalningsmetoder.

en: If Stripe Billing is enabled.
sv_SE: Om Stripe Billing är aktiverat.

en: If WooPay should be enabled.
sv_SE: Om WooPay ska vara aktiverat.

en: If enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are saved on our platform, not on your store.
sv_SE: Om detta är aktiverat kommer användare att kunna betala med ett sparat kort i kassan. Kortuppgifterna sparas på vår plattform, inte i din butik.

en: If the cardholder agrees to withdraw the dispute, you should still submit evidence for the dispute using the forms on the next screen. In addition to the following evidence, your submission should include correspondence with the cardholder saying they would withdraw the dispute and a written statement from their card issuer confirming that the dispute has been withdrawn.
sv_SE: Även om kortinnehavaren går med på att dra tillbaka tvisten bör du fortfarande lämna in bevis för tvisten med hjälp av formulären på nästa skärm. Utöver dessa bevis bör din inlämning även innehålla korrespondens med kortinnehavaren som säger att de kommer att dra tillbaka tvisten och ett skriftligt uttalande från kortutgivaren som bekräftar att tvisten har dragits tillbaka.

en: If the customer has not yet returned the product or canceled the service, provide specific information to that effect. You should double-check your incoming shipping records to verify that you have not received a return before you respond. If you have processed a credit or reversal for this transaction, provide evidence of this which includes the amount and date processed.
sv_SE: Om kunden ännu inte har returnerat produkten eller avbrutit tjänsten, ange specifik information om detta. Du bör dubbelkolla dina inkommande fraktposter för att verifiera att du inte har fått någon retur innan du svarar. Om du har behandlat en kredit eller återföring för denna transaktion, tillhandahåll bevis på detta som inkluderar beloppet och datumet som behandlades.

en: If the customer withdraws their dispute you should still submit evidence using the forms on the next screen. Be sure to provide a letter or email from the cardholder stating that they are no longer in dispute.
sv_SE: Även om kunden drar tillbaka sin tvist bör du fortfarande lämna in bevis med hjälp av formulären på nästa skärm. Var noga med att tillhandahålla ett brev eller e-postmeddelande från kortinnehavaren där det står att de inte längre driver tvisten.

en: If the product or service is as described, provide specific information (invoice, contract, etc.) to refute the cardholder’s claims. Quality disputes are where the customer does not agree with the condition of merchandise or service received (e.g., a car repair situation or quality of a hotel room). There may be instances where you will need to obtain a neutral third-party opinion to help corroborate your claim against the cardholder. Provide as much specific information and documentation as possible to refute the cardholder’s claims. It is recommended that you address each point that the cardholder has made.
sv_SE: Om produkten eller tjänsten är som beskriven, ange specifik information (faktura, kontrakt, osv.) för att motbevisa kortinnehavarens anspråk. Kvalitetstvister är när kunden inte samtycker till skicket på den vara eller tjänst som mottagits (t.ex. en bilreparationssituation eller kvaliteten på ett hotellrum). Det kan finnas tillfällen då du behöver inhämta ett neutralt yttrande från tredje part för att bekräfta ditt anspråk mot kortinnehavaren. Tillhandahåll så mycket specifik information och dokumentation som möjligt för att motbevisa kortinnehavarens anspråk. Det rekommenderas att du tar upp varje punkt som kortinnehavaren har tagit upp.

en: If there have been two or more separate payments, you should get in touch with your customer. If you understand what their complaint is, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right. If you’re able to resolve the issue with your customer, you can ask that they withdraw the dispute.
sv_SE: Om det har gjorts två eller flera separata betalningar bör du kontakta din kund. Om du förstår deras klagomål finns det en chans för dig att förklara missförståndet eller att ställa det till rätta. Om du kan lösa problemet med din kund kan du be dem att dra tillbaka tvisten.

en: If there were duplicate payments, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
sv_SE: Om det förekom dubbla betalningar bör du acceptera tvisten. Du kan inte utfärda en återbetalning medan en betalning bestrids. Kreditkortsnätverken lägger ansvaret för att acceptera omtvistade betalningar på dig, företaget.

en: If they were not, collect any and all information documenting that each payment was made separately, such as copies of receipts. If the receipts don’t include the items purchased, be sure to include an itemized list. Each receipt should clearly indicate that the payments are for separate purchases of items or services. If you’ve been able to get in touch with the customer you should be sure to address any concerns they had in your evidence.
sv_SE: Om så inte är fallet, samla in all information som dokumenterar att respektive betalning har gjorts separat, såsom kopior av kvitton. Om kvittona inte inkluderar de köpta artiklarna, se till att inkludera en specificerad lista. Varje kvitto bör tydligt ange att betalningarna avser separata köp av varor eller tjänster. Om du har kunnat komma i kontakt med kunden bör du se till att ta itu med eventuella problem som de hade i dina bevis.

en: If you believe the dispute is invalid, you can challenge it by submitting the appropriate evidence using the response forms on the next screen.
sv_SE: Om du anser att tvisten är ogiltig kan du bestrida den genom att skicka in lämpliga bevis med hjälp av svarsblanketterna på nästa sida.

en: If you believe the payment was actually made using a stolen credit card, you will need to accept the dispute. The credit card networks place liability for accepting unauthorized transactions with you, the business.
sv_SE: Om du tror att betalningen faktiskt gjordes med ett stulet kreditkort måste du acceptera tvisten. Kreditkortsnätverken ställer ansvar för att ta emot obehöriga transaktioner med dig, företaget.

en: If you can not prove the customer received their product or service as described, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
sv_SE: Om du inte kan bevisa att kunden har fått sin produkt eller tjänst enligt beskrivningen bör du acceptera tvisten. Du kan inte utfärda en återbetalning medan en betalning bestrids. Kreditkortsnätverken lägger ansvaret för att acceptera omtvistade betalningar på dig, företaget.

en: If you can not prove the customer received their product or service, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
sv_SE: Om du inte kan bevisa att kunden har fått sin produkt eller tjänst bör du acceptera tvisten. Du kan inte utfärda en återbetalning medan en betalning bestrids. Kreditkortsnätverken lägger ansvaret för att acceptera omtvistade betalningar på dig, företaget.

en: If you can not prove the customer’s subscription was canceled, and or they did not follow your cancellation policy, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
sv_SE: Om du inte kan bevisa att kundens prenumeration har avslutats, eller att kunden inte har följt din annulleringspolicy, bör du acceptera tvisten. Du kan inte utfärda en återbetalning medan en betalning bestrids. Kreditkortsnätverken lägger ansvaret för att acceptera omtvistade betalningar på dig, företaget.

en: If you choose to continue, our payment partner Stripe will send an e-mail to {{merchantEmail /}} to collect the required information
sv_SE: Om du väljer att fortsätta kommer vår betalningspartner Stripe att skicka ett e-postmeddelande till {{merchantEmail /}} för att samla in den obligatoriska informationen

en: If you do not want these subscriptions to continue to be billed, you should %1$scancel all subscriptions%2$s prior to deactivating %3$s.
sv_SE: Om du inte vill att dessa prenumerationer fortsätter att faktureras bör du %1$savbryta alla prenumerationer%2$s innan du inaktiverar %3$s.

en: If you do not want these subscriptions to continue to be billed, you should %1$scancel these subscriptions%2$s prior to deactivating %3$s.
sv_SE: Om du inte vill att dessa prenumerationer ska fortsätta att faktureras bör du %1$savbryta dessa prenumerationer%2$s innan du inaktiverar %3$s.

en: If you're setting up %s for someone else, it's best to have that person complete the account creation process. As you can see above, we ask for very specific information about the business owner - and you might not have all the details at hand. It's not always possible to change account information once it's been saved, especially if the site accepts live transactions before the correct account information is entered.
sv_SE: Om du konfigurerar %s för någon annan är det bäst att den personen slutför kontoskapandeprocessen. Som du kan se ovan ber vi om mycket specifik information om företagsägaren – och du kanske inte har alla detaljer till hands. Det är inte alltid möjligt att ändra kontoinformation när den har sparats, särskilt om webbplatsen accepterar live-transaktioner innan korrekt kontoinformation har angetts.

en: If you've managed to resolve the issue with your customer, help them with the withdrawal of their dispute.
sv_SE: Om du har lyckats lösa problemet med din kund, hjälp dem med tillbakadragandet av deras tvist.

en: If your customer made no attempt to return the product or cancel the service, or if you provided a replacement product or service, make sure to note that as well.
sv_SE: Om din kund inte gjorde något försök att returnera produkten eller avbryta tjänsten, eller om du tillhandahöll en ersättningsprodukt eller tjänst, se till att det också framkommer.

en: If your customer was not refunded appropriately, you will need to accept the dispute, or resolve the issue with your customer. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
sv_SE: Om din kund inte återbetalades korrekt måste du acceptera tvisten eller lösa problemet med din kund. Kreditkortsnätverken lägger ansvaret för att acceptera omtvistade betalningar på dig, företaget.

en: If your sales exceed the VAT threshold for your country, you're required to register for a VAT Number.
sv_SE: Om din försäljning överskrider momströskeln för ditt land måste du registrera dig för ett momsregistreringsnummer.

en: In Progress
sv_SE: Pågående

[ctx: In admin renewal failed email]
en: The automatic recurring payment for order %1$s from %2$s has failed. The customer was sent an email requesting authentication of payment. If the customer does not authenticate the payment, they will be requested by email again %3$s.
sv_SE: Den automatiska, återkommande betalningen för beställningsnummer %1$s från %2$s misslyckades. Ett meddelande har skickats till kunden med begäran att autentisera betalningen. Om kunden inte autentiserar betalningen kommer ett nytt meddelande att skickas %3$s.

[ctx: In failed renewal authentication email]
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please login and authorize the renewal from your account page: %2$s
sv_SE: Den automatiska betalningen för förnyelse av din prenumeration hos %1$s misslyckades. För att aktivera prenumerationen igen behöver du logga in och godkänna förnyelsen på sidan för hanteringen av ditt konto: %2$s

en: In just a few moments, you'll be ready to test payments on your store.
sv_SE: Om ett ögonblick kommer du vara redo att testa betalningar i din butik

en: In order to receive payouts, you will need to provide your bank details.
sv_SE: För att ta emot utbetalningar måste du ange dina bankuppgifter.

en: In transit
sv_SE: På väg

en: In your online bank account or from an ATM, choose "Payment and other services".
sv_SE: Välj "Betalning och andra tjänster" i ditt bankkonto online eller från en uttagsautomat.

en: In-Person
sv_SE: Personlig

en: In-Person (POS)
sv_SE: Personlig (POS)

en: In-Person Card Payment
sv_SE: Personlig kortbetalning

en: In-person transactions
sv_SE: Personliga transaktioner

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Include timezone into date filtering.
sv_SE: Inkludera tidszon i datumfiltrering.

en: Incorrect account details
sv_SE: Felaktiga kontodetaljer

en: Increase conversion at checkout
sv_SE: Öka konverteringen i kassan

en: Indicates whether the transaction was made online or offline.
sv_SE: Indikerar om transaktionen gjordes online eller offline.

en: Industry
sv_SE: Bransch

en: Input any context you think the issuer and network should have while reviewing this dispute.
sv_SE: Ange eventuell kontext du anser att utfärdaren och nätverket ska ha tillgång till vid granskning av denna tvist.

en: Inquiry: Closed
sv_SE: Förfrågan: Stängd

en: Inquiry: Response needed
sv_SE: Förfrågan: Svar krävs

en: Inquiry: Under review
sv_SE: Förfrågan: Under granskning

en: Install WooCommerce
sv_SE: Installera WooCommerce

en: Install WooCommerce Subscriptions
sv_SE: Installera WooCommerce Subscriptions

en: Instant payout
sv_SE: Omedelbar utbetalning

en: Instant payout date
sv_SE: Datum för omedelbar utbetalning

en: Instant payout for %s in transit.
sv_SE: Omedelbar utbetalning för %s i transit.

en: Instant payouts are currently unavailable for your account. {{learnMoreLink}}Learn about eligibility requirements{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Omedelbara utbetalningar är för närvarande inte tillgängliga för ditt konto. {{learnMoreLink}}Lär dig mer om behörighetskrav{{/learnMoreLink}}

en: Insufficient funds
sv_SE: Otillräckliga medel

en: Insufficient funds in your WooPayments balance.
sv_SE: Otillräckliga medel i ditt WooPayments-saldo.

en: Intent id was not included for payment complete status change.
sv_SE: Syftes-ID var inte inkluderat för statusändring till betalning slutförd.

en: Intentions require at least one payment method
sv_SE: Intentioner kräver minst en betalningsmetod

en: International IP Address
sv_SE: Internationell IP-adress

en: International card fee: %1$s%%
sv_SE: Internationell kortavgift: %1$s&nbsp;%%

en: International card fee: %1$s%% + %2$s
sv_SE: Internationell kortavgift: %1$s&nbsp;%% + %2$s

en: International payment fee
sv_SE: Internationell betalningsavgift

en: International payment method fee
sv_SE: Avgift för internationell betalningsmetod

en: Invalid Refund Amount
sv_SE: Ogiltigt återbetalningsbelopp

en: Invalid express checkout method ID specified.
sv_SE: Ogiltigt ID för snabbkassametod specificerat.

en: Invalid number passed. Number %1$s needs to be larger than %2$s
sv_SE: Ogiltigt nummer skickades. Nummer %1$s måste vara större än %2$s

en: Invalid or missing payment details. Please ensure the provided payment method is correctly entered.
sv_SE: Ogiltiga eller saknade betalningsuppgifter. Se till att den angivna betalningsmetoden är korrekt angiven.

en: Invalid order status
sv_SE: Ogiltig beställningsstatus

en: Invalid payment intent
sv_SE: Ogiltig betalningsavsikt

en: Invalid phone number.
sv_SE: Ogiltigt telefonnummer.

en: Invalid product id
sv_SE: Ogiltigt produkt-ID

en: Invalid token: cookie and session customer mismatch
sv_SE: Ogiltig token: cookie och session för kund stämmer inte överens

en: Invalid user ID.
sv_SE: Ogiltigt användar-ID.

en: Invalid value type; expected %s
sv_SE: Ogiltig värdetyp; förväntad %s

en: Investigate this purchase and refund the transaction as needed.
sv_SE: Undersök detta köp och återbetala transaktionen om det behövs.

en: Ireland
sv_SE: Irland

en: Is Not
sv_SE: Är inte

en: Is my data safe with %s?
sv_SE: Är min data säker med %s?

en: Is the payment gateway ready and enabled for use on your store?
sv_SE: Är betalningsgatewayen redo och aktiverad för användning med din butik?

en: Issue a full refund back to your customer's payment method using %s. This action can not be undone. To issue a partial refund, click "Cancel", and use the "Refund" button in the order details below.
sv_SE: Utfärda en fullständig återbetalning till din kunds betalningsmetod med %s. Denna åtgärd kan inte ångras. För att utfärda en partiell återbetalning, klicka på ”Avbryt” och använd knappen ”Återbetala” i beställningsinformationen nedan.

en: Issue a refund
sv_SE: Utfärda en återbetalning

en: Issue a refund?
sv_SE: Utfärda en återbetalning?

en: Issue an authorization on checkout, and capture later.
sv_SE: Utfärda en auktorisering vid kassan och genomför senare.

en: Issue refund
sv_SE: Utfärda återbetalning

en: Issuer evidence
sv_SE: Utfärdarbevis

en: Issuing a refund will close the inquiry, returning the amount in question back to the cardholder. No additional fees apply.
sv_SE: Att utfärda en återbetalning kommer att stänga förfrågan och returnera det aktuella beloppet till kortinnehavaren. Inga ytterligare avgifter tillkommer.

en: It appears you're attempting to set up %1$s from an unsupported country. In order to complete the set up of %1$s, your store is required to have a business entity in one of the following countries: {{list /}} {{link}}Learn more{{/link}} about setting up business entities in foreign countries.
sv_SE: Det verkar som att du försöker konfigurera %1$s från ett land som inte stöds. För att slutföra konfigurationen av %1$s måste din butik ha en affärsenhet i något av följande länder: {{list /}} {{link}}Läs mer{{/link}} om att ställa in affärsenheter i utländska länder.

en: It has been refunded and is not a subject for disputes.
sv_SE: Det har återbetalats och är inte föremål för tvister.

en: It may be more efficient—and provide a better customer experience—to accept an accidental dispute and charge the customer again, if appropriate. Even when a dispute is withdrawn, it usually takes approximately 75 days to be finalized. Remember, it doesn’t matter to the card networks whether you win or lose a dispute; what matters is how many disputes a business receives, regardless of how many disputes are won.
sv_SE: Det kan vara mer effektivt – och ge en bättre kundupplevelse – att acceptera en oavsiktlig tvist och debitera kunden igen, om det är lämpligt. Även om en tvist dras tillbaka tar det vanligtvis ungefär 75 dagar att slutföra den. Kom ihåg, det spelar ingen roll för kortnätverken om du vinner eller förlorar en tvist. Det som spelar roll är hur många tvister ett företag får, inte hur många tvister som vinns.

en: It was a duplicate
sv_SE: Det var en dubblett

en: It was not a duplicate
sv_SE: Det var inte en dubblett

en: Italy
sv_SE: Italien

en: Item condition
sv_SE: Artikelvillkor

en: Klarna inquiries may mean that the customer is trying to return their item(s).
sv_SE: Klarnas förfrågningar kan innebära att kunden försöker returnera sin/sina vara/varor.

en: Large
sv_SE: Stor

en: Large {{helpText}}(55 px){{/helpText}}
sv_SE: Stor {{helpText}}(55 px){{/helpText}}

en: Last 4 digits of the SEPA Debit.
sv_SE: De fyra sista siffrorna i SEPA-debiteringen.

en: Last 4 digits of the card.
sv_SE: Sista 4 siffrorna på kortet.

en: Last day of the month
sv_SE: Sista dagen i månaden

en: Last day today
sv_SE: Sista dagen idag

en: Last week to respond to %d of the disputes
sv_SE: Sista veckan att svara på %d av tvisterna

en: Latvia
sv_SE: Lettland

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn more about Visa compliance disputes
sv_SE: Läs mer om Visa-efterlevnadstvister

en: Learn more about development mode
sv_SE: Läs mer om utvecklingsläget

en: Learn more about disputes
sv_SE: Lär dig mer om tvister

en: Learn more about documents
sv_SE: Lär dig mer om dokument

en: Learn more about enabling payment methods
sv_SE: Lär dig mer om att aktivera betalningsmetoder

en: Learn more about fraud protection
sv_SE: Lär dig mer om bedrägeriskydd

en: Learn more about instant payouts
sv_SE: Lär dig mer om omedelbara utbetalningar

en: Learn more about payment inquiries
sv_SE: Läs mer om betalningsförfrågningar

en: Learn more about pending schedules
sv_SE: Läs mer om väntande scheman

en: Learn more about preventing disputes
sv_SE: Läs mer om att förhindra tvister.

en: Learn more about preventing disputes.
sv_SE: Läs mer om att förhindra tvister.

en: Learn more about responding to disputes
sv_SE: Lär dig mer om att svara på tvister

en: Learn more about sandbox accounts
sv_SE: Läs mer om sandlådekonton

en: Learn more about test accounts
sv_SE: Lär dig mer om testkonton

en: Learn more about test mode
sv_SE: Lär dig mer om testläge

en: Learn more about the dispute process using <learnMoreLink>our resources</learnMoreLink>
sv_SE: Läs mer om tvistprocessen i <learnMoreLink>våra resurser</learnMoreLink>

en: Learn more about the dispute process.
sv_SE: Läs mer om tvistprocessen.

en: Learn more.
sv_SE: Lär dig mer.

en: Leave a review
sv_SE: Lämna en recension

en: Leave blank for no limit
sv_SE: Lämna tomt för utan begränsning

en: Legal name
sv_SE: Juridiskt namn

en: Less than $250k
sv_SE: Mindre än 250 000 USD

en: Let your customers pay with JCB, the only international payment brand based in Japan.
sv_SE: Låt dina kunder betala med JCB, det enda internationella varumärket för betalning baserat i Japan.

en: Let your customers pay with major credit and debit cards without leaving your store.
sv_SE: Låt dina kunder betala med större kredit- och betalkort utan att lämna din butik.

en: Let your customers switch between your enabled currencies
sv_SE: Låt dina kunder växla mellan dina aktiverade valutor

en: Let your customers use their favorite express payment methods and digital wallets for faster, more secure checkouts across different parts of your store.
sv_SE: Låt dina kunder använda sina favoritmetoder för expressbetalning och digitala plånböcker för snabbare och säkrare kassor i olika delar av din butik.

en: Let’s get your store ready to accept payments
sv_SE: Låt oss göra din butik redo att ta emot betalningar

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Light-Outline
sv_SE: Ljus kontur

en: Limited time offer
sv_SE: Tidsbegränsat erbjudande

en: Limits
sv_SE: Begränsningar

en: Line 1 of the billing address.
sv_SE: Rad 1 för faktureringsadressen.

en: Line 2 of the billing address.
sv_SE: Rad 2 för faktureringsadressen.

en: Line height
sv_SE: Radhöjd

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link autofills your customers' payment and shipping details to deliver an easy and seamless checkout experience.
sv_SE: Link fyller automatiskt i dina kunders betalnings- och leveransuppgifter för att tillhandahålla en enkel och sömlös kassaupplevelse.

en: Link details for the payment method.
sv_SE: Länkdetaljer för betalningsmetoden.

en: Link type is required
sv_SE: Länktyp är obligatoriskt

en: Lithuania
sv_SE: Litauen

en: Loading
sv_SE: Laddar in

en: Loading dispute…
sv_SE: Laddar tvist...

en: Loading…
sv_SE: Laddar in …

en: Loan
sv_SE: Lån

en: Loan amount
sv_SE: Lånebelopp

en: Loan disbursed
sv_SE: Utbetalat lån

en: Loan disbursement
sv_SE: Utbetalning av lån

en: Loan repayment
sv_SE: Låneåterbetalning

en: Loan repayment: <a>Loan %s</a>
sv_SE: Återbetalning av lån: <a>Lån %s</a>

en: Log error messages
sv_SE: Logga felmeddelanden

en: Log error messages (defaulted on for test accounts)
sv_SE: Logga felmeddelanden (aktiverat som standard för testkonton)

en: Logging
sv_SE: Loggning

en: Lost
sv_SE: Förlorad

en: Luxembourg
sv_SE: Luxemburg

en: Make your %s prices consistent by rounding them up after they're converted. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Gör dina %s-priser konsekventa genom att avrunda dem efter att de har konverterats. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Manage and update your bank account information to receive payouts.
sv_SE: Hantera och uppdatera din bankkontoinformation för att ta emot utbetalningar.

en: Manage in Stripe
sv_SE: Hantera i Stripe

en: Manual
sv_SE: Manuellt

en: Manual Rate
sv_SE: Manuell kurs

en: Manual capture
sv_SE: Manuell genomföring

en: Manual capture is not available when Stripe Billing is active.
sv_SE: Manuell genomföring är inte tillgänglig när Stripe Billing är aktivt.

en: Match filter for the transactions.
sv_SE: Matcha filter för transaktionen.

en: Max file size exceeded.
sv_SE: Max filstorlek överskridits.

en: Maximum item count must be greater than the minimum item count on the "Order Item Threshold" rule.
sv_SE: Det maximala antalet artiklar måste vara större än det minsta antalet artiklar enligt regeln ”Tröskelvärde för beställningsartikel”.

en: Maximum item count must be greater than the minimum item count.
sv_SE: Det maximala antalet artiklar måste vara större än det minsta antalet artiklar.

