Plugins - WooCommerce Shipping &amp - en to cs_CZ translation catalogue (512 entries)

en: Select a hazardous or dangerous material category
cs_CZ: Vyberte kategorii nebezpečného materiálu

en: Select a category
cs_CZ: Vybrat kategorii

en: WooCommerce Shipping does not currently support HAZMAT shipments through {{dhlExpress/}}.
cs_CZ: WooCommerce Doprava aktuálně nepodporuje zásilky HAZMAT prostřednictvím {{dhlExpress/}}.

en: USPS HAZMAT Search Tool
cs_CZ: Vyhledávací nástroj USPS HAZMAT

en: Learn how to securely package, label, and ship HAZMAT through USPS{{registeredMark/}} at {{uspsHazmatTutorial/}}. Determine your product's mailability using the {{hazmatSearchTool/}}.
cs_CZ: Přečtěte si, jak bezpečně zabalit, označit a odeslat HAZMAT prostřednictvím USPS{{registeredMark/}} na {{uspsHazmatTutorial/}}. Pomocí nástroje {{hazmatSearchTool/}} zjistěte, zda lze váš produkt odeslat poštou.

en: Potentially hazardous material includes items such as batteries, dry ice, flammable liquids, aerosols, ammunition, fireworks, nail polish, perfume, paint, solvents, and more. Hazardous items must ship in separate packages.
cs_CZ: Potenciálně nebezpečný materiál zahrnuje položky, jako jsou baterie, suchý led, hořlavé kapaliny, aerosoly, munice, ohňostroje, laky na nehty, parfémy, barvy, rozpouštědla a další. Nebezpečné položky musí být odeslány v samostatných obalech.

en: Are you shipping dangerous goods or hazardous materials?
cs_CZ: Přepravujete nebezpečné zboží nebo nebezpečné materiály?

en: Learn more about customs rules
cs_CZ: Zjistěte více o celních pravidlech

en: Otherwise, shipments may be delayed or interrupted at customs.
cs_CZ: V opačném případě mohou být zásilky na celnici zpožděny nebo přerušeny.

en: For example, if you are sending clothing, you must indicate what type of clothing (e.g. men's shirts, girl's vest, boy's jacket) for the description to be acceptable.
cs_CZ: Pokud například posíláte oblečení, musíte uvést, jaký typ oblečení (např. pánské košile, dívčí vesta, chlapecké sako), aby byl popis přijatelný.

en: When shipping to countries that follow European Union (EU) customs rules, you must provide a clear, specific description on every item.
cs_CZ: Při zasílání do zemí, které dodržují celní pravidla Evropské unie (EU), musíte u každé položky uvést jasný a konkrétní popis.

note: translators: 1: full state and country name, 2: anchor opening with link, 3: anchor closing
en: Your tax rates are now automatically calculated for %1$s. Automated taxes uses your store address as your "tax nexus". If you want to charge tax for any other state, you can add a %2$stax rate%3$s for that state in addition to using automated taxes. %4$sLearn more about Tax Nexus here%5$s.
cs_CZ: Vaše daňové sazby se nyní automaticky počítají pro %1$s. Automatické daně používají vaši adresu obchodu jako „daňové spojení“. Chcete-li účtovat daň pro jakýkoli jiný stát, můžete kromě automatických daní přidat %2$sazbu daně%3$s pro daný stát. %4$sDalší informace o Tax Nexus%5$s.

note: translators: 1: full state and country name
en: Your tax rates and settings will be automatically configured for %1$s. Automated taxes uses your store address as your "tax nexus". If you want to charge tax for any other state, you can add a %2$stax rate%3$s for that state in addition to using automated taxes. %4$sLearn more about Tax Nexus here%5$s.
cs_CZ: Vaše daňové sazby a nastavení budou automaticky nakonfigurovány pro %1$s. Automatické daně používají vaši adresu obchodu jako „daňové spojení“. Chcete-li účtovat daň pro jakýkoli jiný stát, můžete kromě automatických daní přidat %2$sazbu daně%3$s pro daný stát. %4$sDalší informace o Tax Nexus%5$s.

en: Automated taxes take over from the WooCommerce core tax settings. This means that "Display prices" will be set to Excluding tax and tax will be Calculated using Customer shipping address. %1$sLearn more about Automated taxes here.%2$s
cs_CZ: Automatické daně přebírají základní nastavení daní WooCommerce. To znamená, že „Zobrazované ceny“ budou nastaveny na hodnotu Bez daně a daň bude vypočítána podle dodací adresy zákazníka. %1$sDalší informace o automatických daních naleznete zde.%2$s

en: Save the package selection from previous transaction.
cs_CZ: Uložte výběr balíčku z předchozí transakce.

en: Package Selection
cs_CZ: Výběr balíčku

en: Save the service selection from previous transaction.
cs_CZ: Uložte výběr služby z předchozí transakce.

en: Service Selection
cs_CZ: Výběr služby

[ctx: %s - ZIP/Postal code checkout field label]
en: %s is not formatted correctly.
cs_CZ: %s není správně naformátováno.

en: Click a file below to download it, then import it into the {{taxRatesA}}tax rates table{{/taxRatesA}}.
cs_CZ: Kliknutím na soubor níže jej stáhněte a poté jej importujte do {{taxRatesA}}tabulky daňových sazeb{{/taxRatesA}}.

en: Download Backed-up Tax Rates
cs_CZ: Stáhněte si záložní daňové sazby

en: Tax Rates
cs_CZ: Daňové sazby

en: Your existing tax rates will be backed-up to a CSV that you can download %1$shere%2$s.
cs_CZ: Vaše stávající daňové sazby budou zálohovány do souboru CSV, který si můžete stáhnout %1$szde%2$s.

en: Your previous tax rates were backed up and can be downloaded %1$shere%2$s.
cs_CZ: Vaše předchozí daňové sazby byly zálohovány a lze je stáhnout %1$szde%2$s.

en: One of the address data has non-roman character(s) that might not be printed properly!
cs_CZ: Jedno z dat adresy obsahuje jiné než latinské znaky, které se nemusí správně vytisknout!

en: Successfully deleted %1$d transients from the database.
cs_CZ: Úspěšně odstraněno %1$d přechodných jevů z databáze.

en: Deletes the all the transients in your database that represent cached Tax Rates responses
cs_CZ: Odstraní všechny přechodné jevy ve vaší databázi, které představují odpovědi na daňové sazby uložené v mezipaměti

en: Delete cached Tax transients
cs_CZ: Odstranit daňové přechody uložené v mezipaměti

en: Delete WooCommerce Tax cached tax rate responses
cs_CZ: Odstranit odpovědi na daňové sazby z mezipaměti WooCommerce daně

en: Successfully deleted %1$d rows from the database.
cs_CZ: Úspěšně odstraněno %1$d řádků z databáze.

en: No "CA" tax rates were found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné daňové sazby „CA“.

en: ERROR: The "CA" tax rate deletion process was cancelled because the existing tax rates could not be backed up.
cs_CZ: CHYBA: Proces odstraňování daňové sazby „CA“ byl zrušen, protože stávající daňové sazby nebylo možné zálohovat.

en: Additional information.
cs_CZ: Dodatečné informace.

en: A backup CSV of all existing tax rates will be made before the deletion process runs.
cs_CZ: Před spuštěním procesu odstranění bude vytvořen záložní soubor CSV všech stávajících daňových sazeb.

en: This option will delete ALL of your "CA" tax rates where the tax name ends with " Tax" (case insensitive).
cs_CZ: Tato možnost smaže VŠECHNY vaše daňové sazby „CA“, kde název daně končí „Daň“ (nerozlišují se malá a velká písmena).