en: Maximum items per order
sv_SE: Maximalt antal artiklar per beställning

en: Maximum purchase price
sv_SE: Maximalt köppris

en: Maximum purchase price must be greater than the minimum purchase price.
sv_SE: Det högsta köppriset måste vara högre än det lägsta köppriset.

en: Message could not be dismissed | Messages could not be dismissed
sv_SE[0]: Meddelandet kunde inte avfärdas
sv_SE[1]: Meddelanden kunde inte avfärdas

en: Message dismissed
sv_SE: Meddelande avfärdat

en: Microdeposit transfers failed. Please check the account, institution and transit numbers.
sv_SE: Mikroinsättningsöverföringen misslyckades. Kontrollera konto-, institutions- och transitnummer.

en: Migrate Stripe Billing subscriptions
sv_SE: Migrera Stripe Billing-prenumerationer

en: Migrate Subscriptions
sv_SE: Migrera prenumerationer

en: Migration in progress
sv_SE: Migrering pågår

en: Minimum items per order
sv_SE: Minsta antal artiklar per beställning

en: Minimum purchase price
sv_SE: Minsta köppris

en: Mobile Number
sv_SE: Mobilnummer

en: Mobile number
sv_SE: Mobilnummer

en: Mobile phone number
sv_SE: Mobiltelefonnummer

en: Model
sv_SE: Modell

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Monthly
sv_SE: En gång i månaden

en: Monthly anchor for deposit scheduling when interval is set to monthly
sv_SE: Månadsankare för schemaläggning av insättning när intervallet är inställt på månadsvis

en: More details
sv_SE: Mer detaljer

en: More information
sv_SE: Mer information

en: More information about payout status
sv_SE: Mer information om utbetalningsstatus

en: More information needed
sv_SE: Mer information behövs

en: More options for specific payment needs.
sv_SE: Fler alternativ för specifika betalningsbehov.

en: More than $100M
sv_SE: Mer än 100 miljoner USD

en: Multi-Currency settings
sv_SE: Inställningar för flera valutor

en: Multibanco Payment instructions
sv_SE: Multibanco-betalningsinstruktioner

en: Multiple product types
sv_SE: Flera produktyper

en: My store is already live
sv_SE: Min butik är redan live

en: NAME
sv_SE: NAMN

en: NO VAT
sv_SE: INGEN MOMS

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name associated with the billing details.
sv_SE: Namn associerat med faktureringsuppgifterna.

en: Name: %1$s, Guest
sv_SE: Namn: %1$s, gäst

en: Name: %1$s, Username: %2$s
sv_SE: Namn: %1$s, användarnamn: %2$s

en: Need cash in a hurry? Instant payouts are available within 30 minutes for a nominal %s service fee. <a>Learn more</a>
sv_SE: Behöver du pengar snabbt? Omedelbara utbetalningar är tillgängliga inom 30 minuter mot en nominell %s serviceavgift. <a>Läs mer</a>

en: Needs response
sv_SE: Behöver svar

en: Needs review
sv_SE: Behöver granskning

en: Needs setup
sv_SE: Behöver ställas in

en: Negative account balance? {{discoverWhyLink}}Discover why.{{/discoverWhyLink}}
sv_SE: Negativt saldo på kontot? {{discoverWhyLink}}Upptäck varför.{{/discoverWhyLink}}

en: Net
sv_SE: Netto

en: Net amount
sv_SE: Nettobelopp

en: Net amount.
sv_SE: Nettobelopp.

en: Net deposit
sv_SE: Nettoinsättning

en: Net payout amount
sv_SE: Nettoutbetalningsbelopp

en: Net payout amount:
sv_SE: Nettoutbetalningsbelopp:

en: Net payout: %s
sv_SE: Nettoutbetalning: %s

en: Net withdrawal amount
sv_SE: Nettouttagsbelopp

en: Netherlands
sv_SE: Nederländerna

en: New Zealand
sv_SE: Nya Zeeland

en: New Zealand dollar
sv_SE: Nyzeeländsk dollar

en: New receipt
sv_SE: Nytt kvitto

en: New receipt emails are sent to customers when a new order is paid for with a card reader.
sv_SE: Nya e-postkvitton skickas till kunderna när en ny beställning betalas med en kortläsare.

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next automatic payment scheduled for %s.
sv_SE: Nästa automatiska betalning schemalagd till %s.

en: Next time you buy here and on other Woo-powered stores, we'll send you a code to securely purchase with WooPay.
sv_SE: Nästa gång du handlar här och i andra Woo-drivna butiker skickar vi en kod till dig för säkert köp med WooPay.

en: Next we’ll ask you to share a few details about your business to create your account.
sv_SE: Därefter kommer vi att be dig dela några detaljer om ditt företag för att skapa ditt konto.

en: Next we’ll ask you to verify your business and payment details to enable payouts.
sv_SE: Därefter ber vi dig verifiera din företags- och betalningsinformation för att aktivera utbetalningar.

en: No
sv_SE: Nej

en: No account settings provided
sv_SE: Inga kontoinställningar angivna

en: No action taken
sv_SE: Ingen åtgärd vidtagen

en: No document was uploaded. Upload the document again.
sv_SE: Inget dokument laddades upp. Ladda upp dokumentet igen.

en: No funds have been withdrawn yet.
sv_SE: Inga medel har ännu tagits ut.

en: No refund needed
sv_SE: Ingen återbetalning behövs

en: No selection
sv_SE: Inget val

en: No test orders found.
sv_SE: Inga testbeställningar hittades.

en: No valid event name or type.
sv_SE: Inget giltigt eventnamn eller -typ.

en: Non-compliant
sv_SE: Icke-kompatibel

en: None
sv_SE: Ingen

en: Norway
sv_SE: Norge

en: Norwegian krone
sv_SE: Norsk krona

en: Not active
sv_SE: Inte aktiv

en: Not available
sv_SE: Inte tillgängligt

en: Not checked
sv_SE: Inte kontrollerad

en: Not connected
sv_SE: Inte ansluten

en: Not eligible
sv_SE: Ej berättigad

en: Notifications email
sv_SE: E-post för aviseringar

en: Number
sv_SE: Nummer

en: OR
sv_SE: ELLER

en: Offer card payments, Apple Pay, iDeal, Affirm, Afterpay, and accept in-person payments with the Woo mobile app.
sv_SE: Erbjud kortbetalningar, Apple Pay, iDeal, Affirm, Afterpay och ta emot personliga betalningar med Woo-mobilappen.

en: Offer customers a fast, secure checkout experience with Amazon Pay.
sv_SE: Erbjud kunderna en snabb och säker kassaupplevelse med Amazon Pay.

en: Offer customers a fast, secure checkout experience with Google Pay.
sv_SE: Erbjud kunderna en snabb och säker kassaupplevelse med Google Pay.

en: Offers the highest level of filtering for stores, but may catch some legitimate transactions.
sv_SE: Erbjuder den högsta nivån av filtrering för butiker, men kan fånga några legitima transaktioner.

en: Offline service
sv_SE: Offline-tjänst

en: Onboarding field data could not be retrieved
sv_SE: Fältdata för onboarding kunde inte hämtas

en: Onboarding initialization is already in progress. Please wait for it to finish.
sv_SE: Onboardinginitiering pågår redan. Vänta tills den är klar.

en: Once confirmed, this cannot be undone.
sv_SE: Efter bekräftelse kan detta inte ångras.

en: Once you've received the item(s), refund the customer before the deadline to prevent this escalating to a dispute.
sv_SE: När du har mottagit artikeln/artiklarna, återbetala kunden innan deadline för att förhindra att detta eskalerar till en tvist.

en: One last step! Verify your identity with our partner
sv_SE: Ett sista steg! Verifiera din identitet med vår partner

en: One moment please
sv_SE: Ett ögonblick

en: One more step to accept recurring payments
sv_SE: Ett steg till för att ta emot återkommande betalningar

en: One more step to enable %s
sv_SE: Ett steg kvar för att aktivera %s

en: One or more of your extensions are incompatible with WooPay.
sv_SE: En eller flera av dina utökningar är inkompatibla med WooPay.

en: Online store
sv_SE: Onlinebutik

en: Only icon
sv_SE: Endast ikon

en: Orange shield outline
sv_SE: Kontur för orange sköld

en: Order
sv_SE: Beställning

en: Order #
sv_SE: Beställning #

en: Order #%s
sv_SE: Beställning #%s

en: Order Items Threshold
sv_SE: Tröskelvärde för antal artiklar i beställning

en: Order cannot be refunded
sv_SE: Beställning kan inte återbetalas

en: Order not found
sv_SE: Beställning hittades inte

en: Order number
sv_SE: Beställningsnummer

en: Order receipt
sv_SE: Beställningskvitto

en: Orders from outside of the following countries will be blocked by the filter:
sv_SE: Beställningar från länder än följande länder kommer att blockeras av filtret:

en: Orders from outside of the following countries will be screened by the filter:
sv_SE: Beställningar från andra länder än följande kommer att granskas av filtret:

en: Orders from the following countries will be blocked by the filter:
sv_SE: Beställningar från följande länder kommer att blockeras av filtret:

en: Orders from the following countries will be screened by the filter:
sv_SE: Beställningar från följande länder kommer att granskas av filtret:

en: Origin
sv_SE: Ursprung

en: Other
sv_SE: Annat

en: Other documents
sv_SE: Övriga dokument

en: Otherwise, use the forms on the next screen to submit evidence that the subscription was still active and that the customer was aware of, and did not follow, your cancellation procedure.
sv_SE: Använd annars formulären på nästa skärm för att skicka in bevis på att prenumerationen fortfarande var aktiv och att kunden var medveten om, och inte följde, din annulleringsprocedur.

en: Our records indicate that the customer and legitimate cardholder, %1$s, ordered %2$s on %3$s.
sv_SE: Våra register indikerar att kunden och den legitima kortinnehavaren, %1$s, beställde %2$s den %3$s.

en: Our records indicate that the customer, %1$s, ordered %2$s on %3$s and received it on %4$s.
sv_SE: Våra register indikerar att kunden, %1$s, beställde %2$s den %3$s och fick produkten den %4$s.

en: Our records indicate that the customer, %1$s, ordered %2$s on %3$s. The product matched the description provided at the time of sale, and we did not receive any indication from the customer that it was defective or not as described.
sv_SE: Våra register indikerar att kunden, %1$s, beställde %2$s den %3$s. Produkten matchade beskrivningen som angavs vid försäljningstillfället och vi fick ingen indikation från kunden att den var defekt eller inte som beskrivits.

en: Our records indicate that the customer, %1$s, subscribed to %2$s and was billed according to the terms accepted at the time of signup. The customer's account remained active and no cancellation was recorded prior to the billing date.
sv_SE: Våra register indikerar att kunden, %1$s, prenumererade på %2$s och fakturerades enligt de villkor som accepterades vid registreringstillfället. Kundens konto förblev aktivt och ingen annullering registrerades före faktureringsdatumet.

en: Our records indicate that the customer, %1$s, was refunded on %2$s for the amount of %3$s. The refund was processed through our payment provider and should be visible on the customer's statement within 7 - 10 business days.
sv_SE: Våra register indikerar att kunden, %1$s, återbetalades den %2$s med beloppet %3$s. Återbetalningen behandlades via vår betalningsleverantör och bör vara synlig på kundens kontoutdrag inom 7 - 10 arbetsdagar.

en: Our records indicate that this charge was a duplicate of a previous transaction. A refund has already been issued to the customer on %1$s for the amount of %2$s. This refund should be visible on the customer's statement within 7 - 10 business days.
sv_SE: Våra register indikerar att denna debitering var en dubblett av en tidigare transaktion. En återbetalning har redan utfärdats till kunden den %1$s med beloppet %2$s. Denna återbetalning bör vara synlig på kundens kontoutdrag inom 7 - 10 arbetsdagar.

en: Our records show that the customer placed two distinct orders: %1$s and %2$s. Both transactions were legitimate, fulfilled independently, and are not duplicates.
sv_SE: Våra register visar att kunden gjorde två olika beställningar: %1$s och %2$s. Båda transaktionerna var legitima, fullföljdes oberoende av varandra och är inte dubbletter.

en: Outline
sv_SE: Markera ytterkanter

en: Override the default {{privacyLink}}privacy policy{{/privacyLink}} and {{termsLink}}terms of service{{/termsLink}}, or add custom text to WooPay checkout. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
sv_SE: Åsidosätt {{privacyLink}}standardintegritetspolicyn{{/privacyLink}} och {{termsLink}}användarvillkoren{{/termsLink}}, eller lägg till anpassad text i WooPay-kassan. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}.

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Owner
sv_SE: Ägare

en: Owner email
sv_SE: Ägarens e-post

en: PHONE
sv_SE: TELEFON

en: PRODUCT DESCRIPTION
sv_SE: PRODUKTBESKRIVNING

en: PRODUCT OR SERVICE DESCRIPTION
sv_SE: PRODUKT- ELLER TJÄNSTEBESKRIVNING

en: PRODUCT OR SERVICE TYPE
sv_SE: PRODUKT- ELLER TJÄNSTETYP

en: PRODUCT TYPE
sv_SE: PRODUKTTYP

en: Page number.
sv_SE: Sidnummer.

en: Page size.
sv_SE: Sidstorlek.

en: Paid
sv_SE: Betald

en: Paid Currency
sv_SE: Betald valuta

en: Paid in Full
sv_SE: Betald i sin helhet

en: Paid off: %s
sv_SE: Avbetalt: %s

en: Paid with
sv_SE: Betalat med

en: Partial refund
sv_SE: Delvis återbetald

en: Passed
sv_SE: Godkänd

en: Pay out %s now
sv_SE: Betala ut %s nu

en: Pay with your Amazon account.
sv_SE: Betala med ditt Amazon-konto.

en: Payment
sv_SE: Betalning

en: Payment Gateway
sv_SE: Betalningslösning

en: Payment ID
sv_SE: Betalnings-ID

en: Payment Method
sv_SE: Betalningsmetod

en: Payment activation through our financial partner requires HTTPS and cannot be completed.
sv_SE: Betalningsaktivering via vår finansiella partner kräver HTTPS och kan inte slutföras.

en: Payment authentication requested email
sv_SE: Begärd e-postadress för betalningsautentisering

en: Payment authentication requested emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment fails because the transaction requires an SCA verification, the customer is requested to authenticate the payment, and a retry rule has been applied to notify the customer again within a certain time period.
sv_SE: E-postmeddelanden med uppmaning att autentisera betalningar skickas till vald/valda mottagare när ett försök att automatiskt förnya en prenumeration misslyckas därför att transaktionen kräver SCA-verifiering. Kunden ombeds att autentisera betalningen och regel för upprepade försök har lagts till för att informera kunden en gång till efter en viss tid.

en: Payment authorization has <strong>expired</strong> (<a>%1$s</a>).
sv_SE: Betalningsauktorisering har <strong>löpt ut</strong> (<a>%1$s</a>).

en: Payment authorization needed for renewal of order {order_number}
sv_SE: Betalningsauktorisering krävs för förnyelse av beställning {order_number}

en: Payment authorization needed for renewal of {site_title} order {order_number}
sv_SE: Betalningsauktorisering krävs för förnyelse av {site_title}-beställning {order_number}

en: Payment authorization was successfully <strong>cancelled</strong> (<a>%1$s</a>).
sv_SE: Betalningsauktoriseringen har <strong>avbrutits</strong>.<a>%1$s</a>

en: Payment authorized
sv_SE: Betalning auktoriserad

en: Payment blocked
sv_SE: Betalning blockerad

en: Payment cancel failed to complete with the following message: %s
sv_SE: En betalningsavbokning misslyckades med följande meddelande: %s

en: Payment cannot be canceled for partially or fully refunded orders.
sv_SE: Betalning kan inte avbrytas för helt eller delvis återbetalda beställningar.

en: Payment cannot be captured for partially or fully refunded orders.
sv_SE: Betalning kan inte genomföras för helt eller delvis återbetalda beställningar.

en: Payment cannot be processed for partially or fully refunded orders.
sv_SE: Betalning kan inte behandlas för helt eller delvis återbetalda beställningar.

en: Payment capture failed to complete with the following message: %s
sv_SE: Betalningsgenomförandet misslyckades med följande meddelande: %s

en: Payment details
sv_SE: Betalningsdetaljer

en: Payment details not loaded
sv_SE: Betalningsuppgifterna har inte laddats

en: Payment dispute and fees have been deducted from your next payout
sv_SE: Betalningstvist och avgifter har dragits av från din nästa utbetalning

en: Payment dispute funds have been reinstated
sv_SE: Betalningstvistmedel har återställts

en: Payment dispute has been updated
sv_SE: Betalningstvist har uppdaterats

en: Payment disputed
sv_SE: Betalning bestridd

en: Payment disputed as %s.
sv_SE: Betalningen bestrids som %s.

en: Payment failed
sv_SE: Betalning misslyckades

en: Payment failure refund
sv_SE: Betalning misslyckades att återbetalas

en: Payment for order #%s canceled successfully.
sv_SE: Betalningen för beställning %s har avbrutits.

en: Payment for order #%s captured successfully.
sv_SE: Betalningen för beställning %s har genomförts.

en: Payment for the order failed with the following message: "%1$s" and failure code <code>%2$s</code>
sv_SE: Betalning för beställningen misslyckades med följande meddelande: ”%1$s” och felkod <code>%2$s</code>

en: Payment has been disputed for %1$s with reason "%2$s". <a>Response due by %3$s</a>.
sv_SE: Betalning på %1$s har bestridits med anledningen ”%2$s”. <a>Besvaras senast %3$s</a>.

en: Payment inquiry has been closed with status %1$s. See <a>payment status</a> for more details.
sv_SE: Betalningsförfrågan har stängts med statusen %1$s. Se <a>betalningsstatus</a> för mer information.

en: Payment instructions
sv_SE: Betalningsinstruktioner

en: Payment method
sv_SE: Betalningsmetod

en: Payment method IDs that should be enabled. Other methods will be disabled.
sv_SE: ID för betalsätt som ska aktiveras. Andra betalsätt kommer att inaktiveras.

en: Payment method is changed to: <strong>Credit card ending in %1$s</strong>.
sv_SE: Betalningsmetod är ändrad till: <strong>Kreditkort slutar på %1$s</strong>.

en: Payment method successfully added.
sv_SE: Betalningsmetod har lagts till.

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
sv_SE: Betalningsmetod uppdaterad för alla dina nuvarande prenumerationer.

en: Payment method updated.
sv_SE: Betalningsmetod uppdaterad.

en: Payment methods that need %s:
sv_SE: Betalningsmetoder som behöver %s:

en: Payment refund
sv_SE: Betalning återbetald

en: Payment request buttons
sv_SE: Knapp för betalningsbegäran:

en: Payment status changed to <strong>%s</strong>.
sv_SE: Betalningsstatus ändrad till <strong>%s</strong>.

en: Payment was approved by <a>%s</a>
sv_SE: Betalning godkändes av <a>%s</a>

en: Payment was blocked by <a>%s</a>
sv_SE: Betalning blockerades av <a>%s</a>

en: Payment was screened by your fraud filters and blocked.
sv_SE: Betalningen har granskats av dina bedrägerifilter och blockerats.

en: Payment was screened by your fraud filters and placed in review.
sv_SE: Betalningen granskades av dina bedrägerifilter och placerades i granskning.

en: Payments
sv_SE: Betalningar

en: Payments accepted on checkout
sv_SE: Betalningar godkänns vid kassa

en: Payments and payouts are disabled for this account until missing business information is updated.
sv_SE: Betalningar och utbetalningar är inaktiverade för detta konto tills den saknade företagsinformationen har uppdaterats.

en: Payments and payouts are disabled for this account until missing information is updated. Please update the following information in the Stripe dashboard.
sv_SE: Betalningar och utbetalningar är inaktiverade för detta konto tills den saknade informationen uppdateras. Uppdatera följande information i Stripe-adminpanelen.

en: Payments and payouts are disabled for this account until setup is completed.
sv_SE: Betalningar och utbetalningar är inaktiverade för detta konto tills konfigurationen har slutförts.

en: Payments and payouts are disabled until account setup is completed. If you are experiencing problems completing account setup, or need to change the email/country associated with your account, you can reset your account and start from the beginning.
sv_SE: Betalningar och utbetalningar är inaktiverade tills kontokonfigurationen har slutförts. Om du har problem med att slutföra kontokonfigurationen eller behöver ändra e-postadressen/landet för ditt konto kan du återställa ditt konto och börja från början.

en: Payments capture
sv_SE: Betalningsfångst

en: Payments made simple — including %s, a new express checkout feature.
sv_SE: Enkla betalningar –inklusive %s, en ny snabbkassafunktion.

en: Payments must be captured within 7 days or the authorization will expire and money will be returned to the shopper.
sv_SE: Betalningar måste göras inom 7 dagar, annars löper auktoriseringen ut och pengarna återbetalas till köparen.

en: Payments that have been blocked by a risk filter will appear under the blocked tab in {{strong}}Payments > Transactions{{/strong}}. We'll let you know why each payment was blocked so you can determine if you need to adjust your risk filters.
sv_SE: Betalningar som har blockerats av ett riskfilter visas under fliken Blockerat i {{strong}}Betalningar > Transaktioner{{/strong}}. Vi meddelar dig varför respektive betalning har blockerats så att du kan avgöra om du behöver justera dina riskfilter.

en: Payments will be {{blocked}}blocked{{/blocked}} if:
sv_SE: Betalningar kommer att {{blocked}}blockeras{{/blocked}} om:

en: Payout
sv_SE: Utbetalning

en: Payout Currency
sv_SE: Utbetalningsvaluta

en: Payout ID
sv_SE: Utbetalnings-ID

en: Payout amount
sv_SE: Utbetalningsbelopp

en: Payout bank account
sv_SE: Bankkonto för utbetalningar

en: Payout currency
sv_SE: Utbetalningsvaluta

en: Payout date
sv_SE: Utbetalningsdatum

en: Payout details
sv_SE: Utbetalningsdetaljer

en: Payout history
sv_SE: Utbetalningshistorik

en: Payout overview
sv_SE: Utbetalningsöversikt

en: Payout schedule
sv_SE: Utbetalningsschema

en: Payout scheduling becomes available after the standard 7-day waiting period for new accounts is complete. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Schemaläggning av utbetalningar blir tillgänglig när standardvänteperioden på 7 dagar för nya konton har passerat. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Payout scheduling is currently unavailable for your store. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Schemaläggning av utbetalningar är för närvarande inte tillgängligt för din butik. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Payout status
sv_SE: Utbetalningsstatus

en: Payout transactions
sv_SE: Utbetalningstransaktioner

en: Payouts
sv_SE: Utbetalningar

en: Payouts are currently paused because a recent payout failed. Please {{updateLink/}}.
sv_SE: Utbetalningar är för närvarande pausade eftersom en nyligen genomförd utbetalning misslyckades. {{updateLink/}}.

en: Payouts are currently paused because a recent payout failed. Please {{updateLink}}update your bank account details{{/updateLink}}.
sv_SE: Utbetalningar är för närvarande pausade eftersom en nyligen genomförd utbetalning misslyckades. {{updateLink}}Uppdatera dina bankkontouppgifter{{/updateLink}}.

en: Payouts are paused while your available funds balance remains below %s. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Utbetalningar pausas så länge ditt tillgängliga saldo förblir under %s. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Payouts match <select /> filters
sv_SE: Utbetalningar matchar <select /> filter

en: Payouts match {{select /}} filters
sv_SE: Utbetalningar matchar {{select /}} filter

en: Payouts may be interrupted while your %s balance remains negative. {{whyLink}}Why?{{/whyLink}}
sv_SE: Utbetalningar kan avbrytas så länge ditt %s-saldo förblir negativt. {{whyLink}}Varför?{{/whyLink}}

en: Payouts scheduled on a weekend will be sent on the next business day.
sv_SE: Utbetalningar schemalagda på en helg kommer att skickas nästa arbetsdag.

en: Payouts that fall on a holiday will initiate on the next business day.
sv_SE: Utbetalningar som infaller på en helgdag kommer att initieras nästa arbetsdag.

en: Payouts will occur every business day.
sv_SE: Utbetalningar kommer att ske varje arbetsdag.

en: Payouts:
sv_SE: Utbetalningar:

en: Pending
sv_SE: Inväntar granskning

en: Pending verification
sv_SE: Inväntar verifiering

en: Personal Identification Number
sv_SE: Personligt identifikationsnummer

en: Phone number associated with the billing details.
sv_SE: Telefonnummer associerat med faktureringsuppgifterna.

en: Physical products
sv_SE: Fysiska produkter

en: Place in review if the AVS verification fails
sv_SE: Placera i granskning om AVS-verifieringen misslyckas

en: Place in review if the country resolved from customer IP is not listed in your selling countries
sv_SE: Placera i granskning om det land som hämtades från kundens IP-adress inte är listat i dina länder för försäljning

en: Place in review if the items count is not in your defined range
sv_SE: Placera i granskning om antalet artiklar inte är inom ditt definierade intervall

en: Place in review if the order originates from a country different from the shipping address country
sv_SE: Placera i granskning om beställningen kommer från ett annat land än leveransadresslandet

en: Place in review if the purchase price is not in your defined range
sv_SE: Placera i granskning om köppriset inte ligger inom ditt definierade intervall

en: Place in review if the shipping address country differs from the billing address country
sv_SE: Placera i granskning om leveransadresslandet skiljer sig från faktureringsadresslandet

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to continue using it.
sv_SE: Vänligen <b>slutför din %1$s-inställning</b> för att fortsätta använda det.

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to process payments.
sv_SE: <b>Slutför din %1$s-konfiguration</b> för att behandla betalningar.

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to process transactions.
sv_SE: <b>Slutför din %1$s-inställning</b> för att behandla transaktioner.

en: Please check the <a>logs</a> for more details on this issue. Debug log must be enabled under <strong>Advanced settings</strong> to see recorded logs.
sv_SE: Kontrollera <a>loggarna</a> för mer information om detta problem. Felsökningslogg måste vara aktiverad under <strong>Avancerade inställningar</strong> för att se registrerade loggar.

en: Please check your network and try again.
sv_SE: Kontrollera ditt nätverk och försök igen.

en: Please ensure all prefilled information is correct and complete any missing details.
sv_SE: Se till att all förfylld information är korrekt och fyll i eventuella saknade uppgifter.

en: Please ensure the product type and description have been entered accurately.
sv_SE: Säkerställ att produkttypen och beskrivningen har angetts korrekt.

en: Please enter a valid email address.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress.

en: Please enter a valid mobile phone number.
sv_SE: Ange ett giltigt mobiltelefonnummer.

en: Please enter a valid number
sv_SE: Ange ett giltigt nummer

en: Please enter a valid phone number.
sv_SE: Ange ett giltigt telefonnummer.

en: Please enter any relevant details here.
sv_SE: Ange alla relevanta detaljer här.

en: Please fill out all required fields
sv_SE: Fyll i alla obligatoriska fält

en: Please provide a business type
sv_SE: Ange en företagstyp

en: Please provide a country
sv_SE: Ange ett land

en: Please provide a response
sv_SE: Ange ett svar

en: Please provide a type of goods or services
sv_SE: Ange en typ av varor eller tjänster

en: Please resolve the dispute on this order of %1$s labeled '%2$s' by %3$s.
sv_SE: Lös tvisten på denna beställning av %1$s märkt ”%2$s” av %3$s.

en: Please resolve the inquiry on this order of %1$s labeled '%2$s' by %3$s.
sv_SE: Lös förfrågan på denna beställning av %1$s märkt ”%2$s” av %3$s.

en: Please resolve the inquiry on this order of %1$s with reason '%2$s'.
sv_SE: Lös förfrågan på denna beställning av %1$s med anledningen ”%2$s”.

en: Please respond before %1$s.
sv_SE: Svara innan %1$s.

en: Please see this document for more information
sv_SE: Se detta dokument för mer information

en: Please select a customer first
sv_SE: Välj en kund först

en: Please select a payment method
sv_SE: Välj en betalningsmetod

en: Please select your product options before proceeding.
sv_SE: Välj dina produktalternativ innan du fortsätter.

en: Please share a few more details
sv_SE: Dela några fler detaljer

en: Please take action
sv_SE: Vidta åtgärd

en: Please type only valid emails
sv_SE: Skriv endast giltiga e-postadresser

en: Please wait until file upload is finished
sv_SE: Vänta tills filuppladdningen är slutförd

en: Poland
sv_SE: Polen

en: Postal code check
sv_SE: Kontroll av postnummer

en: Postal code of the billing address.
sv_SE: Postnummer för faktureringsadressen.

en: Pound sterling
sv_SE: Brittiska pund

en: Powered by WooCommerce
sv_SE: Drivs med WooCommerce

en: Preferred Locale
sv_SE: Föredragen språkversion

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Preview canceled authorization fix (Dry Run)
sv_SE: Förhandsgranska avbruten auktoriseringskorrigering (testkörning)

en: Preview cover letter
sv_SE: Förhandsgranska följebrev

en: Preview of checkout
sv_SE: Förhandsgranskning av kassa

en: Preview what orders would be affected by the canceled authorization fix without making any changes. Results are logged to WooCommerce > Status > Logs.
sv_SE: Förhandsgranska vilka beställningar som skulle påverkas av den avbrutna auktoriseringskorrigeringen utan att göra några ändringar. Resultat loggas till WooCommerce > Status > Loggar.

en: Price ID is required
sv_SE: Pris-ID är obligatoriskt

en: Price rounding
sv_SE: Prisavrundning

en: Print
sv_SE: Skriv ut

en: Print Cover Letter
sv_SE: Skriv ut följebrev

en: Prior undisputed transaction history
sv_SE: Tidigare obestridd transaktionshistorik

en: Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Product ID is required
sv_SE: Produkt-ID är obligatoriskt

en: Product details
sv_SE: Produktdetaljer

en: Product not received
sv_SE: Produkt inte mottagen

en: Product or service details
sv_SE: Produkt- eller tjänsteinformation

en: Product unacceptable
sv_SE: Produkt oacceptabel

en: Promotion activated successfully!
sv_SE: Kampanj aktiverad!

en: Promotion details
sv_SE: Kampanjinformation

en: Promotion dismissed.
sv_SE: Kampanj avfärdad.

en: Proof of active subscription
sv_SE: Bevis på aktiv prenumeration

en: Proof of past undisputed transactions from the same customer, with matching billing and device details.
sv_SE: Bevis på tidigare obestridda transaktioner från samma kund, med matchande fakturerings- och enhetsinformation.

en: Proof of shipping
sv_SE: Bevis på leverans

en: Prove that the customer received a physical product or offline service, or made use of a digital product or online service. This must have occurred prior to the date the dispute was initiated.
sv_SE: Bevisa att kunden har fått en fysisk produkt eller offlinetjänst, eller att kunden har använt en digital produkt eller onlinetjänst. Detta måste ha inträffat före det datum då tvisten inleddes.

en: Prove that the subscription was still active and that the customer was aware of, and did not follow, your cancellation procedure.
sv_SE: Bevisa att prenumerationen fortfarande var aktiv och att kunden var medveten om, och inte följde, din annulleringsprocedur.

en: Provide a few business details
sv_SE: Ange några företagsuppgifter

en: Provide additional details about your business so you can begin accepting real payments. %1$sLearn more%2$s
sv_SE: Ange ytterligare information om ditt företag så att du kan börja ta emot riktiga betalningar. %1$sLäs mer%2$s

en: Provide adequate payment and order details so that a legitimate customer recognizes it, or proves to the card issuer that their cardholder authorized the transaction.
sv_SE: Ange lämpliga betalnings- och beställningsuppgifter så att en legitim kund känner igen dem, eller så att de bevisar för kortutgivaren att deras kortinnehavare har auktoriserat transaktionen.

en: Provide an email address where you would like to receive communications about your WooPayments account.
sv_SE: Ange en e-postadress dit du vill få meddelanden om ditt WooPayments-konto.

en: Provide contact information where customers can reach you for support.
sv_SE: Ange kontaktuppgifter där kunderna kan nå dig för support.

en: Provides a standard level of filtering that's suitable for most business.
sv_SE: Ger en standardnivå av filtrering som lämpar sig för de flesta företag.

en: Provides a standard level of filtering that's suitable for most businesses.
sv_SE: Ger en standardnivå av filtrering som lämpar sig för de flesta företag.

en: Provides basic anti-fraud protection only.
sv_SE: Ger endast ett grundläggande skydd mot bedrägerier.

en: Provides the base level of platform protection.
sv_SE: Tillhandahåller basnivån för plattformsskydd.

en: Purchase Price Threshold
sv_SE: Tröskelvärde för inköpspris

en: Reach 500 million customers and over 20 million businesses across the European Union.
sv_SE: Nå 500 miljoner kunder och över 20 miljoner företag över hela EU.

en: Reach out to the customer to check if they're returning the item(s).
sv_SE: Kontakta kunden för att kontrollera om de returnerar varan/varorna.

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: Reader ID
sv_SE: Läsar-ID

en: Reader fee
sv_SE: Läsaravgift

en: Reader id
sv_SE: Läsar-ID

en: Readers details not loaded
sv_SE: Läsarens detaljer laddades inte

en: Reason
sv_SE: Orsak

en: Receipt(s) for any other order(s) from this customer.
sv_SE: Kvitton för alla andra beställningar från denna kund.

en: Receive important notifications about your WooPayments account.
sv_SE: Få viktiga aviseringar om ditt WooPayments-konto.

en: Recommended currencies
sv_SE: Rekommenderade valutor

en: Recommended documents
sv_SE: Rekommenderade dokument

en: Recommended for dark or colored backgrounds with high contrast.
sv_SE: Rekommenderas för mörka eller färgade bakgrunder med hög kontrast.

en: Recommended for white or light-colored backgrounds with high contrast.
sv_SE: Rekommenderas för vita eller ljusa bakgrunder med hög kontrast.

en: Recommended for white or light-colored backgrounds with insufficient contrast.
sv_SE: Rekommenderas för vita eller ljusa bakgrunder med otillräcklig kontrast.

en: Reconnect
sv_SE: Anslut igen

en: Reconnect %s
sv_SE: Återanslut %s

en: Records showing no cancellation attempt or request was made before the charge, such as account activity, subscription status, or communication history.
sv_SE: Protokoll som visar att inget avbokningsförsök eller ingen begäran gjordes före debiteringen, som kontoaktivitet, prenumerationsstatus eller kommunikationshistorik.

en: Recurring payments
sv_SE: Återkommande betalningar

en: Red shield outline
sv_SE: Kontur för röd sköld

en: Redirecting to payment details…
sv_SE: Omdirigerar till betalningsdetaljer …

en: Reduce cart abandonment and create a frictionless checkout experience with Link by Stripe. Link autofills your customer’s payment and shipping details, so they can check out in just six seconds with the Link optimized experience.
sv_SE: Minska mängden övergivna varukorgar och skapa en friktionsfri kassaupplevelse med Link by Stripe. Link fyller automatiskt i din kunds betalnings- och leveransinformation, så att de kan betala i kassan på bara sex sekunder med den Link-optimerade upplevelsen.

en: Reduce the converted price for a specific amount. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Minska det konverterade priset för ett specifikt belopp. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Reference
sv_SE: Referens

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Refund
sv_SE: Återbetala

en: Refund %s
sv_SE: Återbetala %s

en: Refund failure
sv_SE: Återbetalning misslyckades

en: Refund has been issued
sv_SE: Återbetalning har utfärdats

en: Refund in full
sv_SE: Återbetalning i sin helhet

en: Refund of %1$s <strong>failed</strong> due to insufficient funds in your WooPayments balance.
sv_SE: Återbetalning av %1$s <strong>misslyckades</strong> på grund av otillräckliga medel i ditt WooPayments-saldo.

en: Refund of %s <strong>failed</strong> due to insufficient funds in your WooPayments balance. To prevent delays in refunding customers, please consider adding funds to your Future Refunds or Disputes (FROD) balance. <a>Learn more</a>.
sv_SE: Återbetalning av %s <strong>misslyckades</strong> på grund av otillräckliga medel i ditt WooPayments-saldo. För att förhindra förseningar av återbetalning till kunder, överväg att lägga till medel till ditt framtida återbetalnings- eller tvistsaldo (FROD). <a>Läs mer</a>.

en: Refund order in full
sv_SE: Återbetala beställningen i sin helhet

en: Refund policy
sv_SE: Återbetalningspolicy

en: Refund receipt
sv_SE: Återbetalningskvitto

en: Refund status
sv_SE: Återbetalningsstatus

en: Refund transaction
sv_SE: Återbetala transaktion

en: Refund was not owed
sv_SE: Återbetalning var inte skyldig

en: Refunded
sv_SE: Återbetald

en: Refunded payment #%s.
sv_SE: Återbetalad betalning #%s.

en: Refunding manually requires reimbursing your customer offline via cash, check, etc. The refund amounts entered here will only be used to balance your analytics.
sv_SE: Återbetalning manuellt kräver att du återbetalar din kund offline med kontanter, check eller liknande. Återbetalningsbeloppen som anges här kommer endast att användas för att balansera dina analyser.

en: Refunds and order editing are disabled during an active dispute.
sv_SE: Återbetalningar och beställningsredigering är inaktiverade under en aktiv tvist.

en: Refunds and order editing are disabled during disputes.
sv_SE: Återbetalningar och beställningsredigering är inaktiverade under tvister.

en: Refunds and order editing have been disabled as a result of a lost dispute.
sv_SE: Återbetalningar och beställningsredigering har inaktiverats som ett resultat av en förlorad tvist.

en: Rejected
sv_SE: Avvisad

en: Reload
sv_SE: Ladda om

en: Remediation has already been completed.
sv_SE: Åtgärdande har redan slutförts.

en: Remediation has been scheduled and will run in the background. You can monitor progress in the Action Scheduler.
sv_SE: Åtgärdandet har schemalagts och kommer att köras i bakgrunden. Du kan övervaka förloppet i åtgärdsschemaläggaren.

en: Remediation is already in progress. Check the Action Scheduler for status.
sv_SE: Åtgärdande pågår redan. Kontrollera åtgärdsschemaläggaren för status.

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove %1$s
sv_SE: Ta bort %1$s

en: Remove %1$s as an enabled currency
sv_SE: Ta bort %1$s som en aktiverad valuta

en: Remove %1$s from checkout
sv_SE: Ta bort %1$s från kassa

en: Remove customer currency filter
sv_SE: Ta bort filter för kundvaluta

en: Remove dispute date filter
sv_SE: Ta bort filter för tvistdatum

en: Remove dispute status filter
sv_SE: Ta bort filter för tviststatus

en: Remove document date filter
sv_SE: Ta bort filter för dokumenttyp

en: Remove document type filter
sv_SE: Ta bort dokumenttypsfilter

en: Remove file
sv_SE: Ta bort fil

en: Remove loan filter
sv_SE: Ta bort filter för lån

en: Remove payment method filter
sv_SE: Ta bort filtrering för betalningsmetod

en: Remove payout date filter
sv_SE: Ta bort filter för utbetalningsdatum

en: Remove payout status filter
sv_SE: Ta bort filter för utbetalningsstatus

en: Remove transaction Risk Level filter
sv_SE: Ta bort filter för transaktionsrisknivå

en: Remove transaction customer country filter
sv_SE: Ta bort filter för transaktionskundland

en: Remove transaction customer currency filter
sv_SE: Ta bort filter för transaktionskundvaluta

en: Remove transaction date filter
sv_SE: Ta bort filter för transaktionsdatum

en: Remove transaction device type filter
sv_SE: Ta bort filtret för transaktionsenhetstyp

en: Remove transaction sales channel filter
sv_SE: Ta bort filter för transaktionsförsäljningskanal

en: Remove transaction type filter
sv_SE: Ta bort filter för transaktionstyp

en: Repaid this period
sv_SE: Återbetalt denna period

en: Repaid this period (until %s)
sv_SE: Återbetalat denna period (till %s)

en: Repaid this period placeholder
sv_SE: Platshållare för återbetalat denna period

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: Request an instant payout
sv_SE: Begär en omedelbar utbetalning

en: Request for signature failed.
sv_SE: Begäran om signatur misslyckades.

en: Requested by customer
sv_SE: Begärd av kund

en: Required
sv_SE: Obligatoriskt

en: Reset account
sv_SE: Återställ konto

en: Reset your test account
sv_SE: Återställ ditt testkonto

en: Respond
sv_SE: Svara

en: Respond By
sv_SE: Svara senast

en: Respond by
sv_SE: Svara senast

en: Respond now
sv_SE: Svara nu

en: Respond to %1$d active disputes for a total of %2$s
sv_SE: Svara på %1$d aktiva tvister rörande totalt %2$s

en: Respond to %d active disputes
sv_SE: Svara på %d aktiva tvister

en: Respond to %d active disputes for a total of %s
sv_SE: Svara på %d aktiva tvister rörande totalt %s

en: Respond to a dispute for %s
sv_SE: Svara på en tvist rörande %s

en: Respond to a dispute for %s – Last day
sv_SE: Svara på en tvist rörande %s – Sista dagen

en: Respond today
sv_SE: Svara idag

en: Respond today by %s
sv_SE: Svara idag senast %s

en: Response needed
sv_SE: Svar behövs

en: Return to disputes
sv_SE: Gå tillbaka till tvister

en: Return to payments
sv_SE: Tillbaka till betalningar

en: Review blocked transactions 📥️
sv_SE: Granska blockerade transaktioner 📥️

en: Review payment
sv_SE: Granska betalning

en: Risk Level
sv_SE: Risknivå

[ctx: Risk Level]
en: Is
sv_SE: Är

[ctx: Risk Level]
en: Is not
sv_SE: Är inte

en: Risk evaluation
sv_SE: Riskbedömning

en: Risk filtering is only available for orders processed using credit cards with %1$s. This order was processed with %2$s.
sv_SE: Riskfiltering är endast tillgängligt för beställningar som behandlas med kreditkort med %1$s. Denna beställning behandlades med %2$s.

en: Risk filtering is only available for orders processed using credit cards with %s.
sv_SE: Riskfiltrering är endast tillgänglig för beställningar som behandlas med kreditkort med %s.

en: Risk filtering through %s was not found on this order, it may have been created while filtering was not enabled.
sv_SE: Riskfiltrering genom %s hittades inte på denna beställning, den kan ha skapats medan filtrering inte var aktiverad.

en: Risk level
sv_SE: Risknivå

en: Risk level of transaction
sv_SE: Risknivå för transaktion

en: Romania
sv_SE: Rumänien

en: Rounding fix
sv_SE: Avrundningskorrigering

en: Route param validation failed.
sv_SE: Validering av ruttparametrar misslyckades.

en: Run
sv_SE: Kör

en: Running...
sv_SE: Körs…

en: SEPA Debit details for the payment method.
sv_SE: SEPA Debit-uppgifter för betalningsmetoden.

en: SEPA IBAN ending in %s
sv_SE: SEPA IBAN som slutar på %s

en: SHIPPING ADDRESS
sv_SE: LEVERANSADRESS

en: SHIPPING CARRIER
sv_SE: FRAKTBOLAG

en: SHIPPING DATE
sv_SE: LEVERANSDATUM

en: SKU
sv_SE: Artikelnummer

en: SUBTOTAL
sv_SE: DELSUMMA

en: Safe Mode
sv_SE: Säkert läge

en: Safe Mode activated
sv_SE: Säkert läge aktiverat

en: Safe Mode has been deactivated and %s is fully functional.
sv_SE: Säkert läge har inaktiverats och %s är fullt fungerande.

en: Sales channel
sv_SE: Försäljningskanal

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save for later
sv_SE: Spara till senare

en: Save my info
sv_SE: Spara min information

en: Save payment information to my account for future purchases.
sv_SE: Spara betalningsinformation till mitt konto för framtida köp.

en: Saved cards
sv_SE: Sparade kort

en: Saved payment method
sv_SE: Sparad betalningsmetod

en: Search by customer name
sv_SE: Sök efter kundnamn

en: Search by order number or customer name
sv_SE: Sök efter beställningsnummer eller kundnamn

en: Search by order number, customer name, or billing email
sv_SE: Sök på beställningsnummer, kundnamn eller e-post för fakturering

en: Search by order number, subscription number, customer name, or billing email
sv_SE: Sök på beställningsnummer, prenumerationsnummer, kundnamn eller e-post för fakturering

en: Search currencies
sv_SE: Sök valutor

en: Search results (%1$d currencies)
sv_SE: Sökresultat (%1$d valutor)

en: Search…
sv_SE: Sök …

en: Securely save my information for 1-click checkout
sv_SE: Spara min information 1-klickskassa säkert

en: See details
sv_SE: Se detaljer

en: See disputes
sv_SE: Se tvister

en: See terms
sv_SE: Se villkor

en: See the preview of enabled express payment buttons.
sv_SE: Se förhandsgranskningen av aktiverade snabbetalningsknappar.

en: See what's new
sv_SE: Se vad som är nytt

en: Select a button label that fits best with the flow of purchase or payment experience on your store.
sv_SE: Välj en knappetikett som passar med köp- eller betalningsupplevelseflödet i din butik.

en: Select a country
sv_SE: Välj ett land

en: Select a customer currency
sv_SE: Välj en kundvaluta

en: Select a customer currency filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för kundvaluta

en: Select a dispute date
sv_SE: Välj ett datum för tvisten

en: Select a dispute date filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för tvistdatum

en: Select a dispute status
sv_SE: Välj en tviststatus

en: Select a dispute status filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för tviststatus

en: Select a document date
sv_SE: Välj ett dokumentdatum

en: Select a document date filter match
sv_SE: Välj ett filtermatchning för dokumenttyp

en: Select a document type
sv_SE: Välj en dokumenttyp

en: Select a document type filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för dokumenttyp

en: Select a loan
sv_SE: Välj ett lån

en: Select a payment method
sv_SE: Välj en betalningsmetod

en: Select a payment method filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för betalningsmetod

en: Select a payout date
sv_SE: Välj ett utbetalningsdatum

en: Select a payout date filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för utbetalningsdatum

en: Select a payout status
sv_SE: Välj en utbetalningsstatus

en: Select a payout status filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för utbetalningsstatus

en: Select a reason (Optional)
sv_SE: Välj en anledning (valfritt)

en: Select a transaction Risk Level
sv_SE: Välj en risknivå för transaktionen

en: Select a transaction Risk Level filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för transaktionsrisknivå

en: Select a transaction customer country
sv_SE: Välj ett transaktionskundland

en: Select a transaction customer country filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för transaktionskundland

en: Select a transaction customer currency filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för transaktionskundvaluta

en: Select a transaction date
sv_SE: Välj ett transaktionsdatum

en: Select a transaction date filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för transaktionsdatum

en: Select a transaction device type
sv_SE: Välj en typ av transaktionsenhet

en: Select a transaction device type filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för transaktionsenhetstyp

en: Select a transaction sales channel
sv_SE: Välj en transaktionsförsäljningskanal

en: Select a transaction sales channel filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för transaktionsförsäljningskanal

en: Select a transaction type
sv_SE: Välj en transaktionstyp

en: Select a transaction type filter match
sv_SE: Välj en filtermatchning för transaktionstyp

en: Select an option
sv_SE: Välj ett alternativ

en: Select if you filed documentation to register your business with a government agency
sv_SE: Välj om du har lämnat in dokumentation för att registrera ditt företag hos en statlig myndighet

en: Select if you have been granted tax-exempt status by the Internal Revenue Service (IRS)
sv_SE: Välj om du har beviljats momsbefriad status av Internal Revenue Service (IRS)

en: Select if you run a non-business entity
sv_SE: Välj om du driver en icke-affärsenhet

en: Select if you run your own business as an individual and are self-employed
sv_SE: Välj om du driver ditt eget företag som individ och är egenföretagare

en: Select if your business is classed as a government entity
sv_SE: Välj om ditt företag är klassificerat som en statlig enhet

en: Select pages
sv_SE: Välj sidor

en: Select the button theme you would like to show.
sv_SE: Välj det knapptema du vill visa.