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

en: Delete CA tax rates
cs_CZ: Smazat daňové sazby CA

en: Delete California tax rates
cs_CZ: Smazat daňové sazby v Kalifornii

en: Enabling this option overrides any tax rates you have manually added.
cs_CZ: Povolení této možnosti přepíše všechny daňové sazby, které jste ručně přidali.

en: Automated taxes documentation
cs_CZ: Automatická daňová dokumentace

en: Go to General settings
cs_CZ: Přejděte na Obecná nastavení

en: Go to the Tax settings
cs_CZ: Přejděte na Nastavení daně

en: Automated Taxes
cs_CZ: Automatizované daně

en: Automated taxes are enabled
cs_CZ: Automatizované daně jsou povoleny

en: The automated taxes functionality is disabled. Enable the "Automated taxes" setting on the WooCommerce settings page
cs_CZ: Funkce automatických daní je zakázána. Povolte nastavení „Automatické daně“ na stránce nastavení WooCommerce

en: The core WooCommerce taxes functionality is disabled. Please ensure the "Enable tax rates and calculations" setting is turned "on" in the WooCommerce settings page
cs_CZ: Základní funkce daní WooCommerce je zakázána. Ujistěte se, že je nastavení „Povolit daňové sazby a výpočty“ na stránce nastavení WooCommerce zapnuto

en: TaxJar extension detected. Automated taxes functionality is disabled
cs_CZ: Bylo zjištěno rozšíření TaxJar. Funkce automatických daní je zakázána

en: Your store's country (%s) is not supported. Automated taxes functionality is disabled
cs_CZ: Země vašeho obchodu (%s) není podporována. Funkce automatických daní je zakázána

en: Features
cs_CZ: Funkce

en: Carrier
cs_CZ: Dopravce

en: Express delivery from the experts in international shipping
cs_CZ: Expresní doručení od odborníků na mezinárodní přepravu

en: Live rates for %(carrierName)s at checkout
cs_CZ: Aktuální ceny pro %(carrierName) u pokladny

en: Ship with the largest delivery network in the United States
cs_CZ: Zasílejte s největší doručovací sítí ve Spojených státech

en: Discounted %(carrierName)s shipping labels
cs_CZ: Zlevněné %(carrierName) přepravní štítky

en: To be displayed at checkout, this carrier must be added as a shipping method to selected shipping zones
cs_CZ: Aby se tento dopravce zobrazil u pokladny, musí být přidán jako způsob dopravy do vybraných přepravních zón

en: Add to shipping zones
cs_CZ: Přidat do přepravních zón

en: Show live rates directly on your store - never under or overcharge for shipping again
cs_CZ: Zobrazte živé sazby přímo ve svém obchodě - nikdy nesnižujte ani nezvyšujte náklady na dopravu

en: Live rates at checkout
cs_CZ: Aktuální ceny u pokladny

en: Last updated %s.
cs_CZ: Poslední aktualizace %s.

en: At least one of the new predefined packages has the same name as existing packages.
cs_CZ: Alespoň jeden z nových předdefinovaných balíčků má stejný název jako stávající balíčky.

en: The new predefined package names are not unique.
cs_CZ: Nové předdefinované názvy balíčků nejsou jedinečné.

en: At least one of the new custom packages has the same name as existing packages.
cs_CZ: Alespoň jeden z nových vlastních balíčků má stejný název jako stávající balíčky.

en: The new custom package names are not unique.
cs_CZ: Nové názvy vlastních balíčků nejsou jedinečné.

en: Go to shipping zones
cs_CZ: Přejít do přepravních zón

en: Add DHL Express as a shipping method to selected shipping zones to display live rates at checkout.
cs_CZ: Přidejte DHL Express jako způsob dopravy do vybraných přepravních zón a zobrazte aktuální ceny při placení.

en: DHL Express live rates are now available
cs_CZ: Nyní jsou k dispozici aktuální sazby DHL Express

note: Translators: %1$s: State name, %2$s: Country name
en: State %1$s is invalid for %2$s.
cs_CZ: Stát %1$s je neplatný pro %2$s.

note: Translators: %1$s: Localized label for Zip/postal code, %2$s: submitted zip/postal code, %3$s: Country name
en: %1$s %2$s is invalid for %3$s.
cs_CZ: %1$s %2$s je neplatný pro %3$s.

note: Translators: %1$s: Localized label for Zip/postal code, %2$s: Country name Translators: %1$s: Localized label for province/region/state, %2$s: Country name
en: A %1$s is required for %2$s.
cs_CZ: %1$s je požadováno pro %2$s.

en: A country is required
cs_CZ: Země je povinná

en: Your store is over the limit for rate calls this month and your account will be charged for overages. To prevent future overage charges you can upgrade your plan.
cs_CZ: Váš obchod tento měsíc překročil limit pro volání se sazbami a z Vašeho účtu budou účtovány poplatky za překročení limitu. Abyste zabránili budoucím poplatkům za překročení limitu, můžete svůj plán upgradovat.

en: There was an error trying to activate your subscription.
cs_CZ: Při pokusu o aktivaci Vašeho předplatného došlo k chybě.

en: Your subscription was succesfully activated.
cs_CZ: Vaše předplatné bylo úspěšně aktivováno.

en: Manage
cs_CZ: Spravovat

en: Usage
cs_CZ: Využití

en: View and manage your subscription usage
cs_CZ: Zobrazení a správa využití předplatného

en: Shipping method
cs_CZ: Způsob dopravy

en: The subscription is already active.
cs_CZ: Předplatné je již aktivní.

en: Set up your own carrier account to compare rates and print labels from multiple carriers in WooCommerce Shipping. Learn more about adding {{a}}carrier accounts{{/a}}.
cs_CZ: Založte si svůj vlastní účet dopravce, abyste mohli porovnávat sazby a tisknout štítky od více dopravců ve službě WooCommerce Doprava. Další informace o přidávání {{a}}účtů operátorů{{/a}}.

en: There was an error connecting to your %(carrierName)s account. Please check that all of the information entered matches your %(carrierName)s account and try to connect again.
cs_CZ: Při připojování k vašemu účtu %(carrierName)s došlo k chybě. Zkontrolujte, zda všechny zadané informace odpovídají vašemu účtu %(carrierName)s, a zkuste se znovu připojit.

en: Your carrier account was connected successfully.
cs_CZ: Váš účet operátora byl úspěšně připojen.

en: The date must be a valid date in the format YYYY-MM-DD
cs_CZ: Datum musí být platné datum ve formátu RRRR-MM-DD

en: The invoice number needs to be 9 or 13 letters and digits in length
cs_CZ: Číslo faktury musí mít délku 9 nebo 13 písmen a číslic

en: The company website format is not valid
cs_CZ: Formát webových stránek společnosti není platný

en: The email format is not valid
cs_CZ: Formát e-mailu není platný

en: The ZIP/Postal code needs to be 5 digits in length
cs_CZ: PSČ musí mít 5 číslic

en: The phone number needs to be 10 digits in length
cs_CZ: Telefonní číslo musí mít 10 číslic

en: The UPS account number needs to be 6 letters and digits in length
cs_CZ: Číslo účtu UPS musí mít délku 6 písmen a číslic

en: This will remove the connection with %(carrier_name)s. All of your %(carrier_name)s account information will be deleted and you won\u2019t see %(carrier_name)s rates.
cs_CZ: Toto odebere spojení s %(carrier_name)s. Všechny informace o vašem účtu %(carrier_name)s budou smazány a sazby %(carrier_name)s neuvidíte.