en: Select the button type you would like to show.
sv_SE: Välj den knapptyp du vill visa.

en: Select the size of the button.
sv_SE: Välj storleken på knappen.

en: Select where you would like to display the button.
sv_SE: Välj var du vill visa knappen.

en: Select your preferred currency for shopping and payments.
sv_SE: Välj din föredragna valuta för köp och betalningar.

en: Sell to international markets and accept over 135 currencies with local payment methods.
sv_SE: Sälj till internationella marknader och acceptera över 135 olika valutor med lokala betalsätt.

en: Sell worldwide in multiple currencies
sv_SE: Sälj över hela världen i flera valutor

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Sent to a customer when a renewal fails because the transaction requires an SCA verification. The email contains renewal order information and payment links.
sv_SE: Skickas till en kund när en förnyelse misslyckas för att transaktionen kräver SCA-verifiering. E-postmeddelandet innehåller beställningsinformation om förnyelse och betalningslänkar.

en: Server error. Please try again.
sv_SE: Serverfel. Försök igen.

en: Set up advanced fraud filters. Enable at least one filter to activate advanced protection.
sv_SE: Konfigurera avancerade bedrägerifilter. Aktivera minst ett filter för att aktivera avancerat skydd.

en: Set up multiple currencies
sv_SE: Ställ in flera valutor

en: Set up now
sv_SE: Ställ in nu

en: Set your %1$s
sv_SE: Ställ in din %1$s

en: Set your payment risk level
sv_SE: Ställ in din betalningsrisknivå

en: Set your tax details
sv_SE: Ställ in dina momsdetaljer

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

[ctx: Settings tab label]
en: Multi-currency
sv_SE: Flera valutor

en: Settings were not saved.
sv_SE: Inställningarna sparades inte.

en: Setup complete
sv_SE: Inställningen klar

en: Setup complete!
sv_SE: Installation klar!

en: Shape our roadmap
sv_SE: Forma vår färdplan

en: Share feedback
sv_SE: Dela feedback

en: Share your feedback
sv_SE: Dela din feedback

en: Share your feedback here…
sv_SE: Dela din feedback här …

en: Share your feedback in this 2 minute survey about how we can make the process of accepting payments more useful for your store.
sv_SE: Dela din feedback i den här 2-minutersundersökningen om hur vi kan göra processen att ta emot betalningar mer användbar för din butik.

en: Sharing your experience strengthens the tools that empower your fellow entrepreneurs.
sv_SE: Att dela din upplevelse stärker verktygen som ger dina medentreprenörer kraft.

en: Shipping
sv_SE: Frakt

en: Shipping:
sv_SE: Frakt:

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show Amazon Pay buttons on store pages for faster purchases. Customers with Amazon accounts can use their stored payment information.
sv_SE: Visa Amazon Pay-knappar på butikssidor för snabbare köp. Kunder med Amazon-konton kan använda sin sparade betalningsinformation.

en: Show express payment buttons on store pages for faster purchases. Customers with Apple Pay or Google Pay enabled will be able to pay with their preferred wallet.
sv_SE: Visa snabbetalningsknappar på butikssidor för snabbare köp. Kunder med Apple Pay eller Google Pay aktiverat kommer att kunna betala med sin föredragna plånbok.

en: Show on cart page
sv_SE: Visa på varukorgssidan

en: Show on checkout page
sv_SE: Visa på kassasidan

en: Show on product page
sv_SE: Visa på produktsida

en: Show tasks
sv_SE: Visa uppgifter

en: Signature not found.
sv_SE: Signatur hittades inte.

en: Simplify checkout with fewer steps to pay.
sv_SE: Förenkla kassan med färre steg för att betala.

en: Simulate transactions using test card numbers.
sv_SE: Simulera transaktioner med hjälp av testkortnummer.

en: Site is not connected to WordPress.com
sv_SE: Webbplats är inte ansluten till WordPress.com

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Size of the button displayed for Express Checkouts
sv_SE: Storlek på knappen som visas för snabbkassor

en: Slovakia
sv_SE: Slovakien

en: Slovenia
sv_SE: Slovenien

en: Small
sv_SE: Liten

en: Small {{helpText}}(40 px){{/helpText}}
sv_SE: Liten {{helpText}}(40 px){{/helpText}}

en: Social Security number (SSN) or Taxpayer Identification Number
sv_SE: Socialförsäkringsnummer (SSN) eller skattebetalarens identifikationsnummer

en: Some account related notifications require HTTPS and cannot be displayed. View them on our financial partner’s website. {{seeDetailsLink}}See details{{/seeDetailsLink}}
sv_SE: Vissa kontorelaterade aviseringar kräver HTTPS och kan inte visas. Visa dem på vår finansiella partners webbplats. {{seeDetailsLink}}Se detaljer{{/seeDetailsLink}}

en: Some appearance settings may be overridden in the express payment section of the Cart & Checkout blocks.
sv_SE: Vissa utseendeinställningar kan åsidosättas i sektionen för expressbetalning i varukorgs- och kassablocken.

en: Some orders with canceled payment authorizations have incorrect data that may cause negative values in your WooCommerce Analytics. This affects stores using manual capture (authorize and capture separately). Run the fix tool to correct this.
sv_SE: Vissa beställningar med avbrutna betalningsauktoriseringar har felaktiga data som kan orsaka negativa värden i WooCommerce Analytics. Detta påverkar butiker som använder manuell genomföring (auktorisera och genomför separat). Kör korrigeringsverktyget för att korrigera detta.

en: Something went wrong. Please try accepting the Terms of Service again!
sv_SE: Något gick fel. Försök att acceptera användarvillkoren igen!

en: Something went wrong. Please try again!
sv_SE: Något gick fel. Försök igen!

en: Something went wrong. Please try again.
sv_SE: Något gick fel. Försök igen.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
sv_SE: Denna produkt är inte tillgänglig. Välj en annan kombination.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra det.

en: Source
sv_SE: Källa

en: Spain
sv_SE: Spanien

en: Specifies whether the payment method used was a card (Visa, Mastercard, etc.) or an Alternative Payment Method (APM) or Local Payment Method (LPM) (iDEAL, Apple Pay, Google Pay, etc.).
sv_SE: Specificerar om betalningsmetoden som användes var ett kort (Visa, Mastercard, etc.) eller en alternativ betalningsmetod (APM) eller lokal betalningsmetod (LPM) (iDEAL, Apple Pay, Google Pay, etc.).

en: Started
sv_SE: Startad

en: State of the billing address.
sv_SE: Delstat för faktureringsadressen.

en: Stay in Safe Mode
sv_SE: Stanna i säkert läge

en: Steps you can take
sv_SE: Steg du kan vidta

en: Store Details
sv_SE: Butiksdetaljer

en: Store Name:
sv_SE: Butiksnamn:

en: Store logo to display to WooPay customers.
sv_SE: Butikslogga att visa för WooPay-kunder.

en: Store refund policy
sv_SE: Återbetalningspolicy

en: Store settings
sv_SE: Butiksinställningar

en: Store settings allow your customers to choose which currency they would like to use when shopping at your store. <learnMoreLink>Learn more</learnMoreLink>
sv_SE: Butiksinställningarna låter dina kunder välja vilken valuta de vill använda när de handlar i din butik. <learnMoreLink>Läs mer</learnMoreLink>

en: Store settings saved.
sv_SE: Butiksinställningar sparade.

en: Street check
sv_SE: Kontrollerar gata

en: Stripe Account
sv_SE: Stripe-konto

en: Stripe Billing is not available with <b>manual capture enabled</b>. To use Stripe Billing, disable manual capture in your settings list.
sv_SE: Stripe Billing är inte tillgängligt med <b>manuell genomföring aktiverad</b>. För att använda Stripe Billing, inaktivera manuell genomföring i din inställningslista.

en: Stripe Link email
sv_SE: Stripe Link-e-postadress

en: Stripe Link email ending in %s
sv_SE: Stripe Link-e-postadress som slutar med %s

en: Subject: Chargeback Dispute – Case #%s
sv_SE: Ämne: Tvist om återbetalning – Ärende %s

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Submit any files you find relevant to this dispute.
sv_SE: Skicka in alla filer du finner relevanta för denna tvist.

en: Submit evidence
sv_SE: Skicka in bevis

en: Submit evidence or issue a refund
sv_SE: Skicka bevis eller utfärda en återbetalning

en: Subscription
sv_SE: Prenumeration

en: Subscription #
sv_SE: Prenumeration #

en: Subscription canceled
sv_SE: Prenumeration avslutad

en: Subscription logs
sv_SE: Prenumerationsloggar

en: Subscription number
sv_SE: Prenumerationsnummer

en: Subscription products cannot be added to orders. Please install WooCommerce Subscriptions to manage subscriptions.
sv_SE: Prenumerationsprodukter kan inte läggas till i beställningar. Installera WooCommerce Subscriptions för att hantera prenumerationer.

en: Subscription set to manual renewal because %s is a non-reusable payment method.
sv_SE: Prenumerationen är inställd på manuell förnyelse eftersom %s är en icke-återanvändbar betalningsmetod.

en: Subscription transaction fee: %1$s%%
sv_SE: Transaktionsavgift för prenumeration: %1$s&nbsp;%%

en: Subscription transaction fee: %1$s%% + %2$s
sv_SE: Transaktionsavgift för prenumeration: %1$s&nbsp;%% + %2$s

en: Subscription was made when WooPayments was in the live mode and cannot be renewed in the test mode.
sv_SE: Prenumerationen gjordes när WooPayments var i live-läge och kan inte förnyas i testläget.

en: Subscription was made when WooPayments was in the test mode and cannot be renewed in the live mode.
sv_SE: Prenumerationen gjordes när WooPayments var i testläget och kan inte förnyas i live-läge.

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer

en: Succeeded
sv_SE: Lyckades

en: Success! You can start using WooPayments in test mode.
sv_SE: Lyckades! Du kan börja använda WooPayments i testläge.

en: Such as billing history, subscription status, or cancellation logs.
sv_SE: Som faktureringshistorik, prenumerationsstatus eller avbokningsloggar.

en: Support email
sv_SE: E-post för support

en: Support email cannot be empty once it has been set before, please specify.
sv_SE: E-postadress för support kan inte vara tom när den har ställts in tidigare, specificera.

en: Support phone number
sv_SE: Telefonnummer till support

en: Support phone number cannot be empty once it has been set before, please specify.
sv_SE: Supporttelefonnummer kan inte vara tomt när det har ställts in tidigare, specificera.

en: Support phone number cannot be empty.
sv_SE: Supporttelefonnummer kan inte vara tomt.

en: Supported
sv_SE: Stöds

en: Supported Credit Card Brands
sv_SE: Kreditkort som stöds

en: Supporting the WooCommerce community
sv_SE: Stöder WooCommerce-communityn

en: Suspended WooPayments Subscription because subscription status changed to on-hold.
sv_SE: Stängde av WooPayments Subscription eftersom prenumerationsstatusen ändrades till pausad.

en: Suspended WooPayments Subscription in invoice.upcoming webhook handler because subscription next_payment date is 0.
sv_SE: Stängde av WooPayments Subscription i webhook-hanteraren invoice.upcoming eftersom prenumerationens next_payment-datum är 0.

en: Sweden
sv_SE: Sverige

en: Swedish krona
sv_SE: Svensk krona

en: Swiss franc
sv_SE: Schweizisk franc

en: Switzerland
sv_SE: Schweiz

en: TOTAL
sv_SE: TOTALT

en: TRACKING NUMBER
sv_SE: SPÅRNINGSNUMMER

en: Take more control 🎚️
sv_SE: Ta mer kontroll 🎚️

en: Tap to Pay
sv_SE: Tryck för att betala

en: Tap to Pay on Android
sv_SE: Tryck för att betala på Android

en: Tap to Pay on iPhone
sv_SE: Tryck för att betala på iPhone

en: Tap to pay transaction fee: %1$s%%
sv_SE: Tryck för att betala transaktionsavgift: %1$s&nbsp;%%

en: Tap to pay transaction fee: %1$s%% + %2$s
sv_SE: Tryck för att betala transaktionsavgift: %1$s&nbsp;%% + %2$s

en: Task deleted
sv_SE: Uppgift borttagen

en: Task dismissed
sv_SE: Uppgift avfärdad

en: Task postponed until tomorrow
sv_SE: Uppgiften har skjutits upp till imorgon

en: Tax
sv_SE: Moms

en: Tax Invoice
sv_SE: Momsfaktura

en: Tax details are already submitted.
sv_SE: Momsuppgifter är redan inskickade.

en: Tax details collection is not available for your account.
sv_SE: Insamling av momsuppgifter är inte tillgängligt för ditt konto.

en: Tax details updated
sv_SE: Momsuppgifter uppdaterade

en: Tax invoice for %s to %s
sv_SE: Momsfaktura för %s till %s

en: Tax invoice without proper period dates
sv_SE: Momsfaktura utan korrekta perioddatum

en: Tax on fee
sv_SE: Moms på avgift

en: Tax%1$s%2$s: %3$s
sv_SE: Moms%1$s%2$s: %3$s

en: Tell us about the dispute
sv_SE: Berätta för oss om tvisten

en: Terms and Conditions
sv_SE: Villkor

en: Terms of Service
sv_SE: Användarvillkor

en: Terms of service
sv_SE: Användarvillkor

en: Test Mode
sv_SE: Testläge

en: Test mode
sv_SE: Testläge

en: Test mode is enabled, only test accounts will be created. If you want to process live transactions, please {{learnMoreLink}}disable it{{/learnMoreLink}}.
sv_SE: Testläge är aktiverat, endast testkonton kommer att skapas. Om du vill behandla live-transaktioner, {{learnMoreLink}}inaktivera det{{/learnMoreLink}}.

en: Test mode lets you try out payments, refunds, disputes and other such processes as you're working on your store without handling live payment information. All incoming orders will be simulated, and test mode will have to be disabled before you can accept real orders.
sv_SE: Testläget låter dig prova betalningar, återbetalningar, tvister och andra sådana processer medan du arbetar med din butik, utan att du behöver hantera live-betalningsinformation. Alla inkommande beställningar kommer att simuleras och testläget måste inaktiveras innan du kan ta emot riktiga beställningar.

en: Test number copied to your clipboard!
sv_SE: Testnummer kopierat till ditt urklipp!

en: Thank you for setting up %s! We’ve published your first subscription product.
sv_SE: Tack för att du ställde in %s! Vi har publicerat din första prenumerationsprodukt.

en: Thank you for your feedback!
sv_SE: Tack för din feedback!

en: Thank you,
sv_SE: Tack,

en: Thanks for sharing your feedback on WooPayments! Would you mind leaving us a 5-star rating and a quick review on WordPress.org?
sv_SE: Tack för att du delar din feedback om WooPayments! Skulle du vilja lämna oss ett 5-stjärnigt betyg och en snabb recension på WordPress.org?

en: Thanks for sharing your feedback on WooPayments! Your feedback helps us to continue to improve and deliver the best tools for your business.
sv_SE: Tack för att du delar din feedback på WooPayments! Din feedback hjälper oss att fortsätta bli bättre och leverera de bästa verktygen för ditt företag.

en: Thanks for sharing your response!
sv_SE: Tack för att du delar ditt svar!

en: Thanks for using {site_url}!
sv_SE: Tack för att du använder {site_url}!

en: The %1$s fee has been deducted from your account, and the disputed amount has been returned to your customer.
sv_SE: Avgiften på %1$s har dragits från ditt konto och det omtvistade beloppet har returnerats till din kund.

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Czech Republic business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
sv_SE: Den %1$s-version du har installerad är inte kompatibel med %2$s för ett företag i Tjeckien. Uppdatera %1$s till version 7.8 eller senare (du har %3$s). Du kan göra detta via <a1>tilläggssidan.</a1>

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Hungarian business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
sv_SE: Den %1$s-version du har installerad är inte kompatibel med %2$s för ett ungerskt företag. Uppdatera %1$s till version 7.8 eller senare (du har %3$s). Du kan göra detta via <a1>tilläggssidan.</a1>

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Norwegian business. Please update %1$s to version 7.5 or above. You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
sv_SE: %1$s-versionen du har installerat är inte kompatibel med %2$s för ett norskt företag. Uppdatera %1$s till version 7.5 eller senare. Du kan göra det via <a1>tilläggssidan.</a1>

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Swedish business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
sv_SE: Den %1$s-version du har installerad är inte kompatibel med %2$s för ett svenskt företag. Uppdatera %1$s till version 7.8 eller senare (du har %3$s). Du kan göra detta via <a1>tilläggssidan.</a1>

en: The Importer Exporter Code (IEC) number could not be verified. Correct any errors in the company’s IEC number field. (India only)
sv_SE: Importörens exportkodnummer (IEC) kunde inte verifieras. Korrigera eventuella fel i företagets IEC-nummerfält. (Endast Indien)

en: The WooPayments invoice items do not match WC subscription items.
sv_SE: WooPayments-fakturaposterna matchar inte WC-prenumerationsartiklarna.

en: The address on the account could not be verified. Correct any errors in the address field or upload a document that includes the address.
sv_SE: Adressen på kontot kunde inte verifieras. Korrigera eventuella fel i adressfältet eller ladda upp ett dokument som inkluderar adressen.

en: The address on the document did not match the address on the account. Upload a document with a matching address or update the address on the account.
sv_SE: Adressen på dokumentet matchade inte adressen på kontot. Ladda upp ett dokument med en matchande adress eller uppdatera adressen på kontot.

en: The advanced fraud protection filters currently enabled.
sv_SE: De avancerade filtren för bedrägeriskydd är för närvarande aktiverade.

en: The amount of the transaction.
sv_SE: Beloppet för transaktionen.

en: The bank account details on file are probably incorrect. No bank account could be located with those details.
sv_SE: De registrerade bankkontouppgifterna är förmodligen felaktiga. Inget bankkonto kunde hittas med dessa detaljer.

en: The bank account details on file are probably incorrect. While the routing number appears correct, the account number is invalid.
sv_SE: De registrerade bankkontouppgifterna är förmodligen felaktiga. Routingnumret verkar vara korrekt, men kontonumret är ogiltigt.

en: The bank account has been closed.
sv_SE: Bankkontot har avslutats.

en: The bank account has been frozen.
sv_SE: Bankkontot har frysts.

en: The bank account has restrictions on either the type or number of transfers allowed. This normally indicates that the bank account is a savings or other non-checking account.
sv_SE: Bankkontot har begränsningar för antingen typ eller antal av tillåtna överföringar. Detta indikerar vanligtvis att bankkontot är ett sparkonto eller annat icke-checkkonto.

en: The bank account holder name on file appears to be incorrect.
sv_SE: Bankkontoinnehavarens registrerade namn verkar vara felaktigt.

en: The bank account type is incorrect. This value can only be checking or savings in most countries. In Japan, it can only be futsu or toza.
sv_SE: Bankkontotypen är felaktig. Detta värde kan endast vara check- eller sparkonto i de flesta länder. I Japan kan det bara vara futsu eller toza.

en: The bank could not process this transfer. Please check that the entered bank account details match the corresponding account bank statement exactly.
sv_SE: Banken kunde inte behandla denna överföring. Kontrollera att de angivna bankkontouppgifterna matchar motsvarande bankkontoutdrag exakt.

en: The bank has declined this transfer. Please contact the bank for more information.
sv_SE: Banken har avvisat denna överföring. Kontakta banken för att få mer information.

en: The bank no longer supports transfers to this card.
sv_SE: Banken stöder inte längre överföringar till detta kort.

en: The bank or the payment processor could not process this transfer.
sv_SE: Banken eller betalningsbehandlaren kunde inte behandla denna överföring.

en: The bank was unable to process this transfer because of its currency. This is probably because the bank account cannot accept payments in that currency.
sv_SE: Banken kunde inte behandla denna överföring på grund av dess valuta. Detta beror förmodligen på att bankkontot inte kan ta emot betalningar i den valutan.

en: The billing address does not match what is on file with the card issuer.
sv_SE: Faktureringsadressen matchar inte vad som är registrerat hos kortutfärdaren.

en: The business’s publicly available website.
sv_SE: Företagets offentligt tillgängliga webbplats.

en: The card has expired
sv_SE: Kortet har löpt ut

en: The card has insufficient funds to complete the purchase
sv_SE: Kortet har otillräckliga medel för att slutföra köpet

en: The card issuer has declined the transaction as it will exceed the card limit. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
sv_SE: Kortutgivaren har avvisat transaktionen eftersom den kommer att överskrida kortgränsen. Byt till ett annat kort eller en annan betalningsmetod. Kontakta den utfärdande banken för förtydligande.

en: The card number is incorrect
sv_SE: Kortnumret är felaktigt

en: The card number is invalid
sv_SE: Kortnumret är ogiltigt

en: The card used for the original payment has been reported lost or stolen.
sv_SE: Kortet som användes för den ursprungliga betalningen har rapporterats som förlorat eller stulet.

en: The card used for the original payment has expired or been canceled.
sv_SE: Kortet som användes för den ursprungliga betalningen har löpt ut eller annullerats.

en: The card used has been reported lost or stolen. Please contact the issuing bank for clarification.
sv_SE: Det använda kortet har anmälts som försvunnet eller stulet. Kontakta den utfärdande banken för förtydligande.

en: The card used has expired. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
sv_SE: Kortet har löpt ut. Byt till ett annat kort eller en annan betalningsmetod. Kontakta den utfärdande banken för förtydligande.

en: The card used was invalid. This usually means the card number is invalid or the account has been closed.
sv_SE: Kortet som användes var ogiltigt. Detta betyder vanligtvis att kortnumret är ogiltigt eller att kontot har avslutats.

en: The card was declined by the bank
sv_SE: Kortet nekades av banken

en: The card's issuing bank cannot verify the CVV.
sv_SE: Kortets utfärdande bank kan inte verifiera CVV.

en: The cardholder claims a credit was not processed.
sv_SE: Kortinnehavaren hävdar att en kredit inte har behandlats.

en: The cardholder claims a subscription was canceled.
sv_SE: Kortinnehavaren hävdar att en prenumeration har avslutats.

en: The cardholder claims the product was unacceptable.
sv_SE: Kortinnehavaren hävdar att produkten inte var acceptabel.

en: The cardholder claims they did not receive the product.
sv_SE: Kortinnehavaren hävdar att de inte fick produkten.

en: The cardholder claims this is a duplicate transaction.
sv_SE: Kortinnehavaren hävdar att detta är en dubblett av transaktionen.

en: The cardholder claims this is an unauthorized charge.
sv_SE: Kortinnehavaren hävdar att detta är en obehörig debitering.

en: The cardholder claims this is an unauthorized transaction.
sv_SE: Kortinnehavaren hävdar att detta är en obehörig transaktion.

en: The cardholder's bank is requesting more information to decide whether to return these funds to the cardholder.
sv_SE: Kortinnehavarens bank begär mer information för att kunna avgöra om dessa medel ska återbetalas till kortinnehavaren.

en: The cardholder’s bank will review your response. Please be patient — this usually takes a few weeks, but in some cases it can take up to 3 months.
sv_SE: Kortinnehavarens bank kommer att granska ditt svar. Ha tålamod – detta tar vanligtvis några veckor, men i vissa fall kan det ta upp till 3 månader.

en: The charge for this refund is being disputed by the customer.
sv_SE: Avgiften för denna återbetalning bestrids av kunden.

en: The combination of the city, state, and postal code in the provided address could not be validated.
sv_SE: Kombinationen av ort, delstat och postnummer i den angivna adressen kunde inte valideras.

en: The company ID number on the account could not be verified. Correct any errors in the ID number field or upload a document that includes the ID number.
sv_SE: Företagets ID-nummer på kontot kunde inte verifieras. Korrigera eventuella fel i ID-nummerfältet eller ladda upp ett dokument som inkluderar ID-numret.

en: The company ID number was missing on the document. Upload a document that includes the ID number.
sv_SE: Företagets ID-nummer saknades på dokumentet. Ladda upp ett dokument som inkluderar ID-numret.

en: The company address was missing on the document. Upload a document that includes the address.
sv_SE: Företagsadressen saknades på dokumentet. Ladda upp ett dokument som inkluderar adressen.

en: The company name on the account could not be verified. Correct any errors in the company name field or upload a document that includes the company name.
sv_SE: Företagsnamnet på kontot kunde inte verifieras. Korrigera eventuella fel i fältet för företagsnamn eller ladda upp ett dokument som inkluderar företagsnamnet.

en: The company name was missing on the document. Upload a document that includes the company name.
sv_SE: Företagsnamnet saknades på dokumentet. Ladda upp ett dokument som inkluderar företagsnamnet.

en: The corresponding wordpress.com blog ID for this store.
sv_SE: Motsvarande wordpress.com-blogg-ID för denna butik.

en: The currency of the store.
sv_SE: Valutan för butiken.

en: The currency of the transaction.
sv_SE: Valutan för transaktionen.

en: The current fraud protection level the payment gateway is using.
sv_SE: Den nuvarande bedrägeriskyddsnivå som betalningsgatewayen använder.

en: The current version of the %s extension.
sv_SE: Den nuvarande versionen av utökningen %s.

en: The customer claims that the purchased product was returned or the transaction was otherwise canceled, but you have not yet provided a refund or credit.
sv_SE: Kunden hävdar att den köpta produkten returnerades eller att transaktionen på annat sätt avbröts, men att du ännu inte har återbetalat eller krediterat beloppet.

en: The customer claims that you continued to charge them after a subscription was canceled.
sv_SE: Kunden hävdar att du fortsatte att debitera dem efter att en prenumerationen hade avslutats.

en: The customer claims they did not receive the products or services purchased.
sv_SE: Kunden hävdar att de inte fick de köpta produkterna eller tjänsterna.

en: The customer claims they were charged multiple times for the same product or service.
sv_SE: Kunden hävdar att de debiterades flera gånger för samma produkt eller tjänst.

en: The customer doesn’t recognize the payment appearing on their card statement.
sv_SE: Kunden känner inte igen betalningen som visas på deras kortutdrag.

en: The customer has notified their bank that this payment was unauthorized.
sv_SE: Kunden har meddelat sin bank att denna betalning var obehörig.

en: The customer id of the intent
sv_SE: Kundens ID för avsikten

en: The customer must authorize this payment via a notification sent to them by the bank which issued their card. The authorization must be completed before %1$s at %2$s, when the charge will be attempted.
sv_SE: Kunden måste auktorisera denna betalning via en avisering som skickas till kunden från den bank som utfärdade kortet. Auktoriseringen måste slutföras innan %1$s den %2$s, då debiteringen kommer att genomföras.

en: The customer requested a refund outside of the eligible window outlined in our refund policy, which was clearly presented on the website and on the order confirmation.
sv_SE: Kunden begärde en återbetalning utanför det berättigade fönster som beskrivs i vår återbetalningspolicy och som tydligt framgår på webbplatsen och i beställningsbekräftelsen.

en: The customer's account has insufficient funds to cover this payment.
sv_SE: Kundens konto har otillräckliga medel för att täcka denna betalning.

en: The customer's bank account could not be located.
sv_SE: Kundens bankkonto kunde inte hittas.

en: The customer's bank account has been closed.
sv_SE: Kundens bankkonto har stängts.

en: The customer's bank could not send pre-debit notification for the payment.
sv_SE: Kundens bank kunde inte skicka någon avisering före debitering för betalningen.

en: The customer-facing business name.
sv_SE: Det kundinriktade företagsnamnet.

en: The date and time when the transaction was created.
sv_SE: Datumet och tiden då transaktionen skapades.

en: The date of birth (DOB) on the document did not match the DOB on the account. Upload a document with a matching DOB or update the DOB on the account.
sv_SE: Födelsedatumet (DOB) på dokumentet matchade inte DOB på kontot. Ladda upp ett dokument med ett matchande DOB eller uppdatera DOB på kontot.

en: The date when the payment intent was created.
sv_SE: Datumet då betalningsavsikten skapades.

en: The destination bank account is no longer valid because its branch has changed ownership.
sv_SE: Målbankkontot är inte längre giltigt eftersom dess filial har bytt ägare.

en: The disputed charge has been refunded.
sv_SE: Den omtvistade debiteringen har återbetalats.

en: The document could not be read. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
sv_SE: Dokumentet kunde inte läsas. Se till att dokumentet följer <a>riktlinjerna för dokumentuppladdning</a>.

en: The document could not be used for verification because it has expired. If it’s an identity document, its expiration date must be after the date the document was submitted. If it’s an address document, the issue date must be within the last six months.
sv_SE: Dokumentet kunde inte användas för verifiering eftersom det har löpt ut. Om det är en identitetshandling måste utgångsdatumet ligga efter det datum då handlingen lämnades in. Om det är ett adressdokument måste utfärdandedatumet ligga inom de senaste sex månaderna.

en: The document could not be used for verification because it was in greyscale. Upload a color copy of the document.
sv_SE: Dokumentet kunde inte användas för verifiering eftersom det var i gråskala. Ladda upp en färgkopia av dokumentet.

en: The document could not be verified because it was detected as a copy (e.g., photo or scan). Upload the original document.
sv_SE: Dokumentet kunde inte verifieras eftersom det upptäcktes som en kopia (t.ex. foto eller skanning). Ladda upp originaldokumentet.

en: The document could not be verified for an unknown reason. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>
sv_SE: Dokumentet kunde inte verifieras av okänd anledning. Se till att dokumentet följer <a>riktlinjerna för dokumentuppladdning</a>

en: The document could not be verified. Upload a document that includes the company name, ID number, and address fields.
sv_SE: Dokumentet kunde inte verifieras. Ladda upp ett dokument som inkluderar företagsnamn, ID-nummer och adressfält.

en: The document was cropped or missing important information. Upload a complete scan of the document.
sv_SE: Dokumentet har beskurits eller saknar viktig information. Ladda upp en fullständig skanning av dokumentet.

en: The document was identified as altered or falsified.
sv_SE: Dokumentet har identifierats som ändrat eller förfalskat.

en: The exchange rate of the transaction.
sv_SE: Växelkursen för transaktionen.

en: The existing terms of service signature has been invalidated because the account’s tax ID has changed. The account needs to accept the terms of service again. For more information, see <a>this documentation</a>.
sv_SE: Den befintliga användarvillkorssignaturen har ogiltigförklarats eftersom kontots moms-ID har ändrats. Kontot måste acceptera användarvillkoren igen. Se <a>den här dokumentationen</a> för mer information.

en: The expiration month is invalid
sv_SE: Utgångsmånaden är ogiltig

en: The expiration year is invalid
sv_SE: Utgångsåret är ogiltigt

en: The file you have attached is exceeding the maximum limit.
sv_SE: Filen du har bifogat överskrider den maximala gränsen.

en: The files you've attached to this dispute as evidence will exceed the limit for a dispute's total size. Try using smaller files as evidence. Hint: if you've attached images, you might want to try providing them in lower resolutions.
sv_SE: Filerna du har bifogat till den här tvisten som bevis kommer att överskrida gränsen för en tvists totala storlek. Prova att använda mindre filer som bevis. Tips: Om du har bifogat bilder kan du prova att tillhandahålla dem i lägre upplösningar.

en: The identifier of the WooCommerce order associated with this transaction.
sv_SE: Identifieraren för WooCommerce-beställningen associerad med denna transaktion.

en: The information you provide here will be used for all of your account's tax documents.
sv_SE: Den information som du lämnar här kommer att användas för alla skattehandlingar som rör ditt konto.

en: The issue or expiry date is missing on the document. Upload a document that includes the issue and expiry dates.
sv_SE: Utgivnings- eller utgångsdatumet saknas på dokumentet. Ladda upp ett dokument som inkluderar utfärdandet och utgångsdatum.

en: The issuer specified by the card number does not exist. Please verify card details.
sv_SE: Den utfärdare som anges av kortnumret finns inte. Verifiera kortuppgifter.

en: The issuing bank is currently unavailable. Our system will automatically try again on your next payout date, or you can switch to a different payout method.
sv_SE: Den utfärdande banken är för närvarande inte tillgänglig. Vårt system kommer automatiskt att försöka igen på ditt nästa utbetalningsdatum, eller så kan du byta till en annan utbetalningsmetod.

en: The keyed-in information on the account could not be verified. Correct any errors in the company name, ID number, or address fields. You can also upload a document that includes those fields.
sv_SE: Den inmatade informationen på kontot kunde inte verifieras. Korrigera eventuella fel i företagsnamnet, ID-numret eller adressfälten. Du kan också ladda upp ett dokument som innehåller dessa fält.

en: The mandate used for this renewal payment is invalid. You may need to bring the customer back to your store and ask them to resubmit their payment information.
sv_SE: Mandatet som används för denna förnyelsebetalning är ogiltigt. Du kanske behöver föra tillbaka kunden till din butik och be dem skicka in sin betalningsinformation igen.

en: The merchant account ID you are currently using to process payments with.
sv_SE: Det handlarkonto-ID som du för närvarande använder för att behandla betalningar.

en: The minimum amount that can be processed is %1$s %2$s.
sv_SE: Det minsta beloppet som kan behandlas är %1$s %2$s.

en: The minimum amount to capture is %s.
sv_SE: Minsta belopp för genomföring är %s.

en: The name on the document did not match the name on the account. Upload a document with a matching name or update the name on the account.
sv_SE: Namnet på dokumentet matchade inte namnet på kontot. Ladda upp ett dokument med ett matchande namn eller uppdatera namnet på kontot.

en: The nationality on the document did not match the person’s stated nationality. Update the person’s stated nationality, or upload a document that matches it.
sv_SE: Nationaliteten på dokumentet matchade inte personens angivna nationalitet. Uppdatera personens angivna nationalitet eller ladda upp ett dokument som matchar den.

en: The number of subscriptions migrated from Stripe Billing to on-site billing.
sv_SE: Antalet prenumerationer migrerade från Stripe Billing till fakturering på webbplatsen.

en: The number of subscriptions using Stripe Billing
sv_SE: Antal prenumerationer som använder Stripe Billing

en: The order could not be found.
sv_SE: Beställningen kunde inte hittas.

en: The payment amount is too small to be processed.
sv_SE: Betalningsbeloppet är för litet för att behandlas.

en: The payment cancellation failed to complete.
sv_SE: Det gick inte att avbryta betalningen.

en: The payment cannot be canceled
sv_SE: Betalningen kan inte avbrytas

en: The payment cannot be captured
sv_SE: Betalningen kan inte genomföras

en: The payment cannot be captured for completed or processed orders.
sv_SE: Betalningen kan inte tas ut för slutförda eller bearbetade beställningar.

en: The payment cannot be processed due to a mismatch with order details.
sv_SE: Betalningen kan inte behandlas på grund av att den inte matchar beställningsinformationen.

en: The payment capture failed to complete.
sv_SE: Det gick inte att genomföra betalningen.

en: The payment for this order has not yet been passed to the fraud and risk filters to determine its outcome status.
sv_SE: Betalningen för denna beställning har ännu inte skickats till bedrägeri- och riskfiltren för att fastställa dess resultatstatus.

en: The payment for this order passed your risk filtering.
sv_SE: Betalningen för denna beställning har förbigått din riskfiltrering.

en: The payment for this order was blocked by your risk filtering. There is no pending authorization, and the order can be cancelled to reduce any held stock.
sv_SE: Betalningen för denna beställning blockerades av din riskfiltrering. Det finns ingen väntande auktorisering och beställningen kan avbrytas för att minska eventuella lager.

en: The payment for this order was done in person and has bypassed your risk filtering.
sv_SE: Betalningen för denna beställning gjordes personligen och har förbigått din riskfiltrering.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering and manually approved.
sv_SE: Betalningen för denna beställning hölls för granskning av din riskfiltrering och godkändes manuellt.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. The authorization for the charge appears to have expired.
sv_SE: Betalningen för denna beställning hölls för granskning av ditt riskfilter. Auktoriseringen för avgiften verkar ha löpt ut.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. The authorization for the charge appears to have failed.
sv_SE: Betalningen för denna beställning hölls för granskning av din riskfiltrering. Auktoriseringen av debiteringen verkar ha misslyckats.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. You can review the details and determine whether to approve or block the payment.
sv_SE: Betalningen för denna beställning hölls för granskning av din riskfiltrering. Du kan granska detaljerna och avgöra om du ska godkänna eller blockera betalningen.

en: The payment info couldn't be added to the order.
sv_SE: Betalningsinformationen kunde inte läggas till beställningen.

en: The payment method ID used to create the transaction type.
sv_SE: Betalningsmetodens ID som används för att skapa transaktionstypen.

en: The payment requires authentication
sv_SE: Betalningen kräver autentisering

en: The payment was declined
sv_SE: Betalningen nekades

en: The person’s keyed-in identity information could not be verified. Correct any errors or upload a document that matches the identity fields (e.g., name and date of birth) entered.
sv_SE: Personens inmatade identitetsinformation kunde inte verifieras. Korrigera eventuella fel eller ladda upp ett dokument som matchar de angivna identitetsfälten (t.ex. namn och födelsedatum).

en: The postal code is incorrect
sv_SE: Postnumret är felaktigt

en: The product or service was received but was defective, damaged, or not as described.
sv_SE: Produkten eller tjänsten togs emot men var defekt, skadad eller inte som beskrivits.

en: The promotion unique identifier.
sv_SE: Unik identifierare för kampanjen.

en: The provided %s failed validation.
sv_SE: Valideringen av det angivna %s misslyckades.

en: The provided document type was not accepted. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
sv_SE: Den angivna dokumenttypen accepterades inte. Se till att dokumentet följer <a>riktlinjerna för dokumentuppladdning</a>.

en: The provided document was from an unsupported country.
sv_SE: Det tillhandahållna dokumentet kom från ett land som inte stöds.

en: The refund amount is not valid for charge ID: %1$s
sv_SE: Återbetalningsbeloppet är inte giltigt för debiterings-ID: %1$s

en: The refund amount is not valid.
sv_SE: Det återbetalade beloppet är inte giltigt.

en: The refund was canceled at your request.
sv_SE: Återbetalningen avbröts på din begäran.

en: The refund was declined by the card issuer.
sv_SE: Återbetalningen avvisades av kortutgivaren.

en: The renewal order is as follows:
sv_SE: Förnyelsebeställningen är som följer:

en: The representative must have an address in the same country as the company.
sv_SE: Företrädaren ska ha en adress i samma land som företaget.

en: The requested order (ID %d) was not found.
sv_SE: Den begärda beställningen (ID %d) hittades inte.

en: The requested order was not found.
sv_SE: Den begärda beställningen hittades inte.

en: The same type of document was used twice. Two unique types of documents are required for verification. Upload two different documents.
sv_SE: Samma typ av dokument användes två gånger. Två unika typer av dokument krävs för verifiering. Ladda upp två olika dokument.

en: The saved payment method selected does not belong to this order's customer.
sv_SE: Den sparade betalningsmetoden som valts tillhör inte denna beställningens kund.

en: The saved payment method selected is invalid or does not exist.
sv_SE: Den valda sparade betalningsmetoden är ogiltig eller finns inte.

en: The search parameter must be a string, or an array of strings.
sv_SE: Sökparametern måste vara en sträng eller en array av strängar.

en: The security code is incorrect
sv_SE: Säkerhetskoden är felaktig

en: The security code is invalid
sv_SE: Säkerhetskoden är ogiltig

en: The selected card has exceeded its card usage frequency limit. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
sv_SE: Det valda kortet har överskridit sin gräns för kortanvändningsfrekvens. Byt till ett annat kort eller en annan betalningsmetod. Kontakta den utfärdande banken för förtydligande.

en: The selected currency is not available for the country set in your %s account.
sv_SE: Den valda valutan är inte tillgänglig för det land som är inställt i ditt %s-konto.

en: The selected payment method requires a total amount of at least %s.
sv_SE: Den valda betalningsmetoden kräver ett totalbelopp på minst %s.

en: The status of the deposit
sv_SE: Statusen för insättningen

en: The status of the payment intent.
sv_SE: Statusen för betalningsavsikten.

en: The store currency was recently changed. The following currencies are set to manual rates and may need updates: %s
sv_SE: Butikens valuta ändrades nyligen. Följande valutor är inställda på manuella kurser och kan behöva uppdateras: %s

en: The street name and/or number for the provided address could not be validated.
sv_SE: Gatunamnet och/eller numret för den angivna adressen kunde inte valideras.

en: The subscription couldn't be created because it uses a different currency (%1$s) from your existing subscriptions (%2$s). Please ensure all subscriptions use the same currency.
sv_SE: Prenumerationen kunde inte skapas eftersom den använder en annan valuta (%1$s) än dina befintliga prenumerationer (%2$s). Se till att alla prenumerationer använder samma valuta.

en: The subscription's next payment date has been updated to match WooPayments server.
sv_SE: Prenumerationens nästa betalningsdatum har uppdaterats för att matcha WooPayments-servern.

en: The tax ID on the account cannot be verified by the IRS. Either correct any possible errors in the company name or tax ID, or upload a document that contains those fields.
sv_SE: Moms-ID för kontot kan inte verifieras av IRS. Korrigera eventuella fel i företagsnamnet eller moms-ID:t, eller ladda upp ett dokument som innehåller dessa fält.

en: The tax ID on the account was not recognized by the IRS. Refer to the support article for <a>newly-issued tax ID numbers</a>.
sv_SE: Moms-ID för kontot kändes inte igen av IRS. Se supportartikeln om <a>nyligen utfärdade moms-ID-nummer</a>.

en: The timing and amount of your payouts may vary due to several factors. Check out our {{link}}payout schedule guide{{/link}} for details.
sv_SE: Tidpunkten och beloppet för dina utbetalningar kan variera på grund av flera faktorer. Kolla in vår {{link}}guide om utbetalningsscheman{{/link}} för detaljer.

en: The transfer was refused by the card issuer. Please contact the issuing bank for clarification.
sv_SE: Överföringen avvisades av kortutfärdaren. Kontakta den utfärdande banken för förtydligande.

en: The transfer was refused by the issuing bank because this type of payment is not permitted for this card. Please contact the issuing bank for clarification.
sv_SE: Överföringen nekades av den utfärdande banken eftersom denna typ av betalning inte är tillåten för detta kort. Kontakta den utfärdande banken för förtydligande.

en: The type of the transaction.
sv_SE: Typen av transaktionen.

en: The ultimate goal of the “Know Your Customer” process is to help your business get up and running with payments as soon as possible while protecting your business and your customers. We follow the same regulations as other financial institutions so that we can ensure we operate in an ethical and trustworthy manner. We want to protect your business and the payments that we manage for you. The “Know Your Customer” process helps us protect you.
sv_SE: Det ultimata målet med processen ”Lär känna din kund” är att hjälpa ditt företag att komma igång med betalningar så snart som möjligt samtidigt som du skyddar ditt företag och dina kunder. Vi följer samma regler som andra finansiella institutioner så att vi kan säkerställa att vi arbetar på ett etiskt och pålitligt sätt. Vi vill skydda ditt företag och de betalningar som vi hanterar åt dig. Processen ”Lär känna din kund” hjälper oss att skydda dig.

en: The uploaded file exceeded the 10 MB size limit. Resize the document and upload the new file.
sv_SE: Den uppladdade filen överskred storleksgränsen på 10 MB. Ändra storlek på dokumentet och ladda upp den nya filen.

en: The uploaded file for the document was invalid or corrupt. Upload a new file of the document.
sv_SE: Den uppladdade filen för dokumentet var ogiltig eller korrupt. Ladda upp en ny fil av dokumentet.

en: The uploaded file was missing the back of the document. Upload a complete scan of the document.
sv_SE: Den uppladdade filen saknade dokumentets baksida Ladda upp en fullständig skanning av dokumentet.

en: The uploaded file was missing the front of the document. Upload a complete scan of the document.
sv_SE: Den uppladdade filen saknade dokumentets framsida. Ladda upp en fullständig skanning av dokumentet.

en: The uploaded file was not one of the valid document types. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
sv_SE: Den uppladdade filen var inte en av de giltiga dokumenttyperna. Se till att dokumentet följer <a>riktlinjerna för dokumentuppladdning</a>.

en: The version of Jetpack installed is too old to be used with %1$s. %1$s has been disabled. Please deactivate or update Jetpack.
sv_SE: Den installerade versionen av Jetpack är för gammal för att användas med %1$s. %1$s har inaktiverats. Inaktivera eller uppdatera Jetpack.

en: Theme
sv_SE: Tema

en: There are legitimate reasons for a billing/shipping mismatch with a customer purchase, but a mismatch could also indicate that someone is using a stolen identity to complete a purchase.
sv_SE: Det finns legitima skäl till att fakturering/frakt inte matchar ett kundköp, men ett matchningsfel kan också indikera att någon använder en stulen identitet för att slutföra ett köp.

en: There are unsaved changes on this page. Are you sure you want to leave and discard the unsaved changes?
sv_SE: Det finns osparade ändringar Är du säker på att du vill förkasta dina ändringar som inte är sparade?

en: There has been an error accepting the dispute. Please try again later.
sv_SE: Det har uppstått ett fel att acceptera tvisten. Försök igen senare.

en: There has been an error canceling the payment for order #%s.
sv_SE: Det uppstod ett fel när betalningen för beställning %s skulle avbrytas.

en: There has been an error capturing the payment for order #%s.
sv_SE: Det uppstod ett fel när betalningen för beställning %s skulle genomföras.

en: There has been an error refunding the payment #%s. Please try again later.
sv_SE: Det uppstod ett fel när betalning %s skulle återbetalas. Försök igen senare.

en: There is %d customer subscription using Stripe Billing for subscription renewals. We suggest migrating it to on-site billing powered by the %s plugin. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}} | There are %d customer subscriptions using Stripe Billing for payment processing. We suggest migrating them to on-site billing powered by the %s plugin. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE[0]: Det finns %d kundprenumerationer som använder Stripe Billing för prenumerationsförnyelser. Vi föreslår att du migrerar detta till fakturering på webbplatsen, driven av %s-tillägget. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}
sv_SE[1]: Det finns %d kundprenumerationer som använder Stripe Billing för betalningsbehandling. Vi föreslår att du migrerar dem till fakturering på webbplatsen, driven av %s-tillägget. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: There is a newer version of WooCommerce Admin bundled with WooCommerce.
sv_SE: Det finns en nyare version av WooCommerce Admin paketerat med WooCommerce.