en: Disconnect your %(carrier_name)s account
cs_CZ: Odpojte svůj účet %(carrier_name)s

en: There was an error trying to disconnect your carrier account
cs_CZ: Při pokusu o odpojení vašeho účtu dopravce došlo k chybě

en: Your carrier account was disconnected succesfully.
cs_CZ: Váš účet dopravce byl úspěšně odpojen.

en: WooCommerce Helper auth is missing
cs_CZ: Chybí ověření pomocníka WooCommerce

en: USPS labels without tracking are not eligible for refund.
cs_CZ: Štítky USPS bez sledování nemají nárok na vrácení peněz.

en: General Information
cs_CZ: Obecné informace

en: Connect your %(carrierName)s account
cs_CZ: Připojte svůj účet %(carrierName)s

en: %(carrierName)s not supported.
cs_CZ: %(carrierName)s není podporován.

en: Loading
cs_CZ: Načítání

en: WooCommerce Shipping & Tax Data
cs_CZ: Data WooCommerce Doprava & Daně.

en: Print customs form
cs_CZ: Vytiskněte celní formulář

en: Test your WooCommerce Shipping & Tax connection
cs_CZ: Otestujte své spojení WooCommerce Doprava & Daně

en: WooCommerce Shipping & Tax Status
cs_CZ: Stav WooCommerce Doprava & Daně.

[ctx: The WooCommerce Shipping & Tax brandname]
en: WooCommerce Shipping & Tax
cs_CZ: WooCommerce Doprava a Daně

en: Connect your site to activate WooCommerce Shipping & Tax
cs_CZ: Připojte svůj obchod pro aktivaci WooCommerce Doprava & Daně.

en: WooCommerce Shipping now supports DHL labels for international shipments. Purchase and print discounted labels from DHL and USPS right here.
cs_CZ: WooCommerce Doprava nyní podporuje štítky DHL pro mezinárodní zásilky. Nakupujte a tiskněte zlevněné štítky od DHL a USPS přímo zde.

en: Discounted DHL Shipping Labels
cs_CZ: Zlevněné přepravní štítky DHL

en: WooCommerce Shipping
cs_CZ: WooCommerce doprava

[ctx: The WooCommerce Shipping & Tax brandname]
en: WooCommerce Shipping
cs_CZ: WooCommerce doprava

en: Invalid WooCommerce Shipping & Tax service slug provided
cs_CZ: Byl poskytnut neplatný slug služby WooCommerce Doprava & Daně

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Shipping & Tax
cs_CZ: WooCommerce Doprava a Daně

en: ZIP/Postal code
cs_CZ: PSČ/poštovní směrovací číslo

en: This action will delete any information entered on the form.
cs_CZ: Tato akce odstraní veškeré informace zadané do formuláře.

en: Cancel connection
cs_CZ: Zrušit připojení

en: UPS invoice control id
cs_CZ: ID kontroly faktur UPS

en: UPS invoice currency
cs_CZ: Měna faktury UPS

en: UPS invoice amount
cs_CZ: Částka faktury UPS

en: UPS invoice date
cs_CZ: Datum faktury UPS

en: UPS invoice number
cs_CZ: Číslo faktury UPS

en: I have been issued an invoice from UPS within the past 90 days
cs_CZ: Během posledních 90 dnů mi byla vystavena faktura od UPS

en: UPS account information
cs_CZ: Informace o účtu UPS

en: Company website
cs_CZ: Webová stránka společnosti

en: Job title
cs_CZ: Pracovní pozice

en: Company name
cs_CZ: Jméno společnosti

en: This is the company info you used to create your UPS account
cs_CZ: Toto jsou informace o společnosti, které jste použili k vytvoření svého účtu UPS

en: Company information
cs_CZ: Informace o společnosti

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Address 2 (optional)
cs_CZ: 2. řádek adresy (nepovinný)

en: Account number
cs_CZ: Číslo účtu

en: This is the account number and address from your UPS profile
cs_CZ: Toto je číslo účtu a adresa z vašeho profilu UPS

en: General information
cs_CZ: Obecné informace

en: If you need a UPS account number, go to {{a}}UPS.com{{/a}} to create a new account.
cs_CZ: Pokud potřebujete číslo účtu UPS, přejděte na {{a}}UPS.com{{/a}} a vytvořte si nový účet.

en: Set up your own UPS carrier account to compare rates and print labels from multiple carriers in WooCommerce Shipping. Learn more about adding {{a}}carrier accounts{{/a}}.
cs_CZ: Založte si svůj vlastní účet dopravce UPS, abyste mohli porovnávat sazby a tisknout štítky od více dopravců ve službě WooCommerce Doprava. Další informace o přidávání {{a}}účtů operátorů{{/a}}.

en: Connect your UPS account
cs_CZ: Připojte svůj účet UPS

en: Set up your own carrier account by adding your credentials here
cs_CZ: Založte si svůj vlastní účet dopravce přidáním svých přihlašovacích údajů zde

en: Carrier account
cs_CZ: Účet dopravce

en: Credentials
cs_CZ: Přihlašovací údaje

en: Adult signature required
cs_CZ: Vyžaduje se podpis dospělé osoby

en: Signature required
cs_CZ: Je vyžadován podpis

en: Other\u2026
cs_CZ: Ostatní\u2026

en: Select one\u2026
cs_CZ: Vyberte jednu\u2026

en: Validating address\u2026
cs_CZ: Ověřování adresy\u2026

en: Purchasing\u2026
cs_CZ: Nákup\u2026

en: Your UPS account will be charged
cs_CZ: Na váš účet UPS bude stržena částka

en: Package %(index)s \u2013 %(title)s
cs_CZ: Balíček %(index)s \u2013 %(title)s

en: Saving\u2026
cs_CZ: Ukládání\u2026

en: %(itemCount)d item is ready to be fulfilled | %(itemCount)d items are ready to be fulfilled
cs_CZ[0]: %(itemCount)d položka je připravena k vyřízení
cs_CZ[1]: %(itemCount)d položky jsou připraveny k vyřízení
cs_CZ[2]: %(itemCount)d položek je připraveno k vyřízení

en: %(itemCount)d item was fulfilled on {{span}}%(createdDate)s{{/span}} | %(itemCount)d items were fulfilled on {{span}}%(createdDate)s{{/span}}
cs_CZ[0]: %(itemCount)d položka byla splněna dne {{span}}%(createdDate)s{{/span}}
cs_CZ[1]: %(itemCount)d položky byly splněny dne {{span}}%(createdDate)s{{/span}}
cs_CZ[2]: %(itemCount)d položek bylo splněno dne {{span}}%(createdDate)s{{/span}}

en: Schedule a pickup
cs_CZ: Naplánovat si vyzvednutí

en: Label images older than 180 days are deleted by our technology partners for general security and data privacy concerns.
cs_CZ: Obrázky štítků starší než 180 dní naši technologičtí partneři mažou z důvodu obecného zabezpečení a ochrany osobních údajů.

en: Labels older than 30 days cannot be refunded.
cs_CZ: Za štítky starší 30 dnů nelze vrátit peníze.