en: There is currently %d customer subscription using Stripe Billing for payment processing. This subscription will be automatically migrated to use the on-site billing engine built into %s once Stripe Billing is disabled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}} | There are currently %d customer subscriptions using Stripe Billing for payment processing. These subscriptions will be automatically migrated to use the on-site billing engine built into %s once Stripe Billing is disabled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE[0]: Det finns för närvarande en %d kundprenumeration som använder Stripe Billing för betalningsbehandling. Denna prenumeration kommer automatiskt att migreras för att använda den inbyggda faktureringsmotorn på %s när Stripe Billing är inaktiverat. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}
sv_SE[1]: Det finns för närvarande %d kundprenumerationer som använder Stripe Billing för betalningsbehandling. Dessa prenumerationer kommer automatiskt att migreras för att använda den inbyggda faktureringsmotorn på %s när Stripe Billing är inaktiverat. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: There was a duplicate attempt to initiate account setup. Please wait a few seconds and try again.
sv_SE: Det gjordes två försök samtidigt att initiera kontokonfiguration. Vänta några sekunder och försök igen.

en: There was a problem connecting your store to WordPress.com: "%s"
sv_SE: Det var ett problem att ansluta din butik till WordPress.com: ”%s”

en: There was a problem creating your subscription. %1$s doesn't meet the %2$sminimum recurring amount%3$s this payment method can process.
sv_SE: Det gick inte att skapa din prenumeration. %1$s uppfyller inte det %2$sminsta återkommande beloppet%3$s som denna betalningsmetod kan behandla.

en: There was a problem creating your subscription. Please try again or contact us for assistance.
sv_SE: Det var ett problem att skapa din prenumeration. Försök igen eller kontakta oss för hjälp.

en: There was a problem generating your export.
sv_SE: Det var ett problem att generera din export.

en: There was a problem processing the order.
sv_SE: Det uppstod ett problem med att behandla beställningen.

en: There was a problem processing the payment. Please check your email inbox and refresh the page to try again.
sv_SE: Det uppstod ett problem med att behandla betalningen. Kontrollera din e-postinkorg och uppdatera sidan för att försöka igen.

en: There was a problem processing your account data. Please try again.
sv_SE: Det var ett problem med att bearbeta din kontodata. Försök igen.

en: There was a problem redirecting you to the account dashboard. Please try again.
sv_SE: Det var ett problem att omdirigera dig till kontots adminpanel. Försök igen.

en: There was a problem redirecting you to the loan offer. Please check that it is not expired and try again.
sv_SE: Det uppstod ett problem med att omdirigera dig till låneerbjudandet. Kontrollera att det inte har löpt ut och försök igen.

en: There was a problem redirecting you to the requested link. Please check that it is valid and try again.
sv_SE: Det var ett problem att omdirigera dig till den begärda länken. Kontrollera att den är giltig och försök igen.

en: There was a problem resetting your account. Please wait a few seconds and try again.
sv_SE: Det uppstod ett problem vid återställandet av ditt konto. Vänta en stund och försök igen.

en: There was a problem setting up your %s account. Please try again.
sv_SE: Det var ett problem att ställa in ditt %s-konto. Försök igen.

en: There was an error accessing document %1$s. %2$s
sv_SE: Det gick inte att komma åt dokument %1$s. %2$s

en: There was an error applying the promotion. Please contact support for assistance if the problem persists
sv_SE: Det gick inte att tillämpa kampanjen. Kontakta supporten för att få hjälp om problemet kvarstår

en: There was an error getting your inbox. Please try again.
sv_SE: Det var ett fel med att hämta din inkorg. Försök igen.

en: There was an error processing the product with this payment method. Please add the product to the cart, instead.
sv_SE: Det gick inte att behandla produkten med denna betalningsmetod. Lägg till produkten i varukorgen istället.

en: There was an error rendering this view. Please contact support for assistance if the problem persists.
sv_SE: Ett fel uppstod vid renderingen av den här vyn. Kontakta supporten för att få hjälp om problemet kvarstår.

en: There was an error retrieving your fraud protection settings. Please refresh the page to try again.
sv_SE: Det uppstod ett fel när dina bedrägeriskyddsinställningar skulle hämtas. Uppdatera sidan för att försöka igen.

en: There was an error while processing this request. If you continue to see this notice, please contact the admin.
sv_SE: Det var ett fel när denna begäran bearbetades. Om du fortsätter att se denna notis, kontakta administratören.

en: These settings can be changed any time by visiting the Multi-Currency settings
sv_SE: Du kan ändra dessa inställningar när som helst genom att besöka inställningarna för flera valutor

en: These settings will also apply to the %s on your store.
sv_SE: Dessa inställningar kommer också tillämpas till %s i din butik.

en: This action is final and cannot be undone.
sv_SE: Denna åtgärd är slutgiltig och kan inte ångras.

en: This dispute was lost on %1$s due to non-response.
sv_SE: Denna tvist förlorades den %1$s på grund av uteblivet svar.

en: This feature is deprecated. Existing subscription renewals will continue to work, but creating or managing subscriptions is no longer available. Install {{learnMoreLink}}WooCommerce Subscriptions{{/learnMoreLink}} to continue managing subscriptions.
sv_SE: Denna funktion är föråldrad. Befintliga prenumerationsförnyelser kommer att fortsätta fungera, men det går inte längre att skapa eller hantera prenumerationer. Installera {{learnMoreLink}}WooCommerce Subscriptions{{/learnMoreLink}} för att fortsätta hantera prenumerationer.

en: This filter compares the amount of items in an order to the minimum and maximum counts that you specify. When enabled the payment will be blocked.
sv_SE: Det här filtret jämför antalet artiklar i en beställning med det minsta och det största antalet som du anger. När det är aktiverat kommer betalningen att blockeras.

en: This filter compares the post code submitted by the customer against the post code on file with the card issuer. The payment will be blocked if the two post codes do not match.
sv_SE: Detta filter jämför det postnummer som kunden har angett med det postnummer som finns hos kortutfärdaren. Betalningen kommer att blockeras om de två postnumren inte matchar.

en: This filter compares the purchase price of an order to the minimum and maximum purchase amounts that you specify. When enabled the payment will be blocked.
sv_SE: Det här filtret jämför köppriset för en beställning med det lägsta och högsta köpbelopp som du anger. När det är aktiverat kommer betalningen att blockeras.

en: This filter is disabled because you're currently selling to all countries.
sv_SE: Detta filter är inaktiverat eftersom du för närvarande säljer till alla länder.

en: This filter is disabled, and cannot be modified.
sv_SE: Detta filter är inaktiverat och kan inte ändras.

en: This filter screens for customer's {{ipAddressLink}}IP address{{/ipAddressLink}} to see if it is in a different country than indicated in their billing address. When enabled the payment will be blocked.
sv_SE: Det här filtret söker efter kundens {{ipAddressLink}}IP-adress{{/ipAddressLink}} för att se om den finns i ett annat land än vad som anges i faktureringsadressen. När det är aktiverat kommer betalningen att blockeras.

en: This filter screens for differences between the shipping information and the billing information (country). When enabled the payment will be blocked.
sv_SE: Det här filtret söker efter skillnader mellan fraktinformationen och faktureringsinformationen (land). När det är aktiverat kommer betalningen att blockeras.

en: This filter screens for {{ipAddressLink}}IP addresses{{/ipAddressLink}} outside of your {{supportedCountriesLink}}supported countries{{/supportedCountriesLink}}. When enabled the payment will be blocked.
sv_SE: Detta filter söker efter {{ipAddressLink}}IP-adresser{{/ipAddressLink}} utanför de {{supportedCountriesLink}}länder som stöds{{/supportedCountriesLink}}. När det är aktiverat kommer betalningen att blockeras.

en: This info will help us speed up the set up process.
sv_SE: Denna information kommer att hjälpa oss att snabba upp installationsprocessen.

en: This info will verify your account
sv_SE: Denna information kommer verifiera ditt konto

en: This inquiry was closed on %s.
sv_SE: Denna ärende avslutades den %s.

en: This is a compliance case and the issuer has indicated network rules have been violated. Please check for accuracy and upload any relevant documents.
sv_SE: Detta är ett efterlevnadsfall och utfärdaren har indikerat att nätverksreglerna har överträtts. Kontrollera riktigheten och ladda upp alla relevanta dokument.

en: This is an uncategorized dispute, so you should contact the customer for additional details to find out why the payment was disputed.
sv_SE: Detta är en okategoriserad tvist, så du bör kontakta kunden för ytterligare detaljer för att ta reda på varför betalningen bestrids.

en: This is the most common reason for a dispute, and happens when a cardholder claims that they didn’t authorize the payment. This can happen if the card was lost or stolen and used to make an unauthorized transaction. It can also happen if the cardholder doesn’t recognize the payment as it appears on the billing statement from their card issuer.
sv_SE: Detta är den vanligaste orsaken till en tvist, som inträffar när en kortinnehavare hävdar att de inte har godkänt betalningen. Detta kan hända om kortet tappades bort eller stals och användes för att göra en obehörig transaktion. Det kan också hända om kortinnehavaren inte känner igen betalningen så som den visas på faktureringsbeskedet från kortutgivaren.

en: This is the receipt for your order #%s:
sv_SE: Detta är kvittot för din beställning #%s:

en: This may be visible on receipts, invoices, and automated emails from your store.
sv_SE: Detta kan synas på kvitton, fakturor och automatiserade e-postmeddelanden från din butik.

en: This option will set up a %s test account using test data. When you’re ready to launch your store, switching to live payments is easy.
sv_SE: Detta alternativ kommer att ställa in ett %s-testkonto med hjälp av testdata. När du är redo att lansera din butik är det enkelt att byta till live-betalningar.

en: This order has a high risk of being fraudulent. We suggest contacting the customer to confirm their details before fulfilling it.
sv_SE: Denna beställning har en hög risk att vara bedräglig. Vi föreslår att du kontaktar kunden för att bekräfta deras uppgifter innan du uppfyller dem.

en: This order has a moderate risk of being fraudulent. We suggest contacting the customer to confirm their details before fulfilling it.
sv_SE: Denna beställning har en måttlig risk att vara bedräglig. Vi föreslår att du kontaktar kunden för att bekräfta deras uppgifter innan du uppfyller dem.

en: This order has a payment dispute for %1$s for the reason '%2$s'.
sv_SE: Denna beställning har en betalningstvist på %1$s av anledningen “%2$s”.

en: This order has an active payment dispute. Refunds and order editing are disabled.
sv_SE: Denna beställning har en aktiv betalningstvist. Återbetalningar och beställningsredigering är inaktiverade.

en: This order has been {{authorizedNotCaptured/}} yet. Changing the status to {{newOrderStatus/}} will also {{cancelAuthorization/}}. Do you want to continue?
sv_SE: Denna beställning har varit {{authorizedNotCaptured/}} ännu. Att ändra statusen till {{newOrderStatus/}} kommer också att {{cancelAuthorization/}}. Vill du fortsätta?

en: This order has been {{authorizedNotCaptured/}} yet. Changing the status to {{newOrderStatus/}} will also {{captureAuthorization/}}. Do you want to continue?
sv_SE: Denna beställning har varit {{authorizedNotCaptured/}} ännu. Att ändra statusen till {{newOrderStatus/}} kommer också att {{captureAuthorization/}}. Vill du fortsätta?

en: This payment cannot be processed in its current state.
sv_SE: Denna betalning kan inte behandlas i sitt nuvarande tillstånd.

en: This payment is not captured yet. To cancel this order, please go to 'Order Actions' > 'Cancel authorization'. To proceed with a refund, please go to 'Order Actions' > 'Capture charge' to charge the payment card, and then trigger a refund via the 'Refund' button.
sv_SE: Den här betalningen har inte genomförts än. För att avbryta den här beställningen, gå till "Beställningsåtgärder" > "Avbryt auktorisering". För att fortsätta med en återbetalning, gå till "Beställningsåtgärder" > "Genomför debitering" för att debitera betalningskortet och utlös sedan en återbetalning med knappen "Återbetalning".

en: This payment method cannot be saved for future use.
sv_SE: Denna betalningsmetod kan inte sparas för framtida användning.

en: This payment method is enabled by other extensions. {{reviewExtensions}}Review extensions{{/reviewExtensions}} to improve the shopper experience.
sv_SE: Detta betalsätt aktiveras av andra utökningar. {{reviewExtensions}}Granska utökningar{{/reviewExtensions}} för att förbättra kundupplevelsen.

en: This payment method is pending approval. Once approved, you will be able to use it.
sv_SE: Detta betalsätt väntar på att godkännas. När det har godkänts kommer du att kunna använda det.

en: This payment shows a lower than normal risk of fraudulent activity.
sv_SE: Denna betalning visar en lägre risk än normalt för bedräglig aktivitet.

en: This represents the fee %s collects for the transaction.
sv_SE: Detta representerar avgiften %s tar ut för transaktionen.

en: This review typically takes several weeks, but in some cases may take up to 3 months.
sv_SE: Denna granskning tar vanligtvis flera veckor, men i vissa fall kan det ta upp till 3 månader.

en: This subscription has been successfully migrated to a WooPayments tokenized subscription.
sv_SE: Den här prenumerationen har migrerats till en WooPayments-tokeniserad prenumeration.

en: This tool removes incorrect refund records and fee data from orders where payment authorization was canceled (not captured). This fixes negative values appearing in WooCommerce Analytics for stores using manual capture.
sv_SE: Det här verktyget tar bort felaktiga återbetalningsposter och avgiftsdata från beställningar där betalningsauktoriseringen avbröts (inte genomförd). Detta åtgärdar negativa värden som visas i WooCommerce Analytics för butiker med hjälp av manuell genomföring.

en: This tool will clear the cached account values used in %s.
sv_SE: Det här verktyget kommer att rensa de cachade kontovärden som används i %s.

en: This tool will migrate all Stripe Billing subscriptions to tokenized subscriptions with WooPayments.%1$sNumber of Stripe Billing subscriptions found: %2$d
sv_SE: Det här verktyget kommer att migrera alla Stripe Billing-prenumerationer till tokeniserade prenumerationer med WooPayments.%1$sAntal hittade Stripe Billing-prenumerationer: %2$d

en: This transaction is being reviewed under Visa’s network compliance rules.
sv_SE: Denna transaktion granskas enligt Visas regler för nätverksefterlevnad.

en: This transaction is not connected to order.
sv_SE: Denna transaktion är inte kopplad till beställning.

en: This transaction was held for review by your risk filters, and the charge was manually blocked after review.
sv_SE: Denna transaktion hölls för granskning av dina riskfilter och debiteringen blockerades manuellt efter granskning.

en: This transaction will be included in an upcoming automated payout. The date of the payout will be displayed here once it is scheduled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Denna transaktion kommer att inkluderas i en kommande automatiserad utbetalning. Utbetalningsdatumet kommer att visas här när det är schemalagt. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: This will issue a full refund of {{strong}}%s{{/strong}} to the customer.
sv_SE: Detta kommer att utfärda en fullständig återbetalning på {{strong}}%s{{/strong}} till kunden.

en: This will take place in a secure environment through our partner. Once your business details are verified, you’ll be redirected back to your store dashboard.
sv_SE: Detta kommer att ske i en säker miljö genom vår partner. När din företagsinformation har verifierats kommer du att omdirigeras tillbaka till din butiks adminpanel.

en: This will update order metadata and delete incorrect refund records for affected orders. This fixes negative values in WooCommerce Analytics. Make sure you have a recent backup before proceeding. Continue?
sv_SE: Detta kommer att uppdatera beställningsmetadata och ta bort felaktiga återbetalningsposter för berörda beställningar. Detta korrigerar negativa värden i WooCommerce Analytics. Se till att du har en aktuell säkerhetskopia innan du fortsätter. Vill du fortsätta?

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Timeline
sv_SE: Tidslinje

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: To access your subscriptions data and keep managing recurring payments, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>. Built-in support for subscriptions is no longer available in WooPayments.
sv_SE: För att komma åt dina prenumerationsdata och fortsätta hantera återkommande betalningar, installera <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>. Inbyggt stöd för prenumerationer är inte längre tillgängligt i WooPayments.

en: To add new currencies to your store, please finish setting up %s.
sv_SE: För att lägga till nya valutor i din butik, slutför inställning av %s.

en: To begin accepting real payments you will need to first %1$sreset your account%2$s and, then, provide additional details about your business. %3$sLearn more%4$s
sv_SE: För att börja ta emot riktiga betalningar måste du först %1$såterställa ditt konto%2$s och sedan ange ytterligare detaljer om ditt företag. %3$sLäs mer%4$s

en: To begin accepting real payments, please go to the live store or change your %1$sWordPress environment%2$s to a production one. %3$sLearn more%4$s
sv_SE: För att börja ta emot riktiga betalningar, gå till live-butiken eller ändra din %1$sWordPress-miljö%2$s till en produktionsmiljö. %3$sLäs mer%4$s

en: To begin accepting real payments, please go to the live store or change your {{wpEnvLink}}WordPress environment{{/wpEnvLink}} to a production one. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: För att börja ta emot riktiga betalningar går du till live-butiken eller ändra din {{wpEnvLink}}WordPress-miljö{{/wpEnvLink}} till en produktionsmiljö. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: To complete your transaction with **the selected payment method**, you must log in or create an account with our site.
sv_SE: För att slutföra din transaktion med den **valda betalningsmetoden** måste du logga in eller skapa ett konto på vår webbplats.

en: To continue offering subscriptions and gain access to your data, please install WooCommerce Subscriptions. WooPayments no longer supports this feature.
sv_SE: För att fortsätta erbjuda prenumerationer och få åtkomst till dina data, installera WooCommerce Subscriptions. WooPayments stöder inte längre denna funktion.

en: To continue using %s, please review and agree to our {{link}}Terms of Service{{/link}}. By clicking “Accept” you agree to the Terms of Service.
sv_SE: För att fortsätta använda %s, granska och godkänn våra {{link}}användarvillkor{{/link}}. Genom att klicka på "Acceptera" samtycker du till användarvillkoren.

en: To enable Link by Stripe, you must first disable WooPay.
sv_SE: För att aktivera Link by Stripe måste du först inaktivera WooPay.

en: To enable WooPay, you must first disable Link by Stripe.
sv_SE: För att aktivera WooPay måste du först inaktivera Link by Stripe.

en: To ensure safe and secure transactions, a WordPress.com account is required before you can verify your business details.
sv_SE: För att säkerställa trygga och säkra transaktioner krävs ett WordPress.com-konto innan du kan verifiera dina företagsuppgifter.

en: To ensure safe and secure transactions, a WordPress.com account is required.
sv_SE: För att säkerställa trygga och säkra transaktioner krävs ett WordPress.com-konto.

en: To enter your own exchange rates or update the formatting rules for each currency, visit the Multi-Currency settings.
sv_SE: För att ange dina egna växelkurser eller uppdatera formateringsreglerna för respektive valuta, besök inställningarna för flera valutor.

en: To preview the express checkout buttons, activate at least one express checkout.
sv_SE: För att förhandsgranska snabbkassaknapparna, aktivera minst en snabbkassa.

en: To preview the express checkout buttons, ensure your store uses HTTPS on a publicly available domain, and you're viewing this page in a Safari or Chrome browser. Your device must be configured to use Apple Pay or Google Pay.
sv_SE: För att förhandsgranska snabbkassaknapparna, se till att din butik använder HTTPS på en offentligt tillgänglig domän och att du visar denna sida i en Safari- eller Chrome-webbläsare. Din enhet måste vara konfigurerad för att använda Apple Pay eller Google Pay.

en: To support our case, we are providing the following documentation:
sv_SE: För att stödja vårt ärende tillhandahåller vi följande dokumentation:

en: To use %s, you will need to verify your business details.
sv_SE: För att använda %s måste du verifiera dina företagsuppgifter.

en: To: %s
sv_SE: Till: %s

en: ToS accept parameter is missing
sv_SE: Parameter för ToS-godkännande saknas

en: Total
sv_SE: Totalsumma

en: Total balance
sv_SE: Totalt saldo

en: Total balance = Available funds + Pending funds
sv_SE: Totalt saldo = Tillgängliga medel + Väntande medel

en: Total fees
sv_SE: Totala avgifter

en: Total per transaction
sv_SE: Totalt per transaktion

en: Total repaid
sv_SE: Totalt återbetalt

en: Total repaid placeholder
sv_SE: Platshållare för totalt återbetalat belopp

en: Total transaction fee
sv_SE: Total transaktionsavgift

en: Track recurring revenue and manage active subscriptions directly from your store’s dashboard — powered by %s.
sv_SE: Håll koll på återkommande intäkter och hantera prenumeranter direkt i din butiks adminpanel – driven av %s.

en: Transaction Fee:
sv_SE: Transaktionsavgift:

en: Transaction ID
sv_SE: Transaktions-ID

en: Transaction actions
sv_SE: Transaktionsåtgärder

en: Transaction breakdown
sv_SE: Transaktionsuppdelning

en: Transaction fee
sv_SE: Transaktionsavgift

en: Transaction fees breakdown
sv_SE: Uppdelning av transaktionsavgifter

en: Transaction fees.
sv_SE: Transaktionsavgifter.

en: Transaction preferences
sv_SE: Transaktionspreferenser

en: Transaction unauthorized
sv_SE: Transaktion oauktoriserad

en: Transactions
sv_SE: Transaktioner

en: Transactions match <select /> filters
sv_SE: Transaktioner matchar <select /> filter

en: Transactions match {{select /}} filters
sv_SE: Transaktioner matchar {{select /}} filter

en: Transfer connection
sv_SE: Överför anslutning

en: Transfer your %3$s connection from <hostname>%2$s</hostname> to this site <hostname>%1$s</hostname>. <hostname>%2$s</hostname> will be disconnected from %3$s.
sv_SE: Överför din %3$s-anslutning från <hostname>%2$s</hostname> till denna webbplats <hostname>%1$s</hostname>. <hostname>%2$s</hostname> kommer att kopplas från från %3$s.

en: Transfer your connection
sv_SE: Överför din anslutning

en: Try to get in touch with your customer. Sometimes people forget about payments they make or don’t recognize the way they appear on their card statement. If this is the case, ask them to contact their card issuer and let them know they no longer dispute the transaction.
sv_SE: Försök att komma i kontakt med din kund. Ibland glömmer människor bort betalningar de gör eller känner inte igen hur de visas på deras kontoutdrag. Om så är fallet, be dem kontakta sin kortutgivare och låta dem veta att de inte längre bestrider transaktionen.

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type of business
sv_SE: Typ av verksamhet

en: Type of the payment method.
sv_SE: Typ av betalningsmetoden.

en: Typography
sv_SE: Typografi

en: UEN or GST Registration Number
sv_SE: UEN- eller GST-registreringsnummer

en: UPE payment failed: %s
sv_SE: UPE-betalning misslyckades: %s

en: Unable to decode response from WooCommerce Payments API
sv_SE: Kan inte att avkoda svar från WooCommerce Payments API

en: Unable to encode body for request to WooCommerce Payments API.
sv_SE: Det gick inte att koda innehåll för begäran till WooCommerce Payments-API:et.

en: Unable to generate renewal order for subscription on the "invoice.paid" event.
sv_SE: Det gick inte att generera förnyelsebeställning för prenumeration på händelsen ”invoice.paid”.

en: Unable to generate renewal order for subscription to record the incoming "invoice.payment_failed" event.
sv_SE: Kan inte generera förnyelsebeställning för prenumeration för att registrera den inkommande ”invoice.payment_failed”-händelsen.

en: Unable to process the payment. Please try again later.
sv_SE: Kan inte behandla betalningen. Försök igen senare.

en: Unable to set subscription item ID meta for WooPayments subscription item %s.
sv_SE: Det gick inte att ange prenumerationsobjekt-ID-meta för WooPayments-prenumerationsobjekt %s.

en: Unable to start onboarding. If this problem persists, please contact support.
sv_SE: Kan inte starta onboarding. Kontakta supporten om problemet kvarstår.

en: Unable to update UPE appearance values at this time.
sv_SE: Det går för närvarande inte att uppdatera UPE-utseendevärden.

en: Unable to view order. Order not found.
sv_SE: Kan inte visa beställning. Beställning hittades inte.

en: Unavailable
sv_SE: Inte tillgänglig

en: Uncaptured (%1$s)
sv_SE: Ej genomförd (%1$s)

en: Uncaptured transactions
sv_SE: Ej uppfångade transaktioner

en: Under review
sv_SE: Under granskning

en: Underage. Age must be at least 18.
sv_SE: Minderårig. Ålder måste vara minst 18 år.