en: Mark this order as complete and notify the customer
cs_CZ: Označte tuto objednávku jako dokončenou a informujte zákazníka

en: Notify the customer with shipment details
cs_CZ: Informujte zákazníka s podrobnostmi o zásilce

en: You save %s with WooCommerce Shipping
cs_CZ: S WooCommerce Dopravou ušetříte %s

note: translators: %s WC download URL link.
en: WooCommerce Shipping & Tax requires the WooCommerce plugin to be installed and active. You can download %s here.
cs_CZ: WooCommerce Doprava & Daně vyžaduje, aby byl nainstalován a aktivní plugin WooCommerce. Zde si ho můžete stáhnout %s.

en: No tracking information available at this time
cs_CZ: V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné informace o sledování

en: Connection error: unable to create label at this time
cs_CZ: Chyba připojení: v tuto chvíli nelze vytvořit štítek

en: Track Package | Track Packages
cs_CZ[0]: Sledovat balíček
cs_CZ[1]: Sledovat balíčky
cs_CZ[2]: Sledovat balíčků

en: Which package would you like to track?
cs_CZ: Který balíček chcete sledovat?

en: %(service)s label (#%(labelIndex)d)
cs_CZ: Štítek %(service)s (#%(labelIndex)d)

en: To print this shipping label, {{a}}add a credit card to your account{{/a}}.
cs_CZ: Chcete-li tento přepravní štítek vytisknout, {{a}}přidejte ke svému účtu kreditní kartu{{/a}}.

en: Add credit card
cs_CZ: Přidat kreditní kartu

en: To print this shipping label, {{a}}choose a credit card to add to your account{{/a}}.
cs_CZ: Chcete-li tento přepravní štítek vytisknout, {{a}}vyberte kreditní kartu, kterou chcete přidat do svého účtu{{/a}}.

en: Choose credit card
cs_CZ: Vyberte platební kartu

en: Buy shipping label | Buy shipping labels
cs_CZ[0]: Koupit přepravní štítek
cs_CZ[1]: Koupit přepravní štítky
cs_CZ[2]: Koupit přepravních štítků

en: shipping label ready | shipping labels ready
cs_CZ[0]: přepravní štítek připraven
cs_CZ[1]: přepravní štítky připraveny
cs_CZ[2]: přepravních štítků připraveno

en: Shipping from
cs_CZ: Odeslání z

en: Shipping summary
cs_CZ: Shrnutí zásilky

en: Customer paid a {{shippingMethod/}} of {{shippingCost/}} for shipping
cs_CZ: Zákazník zaplatil za dopravu {{shippingMethod/}} ve výši {{shippingCost/}}

en: Shipping rates
cs_CZ: Zóny dopravy

en: HS Tariff number
cs_CZ: Číslo tarifu HS

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Total Weight (with package)
cs_CZ: Celková hmotnost (s balíkem)

en: QTY
cs_CZ: Počet

en: Weight
cs_CZ: Hmotnost

en: Items to fulfill
cs_CZ: Položky ke splnění

en: Select a package type
cs_CZ: Vyberte typ balíčku

en: Package details
cs_CZ: Podrobnosti o balíčku

en: Your shipping packages have been saved.
cs_CZ: Vaše přepravní balíčky byly uloženy.

en: Shipment Tracking
cs_CZ: Sledování zásilky

en: Customs information valid
cs_CZ: Celní informace platné

en: Packing Log:
cs_CZ: Záznam o balení:

en: Chosen Rate:
cs_CZ: Zvolená sazba:

en: Shipping Method ID:
cs_CZ: ID způsobu dopravy:

en: Shipping Method Name:
cs_CZ: Název způsobu dopravy:

en: Shipping Debug
cs_CZ: Ladění zásilky

en: <strong>"%2$s" is missing weight, length, width, or height.</strong><br />Shipping rates cannot be calculated. <a href="%1$s">Enter dimensions and weight for %2$s</a> so your customers can purchase this item.
cs_CZ: <strong>„%2$s“ chybí hmotnost, délka, šířka nebo výška.</strong><br />Sazby za dopravu nelze vypočítat. <a href="%1$s">Zadejte rozměry a hmotnost pro %2$s</a>, aby si vaši zákazníci mohli tuto položku zakoupit.

en: Unable to send request to WooCommerce Shipping & Tax server. The timestamp generated for the signature is too old.
cs_CZ: Nelze odeslat požadavek na server WooCommerce Doprava & Daně. Časové razítko vygenerované pro podpis je příliš staré.

en: Unable to send request to WooCommerce Shipping & Tax server. WordPress.com token is malformed.
cs_CZ: Nelze odeslat požadavek na server WooCommerce Doprava & Daně. Jetpack Token je poškozen.

en: Unable to send request to WooCommerce Shipping & Tax server. WordPress.com token is missing
cs_CZ: Nelze odeslat požadavek na server WooCommerce Doprava & Daně. Jetpack Token chybí

note: translators: %1$s: error code, %2$s: error message, %3$d: HTTP response code
en: Error: The WooCommerce Shipping & Tax server returned: %1$s %2$s ( %3$d )
cs_CZ: Chyba: Server WooCommerce Doprava& Daně vrátil: %1$s %2$s ( %3$d)

en: Error: The WooCommerce Shipping & Tax server returned ( %d ) and an empty response body.
cs_CZ: Chyba: Server WooCommerce Doprava & Daně vrátil ( %d ) a prázdné tělo odpovědi.

en: Error: The WooCommerce Shipping & Tax server returned HTTP code: %d
cs_CZ: Chyba: Server WooCommerce Doprava & Daně vrátil kód HTTP: %d

en: Unable to encode body for request to WooCommerce Shipping & Tax server.
cs_CZ: Nelze zakódovat tělo požadavku na server WooCommerce Doprava & Daně.

en: Unable to send request to WooCommerce Shipping & Tax server. Body must be an array.
cs_CZ: Nelze odeslat požadavek na server WooCommerce Doprava & Daně. Tělo musí být rozvinuté.

en: No shipping rate could be calculated. No items in the package are shippable.
cs_CZ: Nelze vypočítat sazbu za dopravu. Žádné položky v balíčku nelze odeslat.

en: Product ( ID: %d ) is missing a dimension value. Shipping rates cannot be calculated.
cs_CZ: U produktu ( ID: %d ) chybí hodnota dimenze. Ceny dopravy nelze vypočítat.

en: Product ( ID: %d ) did not include a weight. Shipping rates cannot be calculated.
cs_CZ: Produkt ( ID: %d ) neobsahoval hmotnost. Ceny dopravy nelze vypočítat.

en: Packing log:
cs_CZ: Záznam o balení:

note: translators: 1: name of shipping service, 2: shipping rate (price)
en: Received rate: %1$s (%2$s)
cs_CZ: Obdržená sazba: %1$s (%2$s)

en: Your customer selected {{shippingMethod/}}
cs_CZ: Váš zákazník vybral {{shippingMethod/}}

en: Total rate: %(total)s
cs_CZ: Celková sazba: %(total)

en: %(serviceName)s: %(rate)s
cs_CZ: %(serviceName): %(rate)

en: No rates found
cs_CZ: Sazby nenalezeny

en: WooCommerce Shipping gives you access to USPS Commercial Pricing, which is discounted over Retail rates.
cs_CZ: WooCommerce DopravaVám poskytuje přístup k obchodním cenám USPS, které jsou diskontovány oproti maloobchodním sazbám.