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Unexpected server error
sv_SE: Oväntat serverfel

en: Unfortunately, your order has failed. Please <a href="%s">try checking out again</a>.
sv_SE: Din beställning har misslyckats. Försök att <a href="%s">slutföra kassaprocessen igen</a>.

en: United Arab Emirates
sv_SE: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom (UK)
sv_SE: Storbritannien (UK)

en: United States (US)
sv_SE: USA (US)

en: United States (US) dollar
sv_SE: Amerikanska dollar

en: Unknown
sv_SE: Okänt

en: Unknown document type
sv_SE: Okänd dokumenttyp

en: Unknown error
sv_SE: Okänt fel

en: Unknown transactions
sv_SE: Okända transaktioner

en: Unrecognized
sv_SE: Okänd

en: Unsupported currency:
sv_SE: Valuta som inte stöds:

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update %s business details
sv_SE: Uppdatera %s företagsuppgifter

en: Update WordPress
sv_SE: Uppdatera WordPress

en: Update and retry payment
sv_SE: Uppdatera och försök att betala igen

en: Update business details
sv_SE: Uppdatera företagsdetaljer

en: Update by %s to avoid a disruption in payouts.
sv_SE: Uppdatera senast %s för att undvika utbetalningsavbrott.

en: Update payment details
sv_SE: Uppdatera betalningsdetaljer

en: Update payment method
sv_SE: Uppdatera betalningsmetod

en: Update selected
sv_SE: Uppdatera markerade

en: Update your store's configuration to ensure smooth transactions.
sv_SE: Uppdatera din butiks konfiguration för att säkerställa smidiga transaktioner.

en: Updates take a moment to appear. Please refresh the page in a minute.
sv_SE: Det tar en stund innan uppdateringar visas. Uppdatera sidan om någon minut.

en: Upload a custom logo. Upload a horizontal image with a white or transparent background for best results. Use a PNG or JPG image format. Recommended width: 512 pixels minimum.
sv_SE: Ladda upp en anpassad logga. Ladda upp en horisontell bild med en vit eller transparent bakgrund för bästa resultat. Använd PNG- eller JPG-bildformat. Rekommenderad bredd: minst 512 pixlar.

en: Upload custom logo
sv_SE: Ladda upp anpassad logga

en: Upload evidence
sv_SE: Ladda upp bevis

en: Upload file
sv_SE: Ladda upp fil

en: Use only kana characters.
sv_SE: Använd endast kana-tecken.

en: Use only kanji characters.
sv_SE: Använd endast kanji-tecken.

en: Use only latin characters.
sv_SE: Använd endast latinska tecken.

en: Use test card <number>%s</number> or refer to our <a>testing guide</a>.
sv_SE: Använd testkort <number>%s</number> eller se vår <a>testguide</a>.

en: Use the bundled version of WooCommerce Admin
sv_SE: Använd paketversionen av WooCommerce Admin

en: Use {{testCardHelpLink}}test card numbers{{/testCardHelpLink}} to simulate various transactions. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Använd {{testCardHelpLink}}testkortsnummer{{/testCardHelpLink}} för att simulera olika transaktioner. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Useful resources
sv_SE: Användbara resurser

en: VAT Number
sv_SE: Momsregistreringsnummer

en: Variable fee: %s
sv_SE: Variabel avgift: %s

en: Verification failed for an unknown reason. Correct any errors and resubmit the required fields.
sv_SE: Verifieringen misslyckades av okänd anledning. Rätta eventuella fel och skicka in de obligatoriska fälten igen.

en: Verified name
sv_SE: Verifierat namn

en: Verify business details
sv_SE: Verifiera företagsuppgifter

en: Verify your business details with %s to accept recurring payments for this subscription product.
sv_SE: Verifiera dina företagsuppgifter med %s för att ta emot återkommande betalningar för den här prenumerationsprodukten.

en: Verifying your information with %s
sv_SE: Verifiera din information med %s

en: View Multi-Currency settings
sv_SE: Visa inställningar för flera valutor

en: View details
sv_SE: Visa detaljer

en: View dispute details
sv_SE: Visa detaljer om tvisten

en: View full payout history
sv_SE: Visa fullständig utbetalningshistorik

en: View loan details
sv_SE: Visa lånedetaljer

en: View more details
sv_SE: Visa mer detaljer

en: View order to issue refund
sv_SE: Visa beställning för att utfärda återbetalning

en: View our documentation
sv_SE: Visa vår dokumentation

en: View submitted dispute
sv_SE: Visa skickad tvist

en: View submitted evidence
sv_SE: Visa inlämnat bevis

en: View transactions
sv_SE: Visa transaktioner

en: Viewing test %1$s. To view live %1s, disable test mode in {{settingsLink}}%2s settings{{/settingsLink}}.
sv_SE: Visningstest för %1$s. För att visa live %1s, inaktivera testläget i {{settingsLink}}%2s-inställningarna{{/settingsLink}}.

en: Visa will review your submission under its network rules and determine the outcome of the dispute.
sv_SE: Visa kommer att granska din inlämning enligt dess nätverksregler och avgöra resultatet av tvisten.

en: WPCOM Blog ID
sv_SE: WPCOM blogg-ID

en: Was this charge a duplicate?
sv_SE: Var denna avgift en dubblett?

en: We are submitting evidence in response to chargeback #%1$s for transaction #%2$s on %3$s.
sv_SE: Vi skickar in bevis som svar på återkrav %1$s för transaktion %2$s den %3$s.

en: We could not verify that the person resides at the provided address. The address must be a valid physical address where the individual resides and cannot be a P.O. Box.
sv_SE: Vi kunde inte verifiera att personen bor på den angivna adressen. Adressen måste vara en giltig fysisk adress där personen bor och får inte vara en postbox.

en: We couldn’t verify the postal code in the billing address. If the issue persists, suggest the customer to reach out to the card issuing bank.
sv_SE: Vi kunde inte verifiera postnumret i faktureringsadressen. Om problemet kvarstår, föreslå kunden att kontakta den kortutgivande banken.

en: We couldn’t verify the postal code in your billing address. Make sure the information is current with your card issuing bank and try again.
sv_SE: Vi kunde inte verifiera postnumret i din faktureringsadress. Se till att informationen är aktuell hos din kortutgivande bank och försök igen.

en: We detected and prevented an attempt to pay for a duplicate order. If this was a mistake and you wish to try again, please create a new order.
sv_SE: Vi upptäckte och förhindrade ett försök att betala för en dubblett av beställning. Om detta var ett misstag och du vill försöka igen, skapa en ny beställning.

en: We have identified executives that haven’t been added on the account. Add any missing executives to the account.
sv_SE: Vi har identifierat chefer som inte har lagts till på kontot. Lägg till eventuella saknade chefer till kontot.

en: We have identified holding companies with significant percentage ownership. Upload a Memorandum of Association for each of the holding companies.
sv_SE: Vi har identifierat holdingbolag med betydande procentuellt ägande. Ladda upp en stiftelseurkund för vart och ett av holdingbolagen.

en: We have identified owners that haven’t been added on the account. Add any missing owners to the account.
sv_SE: Vi har identifierat ägare som inte har lagts till på kontot. Lägg till eventuella saknade ägare till kontot.

en: We need more information from you to enable this method. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Vi behöver mer information från dig för att aktivera denna metod. {{learnMoreLink}}Lär dig mer.{{/learnMoreLink}}

en: We noticed you're visiting from %1$s. We've updated our prices to %2$s for your shopping convenience. <a href="%4$s">Use %3$s instead.</a>
sv_SE: Vi ser att du är på besök från %1$s. Vi har uppdaterat våra priser till %2$s för att göra det enklare för dig att handla. <a href="%4$s">Använd %3$s istället.</a>

en: We prevented multiple payments for the same order. If this was a mistake and you wish to try again, please create a new order.
sv_SE: Vi förhindrade flera betalningar för samma beställning. Om detta var ett misstag och du vill försöka igen, skapa en ny beställning.

en: We recommend reviewing your options before responding before the deadline.
sv_SE: Vi rekommenderar att du granskar dina alternativ innan du svarar innan tidsfristen löper ut.

en: We recommend reviewing your options before responding by the deadline.
sv_SE: Vi rekommenderar att du granskar dina alternativ innan du svarar inom tidsfristen.

en: We take every step required to safeguard your personal data. %s is built in partnership with Stripe to store your data in a safe and secure manner.
sv_SE: Vi vidtar alla åtgärder som krävs för att skydda dina personuppgifter. %s är byggt i samarbete med Stripe för att lagra dina uppgifter på ett säkert och tryggt sätt.

en: We'll do our best to work with Stripe to confirm your identity as quickly as we can. Typically, we'll confirm your application within a couple of days.
sv_SE: Vi kommer att göra vårt bästa för att samarbeta med Stripe för att bekräfta din identitet så snabbt vi kan. Vanligtvis kommer vi att bekräfta din ansökan inom ett par dagar.

en: We're not able to add this payment method. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Vi kan inte lägga till denna betalningsmetod. Uppdatera sidan och försök igen.

en: We're not able to add this payment method. Please try again later
sv_SE: Vi kan inte lägga till denna betalningsmetod. Försök igen senare

en: We're not able to process this payment due to the order ID mismatch. Please try again later.
sv_SE: Vi kan inte behandla denna betalning på grund av att beställnings-ID inte matchar. Försök igen senare.

en: We're not able to process this payment. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Vi kan inte behandla denna betalning. Uppdatera sidan och försök igen.

en: We're not able to process this payment. Please try again later.
sv_SE: Vi kan inte behandla denna betalning. Försök igen senare.

en: We're not able to process this payment. Please try again later. WooPayMeta: intent_meta_order_id: %1$s, order_id: %2$s
sv_SE: Vi kan inte behandla denna betalning. Försök igen senare. WooPayMeta: intent_meta_order_id: %1$s, order_id: %2$s

en: We're not able to process this request. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Vi kan inte behandla denna begäran. Uppdatera sidan och försök igen.

en: We've successfully collected payment for your subscription using your new payment method.
sv_SE: Vi har tagit emot betalning för din prenumeration med din nya betalningsmetod.

en: We've temporarily paused new account creation. We'll notify you when we resume!
sv_SE: Vi har tillfälligt pausat skapandet av nya konton. Vi meddelar dig när funktionen är igång igen.

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Weekly
sv_SE: En gång i veckan

en: Weekly anchor for deposit scheduling when interval is set to weekly
sv_SE: Veckoankare för schemaläggning av insättning när intervallet är inställt på månadsvis

en: We’ll use these details to enable payments for your store. This information can’t be changed after your account is created.
sv_SE: Vi använder dessa uppgifter för att aktivera betalningar för din butik. Denna information kan inte ändras efter att ditt konto har skapats.

en: We’re processing your export. 🎉 The file will download automatically and be emailed to %s.
sv_SE: Vi behandlar din export. 🎉 Filen laddas ner automatiskt och e-postas till %s.

en: We’ve detected that you have duplicate sites connected to %s. When Safe Mode is active, payments will not be interrupted. However, some features may not be available until you’ve resolved this issue below. Safe Mode is most frequently activated when you’re transferring your site from one domain to another, or creating a staging site for testing. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>
sv_SE: Vi har upptäckt att du har dubbla webbplatser som är anslutna till %s. När felsäkert läge är aktivt avbryts inte betalningar. Det kan dock hända att vissa funktioner inte blir tillgängliga förrän du har löst problemet nedan. Felsäkert läge aktiveras oftast när du flyttar din webbplats från en domän till en annan eller skapar en utvecklingswebbplats för testning. <safeModeLink>Läs mer</safeModeLink>

en: We’ve detected that you have duplicate sites connected to %s. When Safe Mode is active, payments will not be interrupted. However, some features may not be available until you’ve resolved this issue below. Safe Mode is most frequently activated when you’re transferring your site from one domain to another, or creating a staging site for testing. A site administrator can resolve this issue. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>
sv_SE: Vi har upptäckt att du har dubbla webbplatser som är anslutna till %s. När felsäkert läge är aktivt avbryts inte betalningar. Det kan dock hända att vissa funktioner inte blir tillgängliga förrän du har löst problemet nedan. Felsäkert läge aktiveras oftast när du flyttar din webbplats från en domän till en annan eller skapar en utvecklingswebbplats för testning. En webbplatsadministratör kan lösa det här problemet. <safeModeLink>Läs mer</safeModeLink>

en: We’ve saved your product as a draft.
sv_SE: Vi sparade din produkt som ett utkast.

en: What category of legal entity identify your business?
sv_SE: Vilken kategori av juridisk person identifierar ditt företag?

en: What else should I keep in mind while completing this process?
sv_SE: Vad mer bör jag tänka på när jag slutför denna process?

en: What information should I have at hand before I start the “Know Your Customer” process?
sv_SE: Vilken information bör jag ha till hands innan jag påbörjar processen ”Lär känna din kund”?

en: What is “Know Your Customer”?
sv_SE: Vad är ”Lär känna din kund"?

en: What payment methods are enabled for the store.
sv_SE: Vilka betalningsmetoder som är aktiverade för butiken.

en: What type of goods or services does your business sell?
sv_SE: Vilken typ av varor eller tjänster säljer ditt företag?

en: What type of legal entity is your business?
sv_SE: Vilken typ av juridisk enhet är ditt företag?

en: What’s next?
sv_SE: Vad händer nu?

en: When enabled debug notes will be added to the log.
sv_SE: När det är aktiverat kommer felsökningsanteckningar att läggas till i loggen.

en: When enabled, WooPay checkout will be themed with your store’s brand colors and fonts. {{docs}}Learn more {{/docs}}
sv_SE: När detta är aktiverat kommer WooPay-kassan att ha din butiks varumärkesfärger och typsnitt som tema. {{docs}}Läs mer{{/docs}}

en: When enabled, customers will be able to checkout using WooPay.
sv_SE: När detta är aktiverat kommer kunder att kunna betala med WooPay.

en: When enabled, customers will be able to checkout using WooPay. In order to use {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, you must agree to our {{tosLink}}WooCommerce Terms of Service{{/tosLink}} and {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Click here{{/trackingLink}} to learn more about the data you will be sharing and opt-out options.
sv_SE: När detta är aktiverat kommer kunder att kunna betala i kassan med WooPay. För att använda {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}} måste du godkänna våra {{tosLink}}användarvillkor{{/tosLink}} och vår {{privacyLink}}integritetspolicy{{/privacyLink}} för WooCommerce. {{trackingLink}}Klicka här{{/trackingLink}} för att läsa mer om vilka data du kommer att dela och avanmälningsalternativ.

en: When enabled, payment error logs will be saved to WooCommerce > Status > Logs.
sv_SE: När aktiverad kommer felloggar för betalningar att sparas till WooCommerce > Status > Loggar.

en: When enabled, payment methods powered by %s will appear on checkout.
sv_SE: När detta är aktiverat kommer betalningsmetoder som drivs av %s att visas i kassan.

en: When enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are stored in our platform, not on your store.
sv_SE: Om detta är aktiverat kommer användare att kunna betala med ett sparat kort i kassan. Kortuppgifterna sparas på vår plattform, inte i din butik.

en: When you reset your account, all payment data — including your %1$s account details, test transactions, and payouts history — will be lost. Your order history will remain. This action cannot be undone, but you can create a new test account at any time.
sv_SE: När du återställer ditt konto kommer all betalningsdata – inklusive din %1$s-kontoinformation, testtransaktioner och utbetalningar – att gå förlorad. Din beställningshistorik kommer att finnas kvar. Den här åtgärden kan inte ångras, men du kan skapa ett nytt testkonto när som helst.

en: When you reset your test account, all payment data — including your %1$s account details, test transactions, and payouts history — will be lost. Your order history will remain. This action cannot be undone, but you can create a new test account at any time.
sv_SE: När du återställer ditt testkonto kommer all betalningsdata – inklusive informationen för ditt %1$s-konto, testtransaktioner och utbetalningar – att gå förlorad. Din beställningshistorik kommer att finnas kvar. Den här åtgärden kan inte ångras, men du kan skapa ett nytt testkonto när som helst.

en: Where is your business located?
sv_SE: Var finns ditt företag?

en: Whether debug logging is enabled and working or not.
sv_SE: Om felsökningsloggning är aktiverad och fungerar eller inte.

en: Whether the new WooPay Express Checkout is enabled or not.
sv_SE: Om den nya WooPay Express Checkout är aktiverad eller inte.

en: Whether the payment gateway has test payments enabled or not.
sv_SE: Om betalningslösningen har aktiverat testbetalningar eller inte.

en: Whether the store has Payment Request enabled or not.
sv_SE: Om butiken har Betalningsbegäran aktiverat eller inte.

en: Whether the store has the Auth & Capture feature enabled or not.
sv_SE: Om butiken har funktionen Autentisera och genomför aktiverad eller inte.

en: Whether the store has the Multi-currency feature enabled or not.
sv_SE: Om butiken har funktionen för flera valutor aktiverad eller inte.

en: Whether the tax documents section is enabled or not.
sv_SE: Om momsdokumentsektionen är aktiverad eller inte.

en: Whether there are extensions active that are have known incompatibilities with the functioning of the new WooPay Express Checkout.
sv_SE: Om det finns aktiva utökningar som har kända inkompatibiliteter med funktionen hos den nya WooPay-snabbkassan.

en: Whether there is a Stripe Billing off-site to on-site billing migration in progress.
sv_SE: Om det pågår en faktureringsmigrering från extern Stripe Billing till fakturering på webbplatsen.

en: While optional, we strongly recommend providing as many of these documents as possible. The following file types are supported: PDF, JPEG, and PNG.
sv_SE: Även om det är valfritt rekommenderar vi starkt att du tillhandahåller så många av dessa dokument som möjligt. Följande filtyper stöds: PDF, JPEG och PNG.

en: Why do I have to share this information?
sv_SE: Varför måste jag dela denna information?

en: Why do you disagree with this dispute?
sv_SE: Varför håller du inte med om denna tvist?

en: Why we ask for personal financial information
sv_SE: Varför vi ber om personlig ekonomisk information

en: With the following message: <code>%s</code>
sv_SE: Med följande meddelande: <code>%s</code>

en: With {{strong}}instant payout{{/strong}} you can receive requested funds in your bank account within 30 mins for a %s%% fee. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: Med {{strong}}omedelbar utbetalning{{/strong}} kan du få begärda medel på ditt bankkonto inom 30 minuter mot en avgift på %s%%. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: Withdrawal
sv_SE: Uttag

en: Withdrawal amount
sv_SE: Uttagsbelopp

en: Withdrawal date
sv_SE: Uttagsdatum

en: Withdrawal details
sv_SE: Uttagsinformation

en: Withdrawal overview
sv_SE: Uttagsöversikt

en: Withhold rate
sv_SE: Källkodssats

en: Within 1 month
sv_SE: Inom 1 månad

en: Won
sv_SE: Vann

en: WooCommerce In-Person Payments
sv_SE: WooCommerce personliga betalningar

en: WooCommerce Payments
sv_SE: WooCommerce-betalningar

en: WooCommerce Payments: detected and deleted order ID %d, which has duplicate cart content with this order.
sv_SE: WooCommerce Payments: detekterade och tog bort beställnings-ID %d, som har samma varukorgsinnehåll som den här beställningen.

en: WooPay Disable Feedback
sv_SE: WooPay – inaktivera feedback

en: WooPay Express Checkout
sv_SE: WooPay-snabbkassa

en: WooPay Incompatible Extensions
sv_SE: Inkompatibla utökningar med WooPay

en: WooPay Logo
sv_SE: WooPay-logga

en: WooPay SMS code verification
sv_SE: WooPay-verifiering med SMS-kod

en: WooPay blog_token is currently misconfigured.
sv_SE: WooPay blog_token är för närvarande felkonfigurerad.

en: WooPay checkout encountered a fatal error: %s
sv_SE: WooPay-kassan stötte på ett allvarligt fel: %s

en: WooPay is not available, as a %s feature, or the store is not yet eligible.
sv_SE: WooPay är inte tillgängligt, som en %s-funktion, eller butiken är ännu inte berättigad.

en: WooPay is unavailable at this time. Please complete your checkout below. Sorry for the inconvenience.
sv_SE: WooPay är inte tillgängligt just nu. Slutför din kassaprocess nedan. Vi beklagar besväret.

en: WooPay is unavailable at this time. Sorry for the inconvenience.
sv_SE: WooPay är inte tillgängligt just nu. Vi ber om ursäkt för besväret.

en: WooPay request is not signed correctly.
sv_SE: WooPay-begäran är inte korrekt signerad.

en: WooPayments Disable Survey
sv_SE: WooPayments – inaktivera undersökning

en: WooPayments Logo
sv_SE: WooPayments-logga

en: WooPayments no longer allows customers to create new subscriptions. Beginning in version 9.8, billing for existing customer subscriptions will no longer be supported. To ensure there is no interruption of service, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.
sv_SE: WooPayments tillåter inte längre kunder att skapa nya prenumerationer. Från och med version 9.8 kommer fakturering för befintliga kundprenumerationer inte längre att stödjas. För att säkerställa att det inte blir något avbrott i tjänsten, installera <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.

en: WooPayments no longer supports billing for existing customer subscriptions. All subscriptions data is read-only. Please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> to continue managing your subscriptions.
sv_SE: WooPayments stöder inte längre fakturering för befintliga kundprenumerationer. Alla prenumerationsdata är skrivskyddade. Installera <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> för att fortsätta hantera dina prenumerationer.

en: WooPayments no longer supports subscriptions capabilities and subscriptions data can no longer be accessed. Please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> to continue managing your subscriptions.
sv_SE: WooPayments stöder inte längre prenumerationsfunktioner och prenumerationsdata kan inte längre kommas åt. Installera <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> för att fortsätta hantera dina prenumerationer.

en: WooPayments subscription renewal attempt %1$d failed with the following message "%2$s" and failure code <code>%3$s</code> | WooPayments subscription renewal attempt %1$d failed with the following message "%2$s" and failure code <code>%3$s</code>
sv_SE[0]: WooPayments-prenumerationsförnyelseförsöket %1$d misslyckades med följande meddelande ”%2$s” och felkod <code>%3$s</code>
sv_SE[1]: WooPayments-prenumerationsförnyelseförsöket %1$d misslyckades med följande meddelande ”%2$s” och felkod <code>%3$s</code>

en: WooPayments subscription renewal attempt %d failed. | WooPayments subscription renewal attempt %d failed.
sv_SE[0]: WooPayments-prenumerationsförnyelseförsök %d misslyckades.
sv_SE[1]: WooPayments-prenumerationsförnyelseförsök %d misslyckades.

en: WooPayments was in test mode when this order was placed. {{learnMoreLink/}}
sv_SE: WooPayments var i testläge när denna beställning gjordes. {{learnMoreLink/}}

en: WooPayments woopay order status sync
sv_SE: Synkronisering av woopay-beställningsstatus för WooPayments

en: WooPayments: Fix incorrect order data
sv_SE: WooPayments: Åtgärda felaktiga beställningsdata

en: Would you mind sharing more about why you chose that option?
sv_SE: Skulle du kunna dela mer om varför du valde det alternativet?