en: more info
cs_CZ: více informací

en: Sanitary / Phytosanitary inspection
cs_CZ: Sanitární / fytosanitární kontrola

en: Quarantine
cs_CZ: Karanténa

en: None
cs_CZ: Žádné

en: Restriction type
cs_CZ: Typ omezení

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Sample
cs_CZ: Ukázka

en: Gift
cs_CZ: Dárek

en: Documents
cs_CZ: Dokumenty

en: Merchandise
cs_CZ: Zboží

en: Contents type
cs_CZ: Typ obsahu

en: Return to sender if package is unable to be delivered
cs_CZ: Pokud balíček nelze doručit, vraťte se odesílateli

en: Value (per unit)
cs_CZ: Hodnota (za jednotku)

en: Weight (per unit)
cs_CZ: Hmotnost (na jednotku)

en: Save customs form
cs_CZ: Uložit celní formulář

en: Customs
cs_CZ: Vlastní

en: Use address as entered
cs_CZ: Použijte zadanou adresu

en: View on Google Maps
cs_CZ: Zobrazit na Google Maps

en: Verify with USPS
cs_CZ: Ověřte pomocí USPS

en: Automatic verification failed for this address. It may still be a valid address \u2014 use the tools below to manually verify.
cs_CZ: Automatické ověření této adresy se nezdařilo. Může to být stále platná adresa \u2014 použijte k ručnímu ověření nástroje níže.

en: We were unable to automatically verify the address.
cs_CZ: Nepodařilo se nám automaticky ověřit adresu.

en: We were unable to automatically verify the address \u2014 %(error)s.
cs_CZ: Nepodařilo se nám automaticky ověřit adresu \u2014 %(error)s.

en: You've edited the address, please revalidate it for accurate rates
cs_CZ: Upravili jste adresu, znovu ji prosím ověřte pro přesné sazby

en: Verify address
cs_CZ: Ověřte adresu

en: %(message)s. Please modify the address and try again.
cs_CZ: %(message))s. Upravte adresu a zkuste to znovu.

en: View details
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti

en: Items
cs_CZ: Položky

en: Package
cs_CZ: Balíček

en: Receipt
cs_CZ: Účtenka

en: Label #%(labelIndex)s details
cs_CZ: Podrobnosti štítku #%(labelIndex)s

en: {{icon/}} Delete this package
cs_CZ: {{icon/}} Odstranit tento balíček

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Add boxes, envelopes, and other packages you use most frequently
cs_CZ: Přidejte krabice, obálky a další balíčky, které používáte nejčastěji

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Weight of empty package
cs_CZ: Hmotnost prázdného obalu

en: Unique package name
cs_CZ: Jedinečný název balíčku

en: Envelope
cs_CZ: Obálka

en: This field is required.
cs_CZ: Toto pole je povinné.

en: Payment
cs_CZ: Platba

en: Email the label purchase receipts to %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) at %(ownerEmail)s
cs_CZ: E-mailem potvrzení o nákupu štítku na adresu %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) na adresu %(ownerEmail)s

en: Email Receipts
cs_CZ: E-mailové účtenky

en: To purchase shipping labels, choose a credit card you have on file or add a new card.
cs_CZ: Chcete-li zakoupit přepravní štítky, vyberte kreditní kartu, kterou máte v evidenci, nebo přidejte novou kartu.

en: Choose a different card
cs_CZ: Vyberte jinou kartu

en: To purchase shipping labels, add a credit card.
cs_CZ: Chcete-li zakoupit přepravní štítky, přidejte kreditní kartu.

en: We'll charge the credit card on your account (%(card)s) to pay for the labels you print
cs_CZ: Z vaší kreditní karty (%(card)s) strhneme platbu za štítky, které vytisknete

en: Credit cards are retrieved from the following WordPress.com account: %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>
cs_CZ: Kreditní karty se načítají z následujícího účtu WordPress.com: %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>

en: Only the site owner can change these settings. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to change the shipping label settings.
cs_CZ: Tato nastavení může změnit pouze vlastník webu. Chcete-li změnit nastavení přepravního štítku, kontaktujte prosím %(ownerName)s (%(ownerLogin)s).

en: Only the site owner can manage shipping label payment methods. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to manage payment methods.
cs_CZ: Způsoby platby přepravním štítkem může spravovat pouze vlastník webu. Chcete-li spravovat platební metody, kontaktujte %(ownerName)s (%(ownerLogin)s).

en: Print shipping labels yourself and save a trip to the post office
cs_CZ: Vytiskněte si přepravní štítky sami a ušetřete si cestu na poštu

en: Disconnect
cs_CZ: Odpojit

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: No activity yet
cs_CZ: Zatím žádná aktivita

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Refunded %(amount)s
cs_CZ: Vráceno %(amount)s

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refund rejected
cs_CZ: Štítek %(service)s (#%(labelNum)d) refundace zamítnuta

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refunded (%(amount)s)
cs_CZ: Štítek %(service)s (#%(labelNum)d) vráceno (%(amount)s)

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refund requested (%(amount)s)
cs_CZ: Štítek %(service)s (#%(labelNum)d) požadováno vrácení peněz (%(amount)s)

en: Note sent to customer
cs_CZ: Poznámka zaslána zákazníkovi

en: Internal note
cs_CZ: Interní poznámka

en: Show notes from %(date)s
cs_CZ: Zobrazit poznámek od %(date)s

en: %(count)s event | %(count)s events
cs_CZ[0]: %(count)s událost
cs_CZ[1]: %(count)s události
cs_CZ[2]: %(count)s událostí

en: Toggle menu
cs_CZ: Přepnout menu

en: Return to Order #%(orderId)s
cs_CZ: Návrat k objednávce %(orderId)s

en: Our team is here for you. View our {{docsA}}support docs{{/docsA}} or {{ticketA}}open a support ticket{{/ticketA}}.
cs_CZ: Náš tým je tu pro vás. Prohlédněte si naše {{docsA}}dokumenty podpory{{/docsA}} nebo {{ticketA}}otevřete lístek podpory{{/ticketA}}.

en: Logging
cs_CZ: Protokolování

en: No services configured. {{a}}Add a shipping service{{/a}}
cs_CZ: Nejsou nakonfigurovány žádné služby. {{a}}Přidat přepravní službu{{/a}}

en: Edit service settings
cs_CZ: Upravit nastavení služby

en: Request was made %s - check logs below or {{a}}edit service settings{{/a}}
cs_CZ: Požadavek byl odeslán %s – zkontrolujte protokoly níže nebo {{a}}upravte nastavení služby{{/a}}

en: Copy for support
cs_CZ: Zkopírovat pro podporu

en: Last %s entry. {{a}}Show full log{{/a}} | Last %s entries. {{a}}Show full log{{/a}}
cs_CZ[0]: Poslední %s záznam. {{a}}Zobrazit celý protokol{{/a}}
cs_CZ[1]: Poslední %s záznamy. {{a}}Zobrazit celý protokol{{/a}}
cs_CZ[2]: Posledních %s záznamů. {{a}}Zobrazit celý protokol{{/a}}

en: Log tail copied to clipboard
cs_CZ: Log tail zkopírován do schránky

en: You have unsaved changes. Are you sure you want to leave this page?
cs_CZ: Máte neuložené změny. Jste si jisti, že chcete odejít z této stránky?

en: Value ($ per unit)
cs_CZ: Hodnota ($ za jednotku)

en: Weight (%s per unit)
cs_CZ: Hmotnost (%s na jednotku)

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Country where the product was manufactured or assembled.
cs_CZ: Země, kde byl produkt vyroben nebo smontován.

en: Origin country
cs_CZ: Země původu

en: Optional
cs_CZ: Volitelné

en: Retry
cs_CZ: Opakovat

en: shipping label printing
cs_CZ: tisk přepravních štítků

en: shipping label printing and smoother payment setup
cs_CZ: tisk přepravních štítků a plynulejší nastavení plateb

en: automated tax calculation and shipping label printing
cs_CZ: automatický výpočet daně a tisk přepravních štítků

en: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup
cs_CZ: automatický výpočet daně, tisk přepravních štítků a plynulejší nastavení plateb

en: Data resource description.
cs_CZ: Popis zdroje dat.

en: Data resource ID.
cs_CZ: ID zdroje dat.

en: List of supported currencies.
cs_CZ: Seznam podporovaných měn.

en: List of supported states in a given country.
cs_CZ: Seznam podporovaných států v dané zemi.

en: List of supported continents, countries, and states.
cs_CZ: Seznam podporovaných kontinentů, zemí a států.

en: Sorry, you cannot view this resource.
cs_CZ: Je nám líto, ale tento zdroj nemůžete zobrazit.

en: Sorry, you cannot list resources.
cs_CZ: Je nám líto, ale nemůžete uvést zdroje.

en: The unit weights are defined in for this country.
cs_CZ: Jednotkové váhy jsou definovány pro tuto zemi.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
cs_CZ: Oddělovač tisíců pro ceny zobrazené v této zemi.

en: Full name of state.
cs_CZ: Celé jméno státu.

en: State code.
cs_CZ: Kód státu.

en: List of states in this country.
cs_CZ: Seznam států v této zemi.

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
cs_CZ: Počet desetinných míst zobrazených v zobrazených cenách pro tuto zemi.

en: Full name of country.
cs_CZ: Celé jméno státu.

en: The unit lengths are defined in for this country.
cs_CZ: Jednotkové délky jsou definovány v pro tuto zemi.

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
cs_CZ: Desetinný oddělovač pro zobrazené ceny pro tuto zemi.

en: Currency symbol position for this country.
cs_CZ: Pozice symbolu měny pro tuto zemi.

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
cs_CZ: Výchozí kód měny ISO4127 alpha-3 pro zemi.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
cs_CZ: ISO3166 alfa-2 kód země.

en: List of countries on this continent.
cs_CZ: Seznam zemí na tomto kontinentu.

en: Full name of continent.
cs_CZ: Celý název kontinentu.

en: There are no locations matching these parameters.
cs_CZ: Těmto parametrům neodpovídají žádná místa.

en: 2 character continent code.
cs_CZ: 2znakový kód kontinentu.

[ctx: %s - ZIP/Postal code checkout field label]
en: Invalid %s entered.
cs_CZ: Zadán neplatný %s.

[ctx: %s - ZIP/Postal code checkout field label]
en: %s does not match the selected state.
cs_CZ: %s neodpovídá vybranému stavu.

en: Shipping label tracking number
cs_CZ: Sledovací číslo přepravního štítku

en: Shipping label service
cs_CZ: Služba přepravních štítků

en: Warning: Erasing personal data will cause the ability to reprint or refund WooCommerce Shipping & Tax shipping labels to be lost on the affected orders.
cs_CZ: Varování: Vymazání osobních údajů způsobí, že u dotčených objednávek ztratíte možnost znovu vytisknout nebo vrátit přepravní štítky WooCommerce Doprava & Daně.

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with external services. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
cs_CZ: Pomocí tohoto rozšíření můžete ukládat osobní údaje nebo sdílet data s externími službami. <a href="%s" target="_blank">Další informace o tom, jak to funguje, včetně toho, co byste mohli chtít zahrnout do svých zásad ochrany osobních údajů.</a>

en: There was a problem updating your saved credit cards.
cs_CZ: Při aktualizaci vašich uložených kreditních karet došlo k problému.

en: No labels found for this period
cs_CZ: Pro toto období nebyly nalezeny žádné štítky

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Refund
cs_CZ: Vrácení peněz

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Order
cs_CZ: Objednávka

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Requested
cs_CZ: Zažádáno

en: Last 7 days
cs_CZ: Posledních 7 dní

en: This month
cs_CZ: Tento měsíc

en: Last month
cs_CZ: Poslední měsíc

en: Year
cs_CZ: Rok

en: Export CSV
cs_CZ: Exportovat CSV

en: Other Log
cs_CZ: Ostatní protokol

en: Taxes Log
cs_CZ: Protokol o daních

en: Shipping Log
cs_CZ: Přepravní protokol

en: Display troubleshooting information on the Cart and Checkout pages.
cs_CZ: Zobrazte informace o odstraňování problémů na stránkách Košík a Pokladna.

en: Write diagnostic messages to log files. Helpful when contacting support.
cs_CZ: Zapisujte diagnostické zprávy do souborů protokolu. Užitečné při kontaktování podpory.

en: Enter your email address at which to accept payments. You'll need to link your own account in order to perform anything other than "sale" transactions.
cs_CZ: Zadejte svou e-mailovou adresu, na kterou chcete přijímat platby. Abyste mohli provádět cokoli jiného než „prodejní“ transakce, budete muset propojit svůj vlastní účet.

en: Payment Email
cs_CZ: Platební email

en: To authenticate payments with WooCommerce Shipping & Tax, <a href="%s">click here</a>.
cs_CZ: Chcete-li ověřit platby pomocí služby WooCommerce Doprava & Daně, <a href="%s">klikněte zde</a>.

en: Payments will be authenticated by WooCommerce Shipping & Tax and directed to the following email address. To disable this feature and link a PayPal account, <a href="%s">click here</a>.
cs_CZ: Platby budou ověřeny službou WooCommerce Doprava & Daně a budou odeslány na následující e-mailovou adresu. Chcete-li tuto funkci deaktivovat a připojit účet PayPal, <a href="%s">klikněte zde</a>.

en: %s (Note that "authorizing payment only" requires linking a PayPal account.)
cs_CZ: %s (Upozorňujeme, že „pouze autorizace platby“ vyžaduje připojení účtu PayPal.)

en: Link account
cs_CZ: Připojit účet

en: Link a new or existing PayPal account to make sure future orders are marked “Processing” instead of “On hold”, and so refunds can be issued without leaving WooCommerce.
cs_CZ: Propojte nový nebo stávající účet PayPal, abyste se ujistili, že budoucí objednávky budou označeny jako „Zpracovává se“ namísto „Pozastaveno“, a tak lze vrátit peníze, aniž byste opustili WooCommerce.

en: Link your PayPal account
cs_CZ: Připojte svůj účet PayPal

en: To issue refunds via PayPal Checkout, you will need to <a href="%s">link a PayPal account</a> with the email address that received this payment.
cs_CZ: Chcete-li vrátit peníze prostřednictvím služby PayPal Checkout, budete muset <a href="%s">propojit účet PayPal</a> s e-mailovou adresou, na kterou byla tato platba přijata.

en: Link a PayPal account
cs_CZ: Propojte PayPal účet

en: Refresh
cs_CZ: Aktualizovat

en: Tracking number
cs_CZ: Sledovací číslo

en: Provider
cs_CZ: Poskytovatel

note: Description of the plugin
en: Hosted services for WooCommerce: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup.
cs_CZ: Hostované služby pro WooCommerce: automatický výpočet daně, tisk přepravních štítků a plynulejší nastavení plateb.

en: Tax Class
cs_CZ: Daňová třída

en: Shipping
cs_CZ: Doprava

en: Compound
cs_CZ: Sloučení

en: Priority
cs_CZ: Priorita

en: Tax Name
cs_CZ: Název daně

en: Rate %
cs_CZ: Sazba %

en: ZIP/Postcode
cs_CZ: Poštovní směrovací číslo / PSČ

en: State Code
cs_CZ: Kód státu

en: Country Code
cs_CZ: Kód země

en: Enable automated taxes
cs_CZ: Povolit automatické daně

en: Disable automated taxes
cs_CZ: Zakázat automatické daně

en: Automated taxes
cs_CZ: Automatizované daně

en: Setup complete.
cs_CZ: Nastavení dokončeno.