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes, deactivate %s
sv_SE: Ja, inaktivera %s

en: Yes, reset account
sv_SE: Ja, återställ konto

en: You are about to export %d deposits. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
sv_SE: Du är på väg att exportera %d insättningar. Om du vill minska storleken på din export kan du använda ett eller flera filter. Vill du fortsätta?

en: You are about to export %d disputes. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
sv_SE: Du är på väg att exportera %d tvister. Om du vill minska storleken på din export kan du använda ett eller flera filter. Vill du fortsätta?

en: You are about to export %d transactions. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
sv_SE: Du är på väg att exportera %d transaktioner. Om du vill minska storleken på din export kan du använda ett eller flera filter. Vill du fortsätta?

en: You are saving %1$s%% on processing fees for the first %2$s of total payment volume or through %3$s.
sv_SE: Du sparar %1$s%% på hanteringsavgifter för de första %2$s av den totala betalningsvolymen eller fram till %3$s.

en: You are saving %1$s%% on processing fees for the first %2$s of total payment volume.
sv_SE: Du sparar %1$s%% på hanteringsavgifter för de första %2$s av den totala betalningsvolymen.

en: You are saving %1$s%% on processing fees through %2$s.
sv_SE: Du sparar %1$s%% på hanteringsavgifter fram till %2$s.

en: You are saving %s%% on processing fees.
sv_SE: Du sparar %s%% på hanteringsavgifter.

en: You are using a sandbox test account.
sv_SE: Du använder ett sandboxtestkonto.

en: You are using a test account.
sv_SE: Du använder ett testkonto.

en: You are using a test account. If you are experiencing problems completing account setup, or wish to test with a different email/country associated with your account, you can reset your account and start from the beginning.
sv_SE: Du använder ett testkonto. Om du har problem med att slutföra kontokonfigurationen eller vill testa med en annan e-postadress/ett annat land för ditt konto kan du återställa ditt konto och börja från början.

en: You aren’t authorized to do that.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra det.

en: You can add %s (%s) again at any time in Multi-Currency settings.
sv_SE: Du kan lägga till %s (%s) igen när som helst i inställningarna för flera valutor.

en: You can add it again at any time in {{wooCommercePaymentsLink /}}.
sv_SE: Du kan lägga till den igen när som helst i {{wooCommercePaymentsLink /}}.

en: You can choose a level of protection for screening incoming transactions. Screened transactions will be automatically blocked by your customized fraud filters.
sv_SE: Du kan välja en skyddsnivå för att screena inkommande transaktioner. Screenade transaktioner kommer automatiskt att blockeras av dina anpassade bedrägerifilter.

en: You can use %1$stest card numbers%2$s to simulate various types of transactions.
sv_SE: Använd %1$stestkortsnummer%2$s för att simulera olika transaktioner.

en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please try again later.
sv_SE: Du kan inte lägga till en ny betalningsmetod så snart efter den föregående. Försök igen senare.

en: You do not have permission to delete orders.
sv_SE: Du har inte behörighet att ta bort beställningar.

en: You do not have permission to perform this action.
sv_SE: Du har inte behörighet att utföra denna åtgärd.

en: You do not have permission to run this tool.
sv_SE: Du har inte behörighet att köra detta verktyg.

en: You have accepted the dispute for order #%s.
sv_SE: Du har accepterat tvisten för beställning #%s.

en: You have accepted the dispute.
sv_SE: Du har accepterat tvisten.

en: You have exceeded the number of allowed verification attempts.
sv_SE: Du har överskridit antalet tillåtna verifieringsförsök.

en: You have installed a development version of %s which requires files to be built. From the plugin directory, run <code>npm run build:client</code> to build and minify assets. Alternatively, you can download a pre-built version of the plugin from the <a1>WordPress.org repository</a1> or by visiting the <a2>releases page in the GitHub repository</a2>.
sv_SE: Du har installerat en utvecklingsversion av %s som kräver att filer skapas. Från tilläggskatalogen kör du <code>npm run build:client</code> för att skapa och minimera tillgångar. Eller så kan du ladda ner en färdigskapad version av tillägget från <a1>WordPress.org-databasen</a1> eller genom att gå till <a2>versioner-sidan i GitHub-databasen</a2>.

en: You have no funds available. {{whyLink}}Why?{{/whyLink}}
sv_SE: Du har inga medel tillgängliga. {{whyLink}}Varför?{{/whyLink}}

en: You must <a>capture</a> this charge within the next
sv_SE: Du måste <a>genomföra</a> denna debitering inom nästa

en: You must accept our %1$s and %2$s to continue with your purchase.
sv_SE: Du måste godkänna våra %1$s och vår %2$s för att fortsätta med ditt köp.

en: You need to provide more information to enable %s on your checkout.
sv_SE: Du måste ange mer information för att aktivera %s i din kassa.

en: You need to provide more information to enable %s on your checkout:
sv_SE: Du måste ange mer information för att aktivera %s i din kassa:

en: You shall refund this payment in the same application where the payment was made.
sv_SE: Du ska återbetala denna betalning i samma applikation där betalningen gjordes.

en: You should be especially wary when a customer has an international IP address but uses domestic billing and shipping information. Fraudsters often pretend to live in one location, but live and shop from another.
sv_SE: Du bör vara särskilt försiktig när en kund har en internationell IP-adress men använder inhemsk fakturerings- och leveransinformation. Bedragare låtsas ofta bo på en plats, men befinner sig på och handlar från en annan plats.

en: You should first get in touch with your customer. If you understand what their complaint is, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right. If you’re able to resolve the issue with your customer, you can ask that they withdraw the dispute.
sv_SE: Du bör först kontakta din kund. Om du förstår deras klagomål finns det en chans för dig att förklara missförståndet eller att ställa det till rätta. Om du kan lösa problemet med din kund kan du be dem att dra tillbaka tvisten.

en: You will be taken to the order, where you must complete the refund process manually.
sv_SE: Du kommer att tas till beställningen, där du måste slutföra återbetalningsprocessen manuellt.

en: You will have to re-confirm your business and banking details.
sv_SE: Du kommer att behöva bekräfta dina företags- och bankuppgifter på nytt.

en: You'll be informed of any updates via email, or you can check the status of your case at any time in your <disputesPageLink>Disputes area</disputesPageLink>.
sv_SE: Du kommer att informeras om eventuella uppdateringar via e-post, eller så kan du kontrollera statusen för ditt ärende när som helst i ditt <disputesPageLink>tvistområde</disputesPageLink>.

en: You'll need to verify your business and payment details to
sv_SE: Du måste verifiera ditt företag och dina betalningsuppgifter till

en: You're ready to accept payments!
sv_SE: Du är redo att ta emot betalningar!

en: You're ready to begin accepting payments using foreign currencies!
sv_SE: Du är redo att börja ta emot betalningar med utländska valutor!

en: You've already added {{enabledCurrenciesText /}} to your store.
sv_SE: Du har redan lagt till {{enabledCurrenciesText /}} till din butik.

en: You've made some manual edits to your cover letter. If you update your evidence again, those changes won't be reflected here automatically — but you can always make further edits yourself.
sv_SE: Du har gjort några manuella redigeringar av ditt följebrev. Om du uppdaterar dina bevis igen kommer dessa ändringar inte att visas här automatiskt – men du kan alltid göra ytterligare redigeringar själv.

en: Your %s account will be reset, and all data will be lost.
sv_SE: Ditt %s-konto kommer att återställas och all data kommer att gå förlorad.

en: Your account has insufficient funds to cover your negative balance.
sv_SE: Ditt konto har otillräckliga medel för att täcka ditt negativa saldo.

en: Your account's country is not supported for tax ID validation.
sv_SE: Landskoden för ditt konto stöds inte för validering av moms-ID.

en: Your application to use %s has been rejected, please check your email for more information. Need help? {{contactSupportLink}}Contact support{{/contactSupportLink}}
sv_SE: Din ansökan om att använda %s har avvisats, kolla din e-post för mer information. Behöver du hjälp? {{contactSupportLink}}Kontakta supporten{{/contactSupportLink}}

en: Your bank notified us that the bank account holder address on file is incorrect.
sv_SE: Din bank har meddelat oss att den registrerade adressen till bankkontoinnehavaren är felaktig.

en: Your bank notified us that the bank account holder tax ID on file is incorrect.
sv_SE: Din bank har meddelat oss att det registrerade moms-ID:t för bankkontoinnehavaren är felaktigt.

en: Your bank notified us that the bank account number is too long.
sv_SE: Din bank har meddelat oss att bankkontonumret är för långt.

en: Your capital loan has been approved!
sv_SE: Ditt kapitallån har godkänts!

en: Your customer’s bank claims this payment violates Visa’s rules.
sv_SE: Din kunds bank hävdar att denna betalning bryter mot Visa-reglerna.

en: Your customer’s bank claims this payment violates Visa’s rules. <strong>You can challenge the dispute by %1$s, or accept it.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee. Challenging adds an additional $500 USD dispute fee that is only returned to you if you win.
sv_SE: Din kunds bank hävdar att denna betalning bryter mot Visa-reglerna. <strong>Du kan bestrida tvisten genom %1$s, eller acceptera den.</strong> Om du accepterar tvisten kommer du att förverka medlen och behöva betala tvistavgiften. Att bestrida lägger till en extra tvistavgift på 500 USD som endast returneras till dig om du vinner.

en: Your customer’s bank, %1$s, claims this payment violates Visa’s rules. <strong>You can challenge the dispute by %2$s, or accept it.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee. Challenging adds an additional $500 USD dispute fee that is only returned to you if you win.
sv_SE: Din kunds bank, %1$s, hävdar att denna betalning bryter mot Visa-reglerna. <strong>Du kan bestrida tvisten genom %2$s, eller acceptera den.</strong> Om du accepterar tvisten kommer du att förverka medlen och behöva betala tvistavgiften. Att bestrida lägger till en extra tvistavgift på 500 USD som endast returneras till dig om du vinner.

en: Your domain has been verified with Apple Pay!
sv_SE: Din domän har verifierats med Apple Pay!

en: Your evidence has been sent to the cardholder's bank for review.
sv_SE: Dina bevis har skickats till kortinnehavarens bank för granskning.

en: Your feedback inspires us to create new features and refine existing ones to better serve you.
sv_SE: Din feedback inspirerar oss att skapa nya funktioner och förfina befintliga funktioner för att ge dig bättre service.

en: Your feedback will be sent to the WooCommerce team. Your personal information is secure and will not be shared with third parties. For more details, please see our {{a/}}.
sv_SE: Din feedback kommer att skickas till WooCommerce-teamet. Din personliga information är säker och kommer inte att delas med tredje part. För mer information, se vår {{a/}}.

en: Your insights guide others in choosing the right payment solution.
sv_SE: Dina insikter guidar andra att välja rätt betalningslösning.

en: Your order is on hold until payment is received. Please follow the payment instructions by the expiry date.
sv_SE: Din beställning är pausad tills betalningen har mottagits. Följ betalningsinstruktionerna innan utgångsdatumet.

en: Your payment was not processed.
sv_SE: Din betalning behandlades inte.

en: Your payouts are {{strong}}temporarily suspended{{/strong}}. {{suspendLink}}Learn more{{/suspendLink}}
sv_SE: Dina utbetalningar är {{strong}}tillfälligt avstängda{{/strong}}. {{suspendLink}}Läs mer{{/suspendLink}}

en: Your product prices are automatically converted from your default currency (%s) based on the currency exchange rate and formatting rules for each currency.
sv_SE: Dina produktpriser konverteras automatiskt från din standardvaluta (%s) baserat på växelkursen och formateringsreglerna för respektive valuta.

en: Your receipt for order: #{order_number}
sv_SE: Ditt kvitto för beställning: #{order_number}

en: Your response has been submitted under Visa’s compliance process.
sv_SE: Ditt svar har skickats in under Visa efterlevnadsprocess.

en: Your site is currently in Safe Mode.
sv_SE: Din webbplats är för närvarande i säkert läge.

en: Your store has active subscriptions using the built-in %6$s functionality. Due to the %1$soff-site billing engine%3$s these subscriptions use, %4$sthey will continue to renew even after you deactivate %6$s%5$s. %2$sLearn more%3$s.
sv_SE: Din butik har aktiva prenumerationer som använder den inbyggda %6$s-funktionaliteten. På grund av den %1$sexterna webbplatsens faktureringsmotor%3$s som dessa prenumerationer använder kommer %4$sde att fortsätta att förnyas även efter att du inaktiverat %6$s%5$s. %2$sLär dig mer%3$s.

en: Your store has subscriptions using %5$s Stripe Billing functionality for payment processing. Due to the %1$soff-site billing engine%2$s these subscriptions use,%3$s they will continue to renew even after you deactivate %6$s%4$s.
sv_SE: Din butik har prenumerationer som använder %5$s Stripe Billing-funktionen för betalningsbehandling. På grund av den %1$sexterna faktureringsmotor%2$s som dessa prenumerationer använder%3$s kommer de att fortsätta förnyas även efter att du har inaktiverat %6$s%4$s.

en: Your store has subscriptions using %6$s Stripe Billing functionality for payment processing. Due to the %1$soff-site billing engine%3$s these subscriptions use,%4$s they will continue to renew even after you deactivate %6$s%5$s.
sv_SE: Din butik har prenumerationer som använder %6$s Stripe Billing-funktionen för betalningsbehandling. På grund av den %1$sexterna faktureringsmotor%3$s som dessa prenumerationer använder%4$s kommer de att fortsätta förnyas även efter att du har inaktiverat %6$s%5$s.

en: Your store is not connected to WordPress.com. Please connect it first.
sv_SE: Din butik är inte ansluten till WordPress.com. Anslut den först.

en: Your subscription's last renewal failed payment. Please update your payment details so we can reattempt payment.
sv_SE: Betalningen misslyckades för din senaste prenumerationsförnyelse. Uppdatera dina betalningsuppgifter så att vi kan göra ett nytt försök att genomföra betalningen.

en: Your test account will be deactivated, but your transactions can be found in your order history.
sv_SE: Ditt testkonto kommer att inaktiveras, men dina transaktioner kan hittas i din beställningshistorik.

en: Your {site_title} Receipt
sv_SE: Ditt {site_title}-kvitto

en: You’re now eligible to receive Instant Payouts with %s
sv_SE: Du är nu berättigad att ta emot omedelbara utbetalningar med %s

en: You’re only steps away from getting paid
sv_SE: Du är ett steg från att få betalt

en: You’re ready to start using the features and benefits of %s.
sv_SE: Du är redo att börja använda funktionerna och fördelarna med %s.

en: [Refund Amount]
sv_SE: [Återbetalningsbelopp]

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}. Customer asked to authenticate payment and will be notified again {retry_time}
sv_SE: [{site_title}] Automatisk betalning misslyckades för {order_number}. Kunden ombeds att autentisera betalning och kommer att aviseras igen {retry_time}

en: a day
sv_SE: en dag

en: a minute
sv_SE: en minut

en: a second
sv_SE: en sekund

en: address placeholder
sv_SE: platshållare för adress

[ctx: an email notification]
en: Enable/disable
sv_SE: Aktivera/inaktivera

en: an hour
sv_SE: en timme

en: any
sv_SE: valfri

en: authorization(s)
sv_SE: auktorisation/auktorisationer

en: authorized but payment has not been captured
sv_SE: auktoriserad men betalning har inte genomförts

en: bank code placeholder
sv_SE: platshållare för bankkod

en: bank name placeholder
sv_SE: platshållare för banknamn

en: bic placeholder
sv_SE: bic-platshållare

en: blocked
sv_SE: blockerad

en: cancel the payment
sv_SE: avbryt betalningen

en: cancelled
sv_SE: avbruten

en: capture the payment
sv_SE: genomför betalningen

en: card type placeholder
sv_SE: platshållare för korttyp

en: completed
sv_SE: slutförd

en: country placeholder
sv_SE: platshållare för land

en: created
sv_SE: skapad

en: credit
sv_SE: kredit

en: customer_name placeholder
sv_SE: customer_name-platshållare

en: date placeholder
sv_SE: platshållare för datum

en: dispute | disputes
sv_SE[0]: tvist
sv_SE[1]: tvister

en: document | documents
sv_SE[0]: dokument
sv_SE[1]: dokument

en: eight
sv_SE: åtta

en: email placeholder
sv_SE: platshållare för e-post

en: enable payouts.
sv_SE: aktivera utbetalningar.

en: failed
sv_SE: misslyckades

en: fees
sv_SE: avgifter

en: fingerprint placeholder
sv_SE: platshållare för fingeravtryck

en: five
sv_SE: fem

en: fixed fees
sv_SE: fasta avgifter

en: four
sv_SE: fyra

en: how to issue refunds
sv_SE: hur man utfärdar återbetalningar

en: id placeholder
sv_SE: platshållare för ID

en: is pending
sv_SE: väntar

en: is required to create an WooPay account.
sv_SE: är obligatoriskt att skapa ett WooPay-konto.

en: loan
sv_SE: lån

en: manage
sv_SE: hantera

en: missing fees
sv_SE: saknar avgift

en: name placeholder
sv_SE: platshållare för namn

en: net
sv_SE: netto

en: nine
sv_SE: nio

en: on-hold
sv_SE: pausad

en: one
sv_SE: en

en: order
sv_SE: beställning

en: payout | payouts
sv_SE[0]: utbetalning
sv_SE[1]: utbetalningar

en: pending
sv_SE: inväntar granskning

en: placed
sv_SE: placerad

en: prepaid
sv_SE: förbetalt

en: privacy policy
sv_SE: integritetspolicy

en: processing
sv_SE: behandlas

en: reference placeholder
sv_SE: platshållare för referens

en: refunded
sv_SE: återbetald

en: seven
sv_SE: sju

en: six
sv_SE: sex

en: the card being expired or canceled.
sv_SE: kortet har löpt ut eller annullerats.

en: the card being lost or stolen.
sv_SE: kortet försvinner eller blir stulet.

en: three
sv_SE: tre

en: total
sv_SE: totalt

en: transaction | transactions
sv_SE[0]: transaktion
sv_SE[1]: transaktioner

en: transactions(s)
sv_SE: transaktion/transaktioner

en: trash
sv_SE: papperskorg

en: two
sv_SE: två

en: unknown
sv_SE: okänd

en: unsuccessful
sv_SE: misslyckades

en: update your bank account details
sv_SE: uppdatera dina bankkontouppgifter.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$s%4$s adds two new subscription product types - %5$sSimple subscription%6$s and %7$sVariable subscription%8$s.%9$s
sv_SE: %1$sVälj prenumeration%2$s%3$s%4$s lägger till två nya produkttyper - %5$sEnkel prenumeration%6$s och %7$sVariabel prenumeration%8$s.%9$s

en: verified name placeholder
sv_SE: platshållare för verifierat namn

en: verified_name placeholder
sv_SE: verified_name-platshållare

en: was successfully processed
sv_SE: har behandlats

en: {{bold}}Available funds{{/bold}} have completed processing and are ready to be dispatched to your bank account. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: {{bold}}Tillgängliga medel{{/bold}} har behandlats och är redo att skickas till ditt bankkonto. {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: {{bold}}Total balance{{/bold}} combines both pending funds (transactions under processing) and available funds (ready for payout). {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: {{bold}}Totalt saldo{{/bold}} kombinerar både väntande medel (transaktioner under behandling) och tillgängliga medel (redo för utbetalning). {{learnMoreLink}}Läs mer{{/learnMoreLink}}

en: {{div}}{{strong}}You are using a sandbox test account.{{/strong}} ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
sv_SE: {{div}}{{strong}}Du använder ett sandlådetestkonto.{{/strong}} ⚠️ Utvecklingsläge är aktiverat för butiken! Det kan inte förekomma någon live-onboardingprocess när WordPress-miljöer för utveckling, testning eller mellanlagring används.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a sandbox test account.{{/strong}} To accept real payments from shoppers, you will need to first {{resetAccountLink}}reset your account{{/resetAccountLink}} and, then, provide additional details about your business.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
sv_SE: {{div}}{{strong}}Du använder ett sandlådetestkonto.{{/strong}} För att ta emot riktiga betalningar från kunder måste du först {{resetAccountLink}}återställa ditt konto{{/resetAccountLink}}, och sedan ange ytterligare detaljer om ditt företag.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a test account.{{/strong}} To accept payments from shoppers, {{switchToLiveLink}}activate your %1$s account.{{/switchToLiveLink}}{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
sv_SE: {{div}}{{strong}}Du använder ett testkonto.{{/strong}} För att ta emot betalningar från kunder, {{switchToLiveLink}}aktivera ditt %1$s-konto.{{/switchToLiveLink}}{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a test account.{{/strong}} ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
sv_SE: {{div}}{{strong}}Du använder ett testkonto.{{/strong}} ⚠️ Utvecklingsläge är aktiverat för butiken! Det kan inte förekomma någon live-onboardingprocess när WordPress-miljöer för utveckling, testning eller mellanlagring används.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{learnMoreLink}}Learn More{{/learnMoreLink}}
sv_SE: {{learnMoreLink}}Lär dig mer{{/learnMoreLink}}

en: {{linkToStripePage /}} about %s Fees
sv_SE: {{linkToStripePage /}} om %s-avgifter

en: {{linkToStripePage}}Learn more{{/linkToStripePage}} about %s Fees in your country
sv_SE: {{linkToStripePage}}Läs mer{{/linkToStripePage}} om %s-avgifter i ditt land

en: {{strong}}%1$s is in sandbox mode.{{/strong}} You need to set up a live %1$s account before you can accept real transactions.
sv_SE: {{strong}}%1$s är i sandboxläge.{{/strong}} Du måste konfigurera ett %1$s-livekonto innan du kan ta emot riktiga transaktioner.

en: {{strong}}%1$s is in test mode.{{/strong}} All transactions will be simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
sv_SE: {{strong}}%1$s är i testläge.{{/strong}} Alla transaktioner kommer att simuleras. {{learnMoreLink}}Lär dig mer{{/learnMoreLink}}

en: {{strong}}Need help?{{/strong}} Learn more about {{wooCommercePaymentsLink}}%s{{/wooCommercePaymentsLink}} or {{contactSupportLink}}contact WooCommerce Support{{/contactSupportLink}}.
sv_SE: {{strong}}Behöver du hjälp?{{/strong}} Lär dig mer om {{wooCommercePaymentsLink}}%s{{/wooCommercePaymentsLink}} eller {{contactSupportLink}}kontakta WooCommerce-support{{/contactSupportLink}}.

en: {{title}}Customer Currency{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Kundvaluta{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Customer country{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Kundland{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Customer currency{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Kundvaluta{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Date{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Datum{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Device type{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Enhetstyp{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Loan{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Lån{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Risk Level{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Risknivå{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Sales channel{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Försäljningskanal{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Type{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
sv_SE: {{title}}Typ{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{wrapper}}Review store settings{{/wrapper}}
sv_SE: {{wrapper}}Granska butiksinställningar{{/wrapper}}

en: “Know Your Customer” standards are used by banks and other financial institutions to confirm that customers are who they say they are. By confirming their customers' identities, banks and financial institutions can help keep transactions safe from fraud and other suspicious activities.
sv_SE: "Lär känna din kund”-standarder används av banker och andra finansiella institutioner för att bekräfta att kunder är de som de säger att de är. Genom att bekräfta sina kunders identiteter kan banker och finansiella institutioner hjälpa till att hålla transaktioner säkra från bedrägerier och andra misstänkta aktiviteter.

en: • %1$s (Attachment %2$s)
sv_SE: • %1$s (bilaga %2$s)

en: • <Attachment description> (Attachment %s)
sv_SE: • <Attachment description> (bilaga %s)

en: ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!
sv_SE: ⚠️ Utvecklingsläge är aktiverat för butiken! Det kan inte förekomma någon live-onboardingprocess när WordPress-miljöer för utveckling eller testning används.