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: You can now enjoy %s.
cs_CZ: Nyní si můžete užívat %s.

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: WooCommerce Shipping & Tax is almost ready to go! Once you connect your site to WordPress.com you'll have access to %s.
cs_CZ: WooCommerce Doprava & Daně je téměř připraven! Jakmile připojíte svůj obchod, budete mít přístup k %s.

en: automated tax calculation
cs_CZ: automatický výpočet daně

en: smoother payment setup
cs_CZ: plynulejší nastavení plateb

en: automated tax calculation and smoother payment setup
cs_CZ: automatický výpočet daně a plynulejší nastavení plateb

en: Required
cs_CZ: Požadované

en: Your shipping settings have been saved.
cs_CZ: Vaše nastavení dopravy bylo uloženo.

en: Unable to save your shipping settings. Please try again.
cs_CZ: Nastavení dopravy nelze uložit. Prosím zkuste to znovu.

en: Dimensions
cs_CZ: Rozměry

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Packages to be Shipped
cs_CZ: Balíčky k odeslání

en: Add to a New Package
cs_CZ: Přidat nový balíček

en: Add items
cs_CZ: Přidat položky

en: Individually Shipped Item
cs_CZ: Individuálně zasílaná položka

en: Item Dimensions
cs_CZ: Rozměry položky

en: Please select a package
cs_CZ: Prosím, vyberte balíček

en: Service schemas were not loaded
cs_CZ: Schémata služeb nebyla načtena

en: Bad request
cs_CZ: Neplatná žádost

en: Order not found
cs_CZ: Objednávka nenalezena

en: Got it, thanks!
cs_CZ: Mám to, díky!

en: When you're ready, purchase and print discounted labels from %s right here.
cs_CZ: Až budete připraveni, nakupte a vytiskněte zlevněné štítky od %s přímo zde.

en: Discounted Shipping Labels
cs_CZ: Zvýhodněné přepravní štítky

[ctx: date is of the form MM/YY]
en: Expires %(date)s
cs_CZ: Expirace %(date)s

en: Add another credit card
cs_CZ: Přidat jinou kreditní kartu

en: %(selectedCount)d package selected | %(selectedCount)d packages selected
cs_CZ[0]: Vybrán %(selectedCount)d balíček
cs_CZ[1]: Vybrány %(selectedCount)d balíčky
cs_CZ[2]: Vybráno %(selectedCount)d balíčků

en: Unable to get your settings. Please refresh the page to try again.
cs_CZ: Nastavení nelze získat. Obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: %(numSelected)d service selected | %(numSelected)d services selected
cs_CZ[0]: %(numSelected)d vybraná služba
cs_CZ[1]: %(numSelected)d vybrané služby
cs_CZ[2]: %(numSelected)d vybraných služeb

en: Add and edit saved packages using the {{a}}Packaging Manager{{/a}}.
cs_CZ: Přidejte a upravte uložené balíčky pomocí {{a}}Správce balíčků{{/a}}.

en: Tracking #: {{trackingLink/}}
cs_CZ: Číslo zásilky: {{trackingLink/}}

en: %(item)s from {{pckg/}}
cs_CZ: %(item)s z {{pckg/}}

en: Which items would you like to add to {{pckg/}}?
cs_CZ: Které položky chcete přidat do {{pckg/}}?

en: 1 item in 1 package: %(weight)s %(unit)s total
cs_CZ: 1 položka v 1 balení: %(weight)s %(unit)s celkem

en: %(itemsCount)d items in 1 package: %(weight)s %(unit)s total
cs_CZ: %(itemsCount)d položek v 1 balení: %(weight)s %(unit)s celkem

en: %(itemsCount)d items in %(packageCount)d packages: %(weight)s %(unit)s total
cs_CZ: %(itemsCount)d položek v %(packageCount)d balíčcích: %(hmotnost)s %(jednotka)s celkem

en: {{itemLink/}} is currently saved for a later shipment.
cs_CZ: {{itemLink/}} je aktuálně uloženo pro pozdější odeslání.

en: {{itemLink/}} is currently shipped in its original packaging.
cs_CZ: {{itemLink/}} je aktuálně zasílán v původním balení.

en: {{itemLink/}} is currently in {{pckg/}}.
cs_CZ: {{itemLink/}} je aktuálně v {{pckg/}}.

en: Choose rate: %(pckg)s
cs_CZ: Vyberte sazbu: %(pckg)s

en: Refund label (-%(amount)s)
cs_CZ: Vrátit štítek (-%(amount)s)

en: Where would you like to move it?
cs_CZ: Kam byste to chtěli posunout?

en: Unsaved changes made to packages
cs_CZ: Neuložené změny provedené v balíčcích

en: There are no items in this package.
cs_CZ: V tomto balíčku nejsou žádné položky.

en: Ship in original packaging
cs_CZ: Zasílejte v originálním balení

en: Request refund
cs_CZ: Požadovat vrácení peněz

en: Reprint
cs_CZ: Přetisknout

en: Paper size
cs_CZ: Velikost papíru

en: No packages selected
cs_CZ: Nejsou vybrány žádné balíčky

en: Move
cs_CZ: Posunout

en: Move item
cs_CZ: Posunout položku

en: Increase the rates calculated by the carrier to account for packaging and handling costs. You can also add a negative amount to save your customers money.
cs_CZ: Zvyšte sazby vypočítané dopravcem, aby byly zohledněny náklady na balení a manipulaci. Můžete také přidat zápornou částku, abyste svým zákazníkům ušetřili peníze.

en: Create new label
cs_CZ: Vytvořit nový štítek

en: All packages selected
cs_CZ: Všechny balíčky vybrány

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add item
cs_CZ: Přidat položku

en: Add a credit card
cs_CZ: Přidat kreditní kartu

note: translators: %d: Deleted Product ID
en: #%d - [Deleted product]
cs_CZ: #%d - [Odstraněný produkt]

note: translators: %s Support url
en: <a href="%s">Support</a>
cs_CZ: <a href="%s">Podpora</a>

en: Shipping Labels
cs_CZ: Přepravní štítky

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Connect
cs_CZ: Propojit

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Your changes have been saved.
cs_CZ: Vaše změny byly uloženy.

en: There was a problem with one or more entries. Please fix the errors below and try saving again.
cs_CZ: Vyskytl se problém s jednou nebo více položkami. Opravte prosím níže uvedené chyby a zkuste uložit znovu.

en: Expand
cs_CZ: Rozbalit

en: Dismiss
cs_CZ: Skrýt

en: You have unsaved changes.
cs_CZ: Máte neuložené změny.

en: Type of package
cs_CZ: Typ balíčku

en: Add package | Add packages
cs_CZ[0]: Přidat balíček
cs_CZ[1]: Přidat balíčky
cs_CZ[2]: Přidat balíčků

en: Invalid value.
cs_CZ: Neplatná hodnota.

en: This field is required
cs_CZ: Toto pole je povinné

en: Package name
cs_CZ: Jméno balíčku

en: This field must be unique
cs_CZ: Toto pole musí být jedinečné

en: Unable to save your shipping packages. Please try again.
cs_CZ: Zásilky nelze uložit. Prosím zkuste to znovu.

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Untitled
cs_CZ: Bez názvu

en: Dimensions (L x W x H)
cs_CZ: Rozměry (D x Š x V)

en: All services selected
cs_CZ: Všechny služby vybrány

en: Expand Services
cs_CZ: Rozšířit služby

en: Service
cs_CZ: Služba

en: Price adjustment
cs_CZ: Úprava ceny

en: Saved Packages
cs_CZ: Uložené balíčky

en: Tracking
cs_CZ: Sledování

en: Create shipping label | Create shipping labels
cs_CZ[0]: Vytvořte přepravní štítek
cs_CZ[1]: Vytvořte přepravní štítky
cs_CZ[2]: Vytvořte přepravní štítků

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Company
cs_CZ: Společnost

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: City
cs_CZ: Město

en: State
cs_CZ: Stát

en: Country
cs_CZ: Země

en: Invalid address
cs_CZ: Neplatná adresa

en: Origin address
cs_CZ: Adresa původu

en: Destination address
cs_CZ: Cílová adresa

en: We have slightly modified the address entered. If correct, please use the suggested address to ensure accurate delivery.
cs_CZ: Zadanou adresu jsme mírně upravili. Pokud je správná, použijte doporučenou adresu, abyste zajistili přesné doručení.

en: Address entered
cs_CZ: Adresa zadána

en: Edit address
cs_CZ: Upravit adresu

en: Suggested address
cs_CZ: Doporučená adresa

en: Use selected address
cs_CZ: Použít vybranou adresu

en: Use these packages
cs_CZ: Použít tyto balíčky

en: The service and rate chosen by the customer at checkout is not available. Please choose another.
cs_CZ: Služba a sazba zvolená zákazníkem u pokladny není k dispozici. Vyberte prosím jinou.

en: Request a refund
cs_CZ: Požádat o vrácení platby

en: You can request a refund for a shipping label that has not been used to ship a package. It will take at least %(days)s days to process.
cs_CZ: Můžete požádat o vrácení peněz za přepravní štítek, který nebyl použit k odeslání balíku. Zpracování bude trvat minimálně %(days)s dní.

en: Purchase date
cs_CZ: Datum nákupu

en: Amount eligible for refund
cs_CZ: Částka způsobilá k vrácení

en: Reprint shipping label
cs_CZ: Přetiskněte přepravní štítek

en: If there was a printing error when you purchased the label, you can print it again.
cs_CZ: Pokud při nákupu štítku došlo k chybě tisku, můžete jej vytisknout znovu.

en: NOTE: If you already used the label in a package, printing and using it again is a violation of our terms of service and may result in criminal charges.
cs_CZ: POZNÁMKA: Pokud jste štítek již použili v balíčku, jeho tisk a opětovné použití je porušením našich podmínek služby a může vést k trestnímu stíhání.

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: More
cs_CZ: Více

en: Invalid PDF request.
cs_CZ: Neplatný PDF požadavek.

en: Unknown package
cs_CZ: Neznámý balíček

en: Individual packaging
cs_CZ: Individuální balení

en: Unable to update service settings. Validation failed. %s
cs_CZ: Nelze aktualizovat nastavení služby. Ověření se nezdařilo. %s

en: Unable to update service settings. The form data could not be read.
cs_CZ: Nelze aktualizovat nastavení služby. Data formuláře nelze přečíst.

en: Unable to update service settings. Form data is missing service ID.
cs_CZ: Nelze aktualizovat nastavení služby. V datech formuláře chybí ID služby.

en: Unable to update settings. The form data could not be read.
cs_CZ: Nastavení nelze aktualizovat. Data formuláře nelze přečíst.

en: Unable to update settings. %s
cs_CZ: Nastavení nelze aktualizovat. %s

en: Packaging
cs_CZ: Balení

en: Section not loading? Visit the <a href="%s">status page</a> for troubleshooting steps.
cs_CZ: Sekce se nenačítá? Navštivte <a href="%s">stránku stavu</a>, kde najdete kroky k odstraňování problémů.

en: Shipping Label
cs_CZ: Přepravní štítek

en: An invalid service ID was received.
cs_CZ: Bylo přijato neplatné ID služby.

en: An invalid service instance was received.
cs_CZ: Byla přijata neplatná instance služby.

en: Rest of the World
cs_CZ: Zbytek světa

[ctx: A service with an unknown title and unknown method_title]
en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Debug
cs_CZ: Ladění

en: Services
cs_CZ: Služby

[ctx: This section displays the overall health of WooCommerce Shipping & Tax and the things it depends on]
en: Health
cs_CZ: Zdraví

en: Need help?
cs_CZ: Potřebujete pomoc?

en: Log is empty
cs_CZ: Protokol je prázdný

en: Disabled
cs_CZ: Zakázáno

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: %s Shipping Zone
cs_CZ: %s Přepravní zóna

en: The most recent rate request failed
cs_CZ: Poslední požadavek na sazbu se nezdařil

en: The most recent rate request was successful
cs_CZ: Nejnovější požadavek na sazbu byl úspěšný

en: No rate requests have yet been made for this service
cs_CZ: Pro tuto službu dosud nebyly podány žádné požadavky na sazbu

en: Setup for this service has not yet been completed
cs_CZ: Nastavení této služby ještě nebylo dokončeno

en: Service data is up-to-date
cs_CZ: Servisní data jsou aktuální

en: Service data was found, but is more than one day old
cs_CZ: Servisní data byla nalezena, ale jsou starší než jeden den

en: Service data was found, but is more than three days old
cs_CZ: Servisní data byla nalezena, ale jsou starší než tři dny

en: Service data found, but may be out of date
cs_CZ: Servisní data byla nalezena, ale mohou být zastaralá

en: No service data available
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádná servisní data

en: WooCommerce %s is configured correctly
cs_CZ: WooCommerce %s je správně nakonfigurován

en: Please set Base Location in WooCommerce Settings > General
cs_CZ: Nastavte prosím Base Location v Nastavení WooCommerce > Obecné

en: WooCommerce %1$s or higher is required (You are running %2$s)
cs_CZ: Je požadováno WooCommerce %1$s nebo vyšší (Vy používáte %2$s)

en: Dismiss this notice
cs_CZ: Skrýt toto oznámení

en: ERROR: Your site has a problem connecting to the WooCommerce Shipping & Tax API. Please make sure your WordPress.com connection is working.
cs_CZ: CHYBA: Vaše stránka má problém s připojením k WooCommerce Shipping & Tax API. Zkontrolujte, zda připojení Jetpack funguje.

en: Your site is successfully communicating to the WooCommerce Shipping & Tax API.
cs_CZ: Váš web úspěšně komunikuje s WooCommerce Shipping & Tax API.

en: This will test your WooCommerce Shipping & Tax connection to ensure everything is working correctly
cs_CZ: Tím se otestuje Vaše připojení WooCommerce Shipping & Tax, abyste se ujistili, že vše funguje správně

en: Test Connection
cs_CZ: Otestovat připojení
